Kup teraz i zapłać za 30 dni z PayPo
Darmowa dostawa od 50 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czekany

( ilość produktów: 10 )

Profesjonalne czekany turystyczne i wspinaczkowe - budowa oraz materiały

Czekany turystyczne i wspinaczkowe (techniczne do wspinaczki lodowej, w mikście i do drytoolingu) zbudowane są podobnie. Składają się z głowicy oraz styliska zakończonego grotem. Głowica najczęściej z jednej strony posiada dziób a z drugiej łopatkę lub młotek, chociaż niektóre czekany techniczne mogą mieć tylko ostrze pozbawione młotka. W zależności od przeznaczenia i modelu, profesjonalne czekany mogą dodatkowo posiadać pętlę nadgarstkową lub wyprofilowaną rączkę.Najczęściej stosowanym materiałem do produkcji styliska jest aluminium - surowiec niezwykle wytrzymały, a jednocześnie bardzo lekki. Z tego materiału korzystają wszyscy uznani producenci czekanów, jak Petzl, Climbing Technology, Cassin czy Black Diamond. Ostrze zazwyczaj wykonywane jest ze stali nierdzewnej kutej i hartowanej.

Czekanpostaw na bezpieczeństwo w górach

Zdobywając trudniejsze szczyty, poruszając się po stromych górach w okresie jesiennym czy też zimowym potrzebujemy zupełnie innego wyposażenia, aniżeli w przypadku wypraw letnich i wiosennych. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem i równocześnie podstawą zimowego wyposażenia jest czekan, który pozwala na uchronienie się przed niebezpieczeństwem i asekurację w kluczowych momentach wspinaczki. Jak wybrać odpowiedni czekan, czym kierować się kupując odpowiedni model oraz jakie inne, uzupełniające narzędzia i produkty dobrać, by skonstruować zapewniający bezpieczeństwo ekwipunek do zimowego trekkingu lub wspinaczki lodowej? Podpowiadamy! 

Czekany turystyczne kontra czekany techniczne - różnice w kształcie i wytrzymałości

Czekany turystyczne i czekany do wspinaczki mają różnie wyprofilowane styliska oraz mniej lub bardziej wygięte ostrza. Klasyczne czekany turystyczne najczęściej posiadają proste stylisko, chociaż jeżeli wybierzesz model delikatnie zakrzywiony w górnej części, to czekan będzie bardziej uniwersalny. Przykładem takiego modelu z nieznacznie wygiętym styliskiem jest kultowy czekan Alpin Tour marki Climbing Technology. Jak sama nazwa wskazuje - jest to czekan alpinisty, idealny do używania na średnio stromych stokach. Wybierając czekan turystyczny warto też zwrócić uwagę na to, czy posiada on ogumowaną rękojeść. Nie jest to element niezbędny, ale znacznie zwiększa komfort korzystania z czekana.

Czekany wspinaczkowe tzw. dziabki posiadają dużo bardziej zakrzywione stylisko, co wynika z innej techniki używania tego sprzętu. W dolnej części mają ponadto wyprofilowaną rączkę ze wspornikiem.Różnice w kształcie dotyczą też ostrzy - w czekanach turystycznych jest ono mało agresywne, a w czekanach wspinaczkowych mocno zakrzywione. Podstawowym zakończeniem głowicy w czekanach turystycznych jest łopatka, a w czekanach wspinaczkowych - młotek. Najbardziej profesjonalne czekany techniczne często posiadają samo ostrze, które można uzupełniać o dodatkowe akcesoria (łopatkę, młotek), a nawet wymieniać w zależności od rodzaju wspinaczki (np. inne ostrze zastosować podczas wspinaczki lodowej a inne w mikście).Styliska i ostrza czekanów różnią się nie tylko kształtem, ale też wytrzymałością. Wyróżnia się dwa poziomy wytrzymałości oznaczone literami B, czyli basic oraz T, czyli technical. Styliska i ostrza o wytrzymałości B spotykane są w czekanach turystycznych i są one jak najbardziej wystarczające do klasycznego alpinizmu. Typ T stosowany jest w czekanach technicznych.Warto wspomnieć też o cenie czekana. Najdroższy czekan nie zawsze będzie najlepszym wyborem. Cena czekana w dużej mierze zależy od zastosowanych materiałów. W tych najbardziej technicznych modelach wykorzystywane są często bardzo drogie surowce, co oczywiście wpływa na cenę. Do klasycznego alpinizmu odpowiednie będą czekany turystyczne kosztujące ok. 300-400 zł. 

