Kup teraz i zapłać za 30 dni z PayPo
Darmowa dostawa od 70 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Buty wspinaczkowe - do wspinaczki górskiej La Sportiva, Ocun, Evolv

( ilość produktów: 17 )

Buty wspinaczkowe dla początkujących i zaawansowanych wspinaczy

Obuwie wspinaczkowe jest na tyle zróżnicowane, że należy odpowiednio dopasować je do poziomu zaawansowania swoich umiejętności czy stosowanej techniki wspinaczkowej. W sklepie E-Pamir oferujemy sprzęt wspinaczkowy dla każdego - amatorów, osób średniozaawansowanych oraz wyczynowych wspinaczy. Stawiamy tylko na najlepsze marki i starannie wyselekcjonowane modele butów wspinaczkowych. Największe rozterki towarzyszą zwykle zakupowi pierwszego modelu. Które buty wspinaczkowe będą najlepsze? Na pewno nie warto wybierać butów przeznaczonych dla bardziej zaawansowanych niż wynosi Twój poziom. Nie tylko nie ułatwią Ci wspinaczki, ale wręcz ją utrudnią. Najłatwiejszym kryterium, na którym można opierać wybór jest cena – obuwie wspinaczkowe dla początkujących kosztuje znacznie mniej niż buty dla zaawansowanych. To jednak za mało, by podjąć właściwą decyzję, dlatego zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią poradnika.

Jakie buty do wspinaczki ściankowej i górskiej wybrać?

Aby wybrać dobre buty wspinaczkowe, trzeba wziąć pod uwagę:

  • typ wiązania,
  • kształt butów wspinaczkowych,
  • rodzaj gumy

O tych wszystkich kryteriach piszemy poniżej. Warto jeszcze wspomnieć, że producenci często ułatwiają decyzję i w ofercie posiadają “klasyki”, które od czasu do czasu zostają odświeżane przede wszystkim pod względem designu. Przykładem może być kultowy model Miura marki La Sportiva, który po raz pierwszy wszedł do sprzedaży w 1997 roku. W ciągu 20 lat buty wspinaczkowe Miura przeszły wiele modyfikacji, ale ich przeznaczenie się nie zmieniło - nadal są świetnym wyborem na wspinaczkę skałkową, bouldering i na halę dla zaawansowanych wspinaczy.

Buty wspinaczkowe – sklep E-Pamir

Nasz sklep oferuje pełny zakres obuwia do wspinaczki - buty wspinaczkowe damskie oraz buty wspinaczkowe męskie najwyższej klasy. Buty wspinaczkowe dla kobiet z reguły cechują się wykonaniem z nieco miększej gumy, standardowo są także węższe niż buty wspinaczkowe dla mężczyzn. Buty do wspinaczki górskiej i ściankowej mogą być także uniwersalne (unisex), czyli przeznaczone zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Buty producentów, których przedstawiamy w naszym sklepie są docenione na całym świecie i chętnie wybierane przez zawodowców, a także osoby, które cenią sobie komfortowe pokonywani tras wspinaczkowych.

Buty wspinaczkowe – cena

Czy warto zapłacić za dobrej jakości, markowe buty wspinaczkowe? Oczywiście tak. Zarówno w przypadku wspinaczki rekreacyjnej, jak również sportowej, odpowiednio dobrane obuwie rzutuje przede wszystkim na nasze bezpieczeństwo. Dobrej jakości buty do wspinaczki są naszym sprzymierzeńcem i zminimalizują ryzyko poważnych kontuzji, a także pozwolą bezpiecznie pokonać całość trasy.

