Laugavegur to najsłynniejszy szlak długodystansowy na południu Islandii. Wraz z Fimmvörðuháls to ponad 80 kilometrów wędrówki. Tęczowe góry, lodowce, pustynie lawowe – wszystko to można zobaczyć na trasie.
Skarpety to element garderoby, o którym często zapominamy, kompletując strój na zimowe wyprawy górskie.
Nie potrzeba badań amerykańskich naukowców, aby stwierdzić, że realizacja marzeń o podróżach stała się obecnie bardziej przystępna. Otwarcie granic po upadku Starego Porządku, nowe możliwości, łatwiejsza dostępność biletów lotniczych, które jeszcze do niedawna były w zasięgu tylko najbogatszych – te wszystkie zmiany sprawiły, że podejście do podróżowania również ewoluowało. Dla niektórych ludzi stało się nie tylko sposobem na realizację marzeń o wolności, ale też nierzadko sposobem na życie.
Wyjście z domu lub na szlak, gdy temperatura spada poniżej zera nie jest niczym miłym. W takich warunkach odpowiednia odzież i bielizna to podstawa.
Zimowa kurtka trekkingowa to nieco droższy element garderoby, który warto mieć w swojej szafie, jeżeli jesteśmy fanami górskich wędrówek w niższych temperaturach. Chroni przed zimnem, śniegiem i wiatrem, zapewniając komfort i izolując nasze ciało od zimna. Aby służyła nam długo, warto poznać zasady odpowiedniej konserwacji kurtki.
Szukając butów do chodzenia po górach podświadomie myślimy o butach wysokich. Bo przecież buty muszą mieć dobre sznurowanie, pewnie trzymać kostkę, mieć grubą i dobrze amortyzującą podeszwę. To wszystko prawda.
Jednak coraz więcej ludzi spotykanych na szlakach nosi buty niskie. Kilka razy osobiście zetknąłem się z komentarzem mijając turystów na szlaku „Że on się nie boi chodzić w niskich butach?”. Otóż nie boję się. Bo buty niskie, zwane też podejściówkami, zapewniają to samo co buty wysokie, a dodatkowo mają jedną wielką zaletę – wagę.