Polecane modele czekanów do turystyki alpejskiej i wspinaczki

W naszym sklepie stawiamy tylko na najlepsze marki i tak wybieramy asortyment, by w danej kategorii oferować produkty posiadające najlepszy stosunek jakości do ceny. Dopasowując modele czekanów do rodzaju aktywności możemy wyróżnić: Podstawowe czekany turystyczne posiadające proste stylisko - w tej kategorii polecamy czekany Black Diamond, klasyczne czekany CAMP (np. model Neve) oraz czekany Petzl z serii Glacier, które świetnie sprawdzają się do skitouringu i turystyki wysokogórskiej.Bardziej zaawansowane czekany turystyczne z delikatnie zagiętym styliskiem - czekany Climbing Technology (w tym kultowy czekan Alpin Tour, występujący również w wersji Light) oraz czekany Petzl z serii Summit.Czekany do wspinaczki lodowej, mikstu i drytoolingu, czyli dziabki - czekany Petzl (Nomic i Ergonomic) oraz czekany Cassin (w szczególności model X-Dream). Czekany lodowe - dzięki wymiennym ostrzom - mogą być też używane podczas wspinaczki w mikście i do drytoolingu.

Jak dobrać długość czekana?

Czekany turystyczne najczęściej występują w trzech długościach - 50 cm, 60 cm i 70 cm. Obecnie eksperci radzą, by tak dobierać czekan, aby sięgał on połowy łydki. Czekany sięgające kostki mogą nie tylko być niewygodne, ale wręcz niebezpieczne. Jeśli odwiedzisz nasz sklep w Krakowie, to wystarczy, że weźmiesz głowicę czekana w dłoń, wyprostujesz rękę i sprawdzisz, który czekan będzie sięgał połowy łydki. Jeśli zamierzasz zamówić czekan przez internet, to skorzystaj z miarki. Odmierz kolejno 50, 60 i 70 cm i sprawdź, która długość będzie odpowiednia. Czekany wspinaczkowe oferowane są w jednej długości, najczęściej wynosi ona 50 cm i jest wskazana zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

Akcesoria do czekanów

  • W naszym sklepie możesz zamówić również wszelkiego typu akcesoria do czekanów. Najpopularniejsze z nich to:osłony na
  • czekan, dzięki którym zabezpieczysz głowicę na czas transportu,
  • lonże do czekanów technicznych, które zapobiegają zgubieniu czekana podczas wspinaczki,
  • pętle nadgarstkowe do czekanów turystycznych,
  • młotki i łopatki mogące stanowić części zapasowe lub uzupełnienie czekana, gdy kupujesz model z samym ostrzem,
  • wymienne ostrza do czekanów dostosowane do wspinaczki lodowej, mikstowej i drytoolingu.

Uzupełnieniem podstawowego wyposażenia na zimowe wyprawy górskie są raki, które również znajdziesz w naszym sklepie.Jeśli nie wiesz, który czekan będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni, to skontaktuj się z nami telefonicznie, mailowo lub przez czat. Załoga naszego sklepu chętnie Ci doradzi. Pamiętaj jednak, że nie wystarczy tylko kupić czekan, by zapewnić sobie bezpieczeństwo. Niezbędna jest także umiejętność posługiwania się nim zanim wyruszysz w góry.

Jak zamocować czekan do plecaka?Praktyczne porady

Czekan musi zostać zamocowany we właściwy sposób, by nie wysunął się w najmniej odpowiednim momencie i co gorsza nie spowodował zagrożenia dla innych turystów. Czekan mocowany jest w troczki, jak wiele innych elementów, które zabieramy ze sobą w góry. Istnieje kilka technik, ale najważniejsze jest jego prawidłowe obracanie oraz mocne zaciśnięcie troczków, by nie mógł się on wysunąć. Dolna pętelka powinna obejmować ostrze czekana, a sam czekan powinien znajdować się w położeniu do góry nogami. 

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 4313 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-11
Wszystko w jak najlepszym porządku.
2024-05-20
Błyskawiczna realizacja - wszystko w jak najlepszym porządku.
pixel