Buty wspinaczkowe – typy wiązań

Wiązania butów wspinaczkowych dzielą się na trzy typy: sznurowane, zapinane na rzepy i baletki, czyli buty wsuwane, pozbawione wiązania. Najbardziej tradycyjne są buty wspinaczkowe wiązane - LU (Lace Up), umożliwiające świetne dopasowanie do stopy nawet wtedy, gdy obuwie wspinaczkowe już się “rozbije”. Wadą tego typu wiązania butów wspinaczkowych jest długi czas zakładania i ściągania obuwia oraz trudność w manipulowaniu mocą wiązania, gdy jest się na ścianie. Obecnie obuwie wspinaczkowe sznurowane wykorzystywane jest przede wszystkich przez zaawansowanych wspinaczy na dosyć długich, różnorodnych drogach. Buty wspinaczkowe na rzepy - QU (Quick Closure) podbiły serca większości wspinaczy. Ich niekwestionowane zalety to: łatwość zakładania i ściągania, łatwość operowania mocą wiązania, gdy jest się na ścianie (wystarczy do tego jedna ręka), możliwość precyzyjnego dopasowania nawet, gdy but się “rozbije”. Jedyną wadą jest to, że rzepy gromadzą zanieczyszczenia (piasek, pył), więc trzeba uważać, by ich nie zabrudzić. Buty wspinaczkowe baletki zakłada się i zdejmuje również szybko, ale z czasem mogą się rozciągnąć i mniej przylegać do stopy. Są polecane przede wszystkim na ściankę wspinaczkową i bouldering.

Buty wspinaczkowe - kształty symetryczne i asymetryczne

Najlepsi producenci butów wspinaczkowych, jak Ocun, La Sportiva czy Evolv oraz Scarpa  starają się w jak największym stopniu dopasować obuwie do anatomii ludzkiej stopy. Biorą pod uwagę nie tylko tęgość stopy, ale też ułożenie palców (stopa egipska, grecka, rzymska) i szereg innych szczegółów anatomicznych. Producenci dobrych butów wspinaczkowych opierają kształt na kilku rodzajach kopyt. Kluczową kwestią w konstruowaniu obuwia do wspinaczki są różnice w zakrzywieniu części przedniej i tylnej. I tak wyróżnia się buty wspinaczkowe:

  • symetryczne, w których linia pomiędzy palcami a piętą jest mniej więcej prosta (np. La Sportiva Tarantula) - polecane dla początkujących;
  • asymetryczne, mocno zakrzywione z przodu, by zapewnić jak najlepszą przyczepność na mikrostopniach, dziurkach lub krawądkach (np. La Sportiva Miura) - polecane dla średniozaawansowanych i zaawansowanych wspinaczy;
  • ekstremalnie/radykalnie asymetryczne/hiperasymetryczne idealne na duże przewieszenia, zapewniające precyzję nawet na najmniejszych stopniach (np. La Sportiva Testarossa) - przeznaczone dla najbardziej zaawansowanych, wyczynowych wspinaczy.

Ze względu na zakrzywienie przedniej częściej określa się także stopień agresywności butów. Buty symetryczne są oczywiście najmniej agresywne.

Obuwie wspinaczkowe - rodzaj gumy i stopień sztywności

Zasada doboru butów wspinaczkowych jest następująca: im bardziej miękka guma, z których są wykonane, tym lepsze wyczucie skały przez użytkownika. Jednak by móc wybrać buty wspinaczkowe z miękką podeszwą, trzeba mieć świetnie wyćwiczoną i silną stopę. Dlatego osobom początkującym polecane są modele o twardszej podeszwie. W profesjonalnych butach do wspinaczki dla średnio- i zaawansowanych wykorzystuje się najczęściej podeszwę Vibram® XS Grip. Ważne jest także ułożenie gumy – buty wspinaczkowe dla początkujących mają zazwyczaj mniej więcej symetryczny gumowy otok (ewentualnie dodatkowo zabezpieczający część nad dużym palcem). Dobrze sprawdza się on na ściance, podczas boulderingu i różnego typu wspinaczki górskiej. Zaawansowani - w zależności od uprawianej techniki - mogą wybierać buty do wspinania z bocznymi wstawkami gumowymi, które odpowiednio stabilizują stopę.

Jak dobrać rozmiar butów wspinaczkowych?

Wybór rozmiaru butów wspinaczkowych obrósł wieloma mitami. Dlatego zapraszamy do naszego sklepu stacjonarnego w Krakowie lub do kontaktu z obsługą. Można do nas zadzwonić lub napisać. Pracownicy, którzy uprawiają wspinaczkę w praktyce, znacznie lepiej doradzą Ci w wyborze odpowiedniego kształtu i rozmiaru butów wspinaczkowych niż nawet najbardziej szczegółowe poradniki. Przy okazji możesz zapytać o sprzęt wspinaczkowy niezbędny do górskiej wspinaczki.

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 4457 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-23
Wszystko ok, towar zamówiony zgodny z opisem
2024-10-21
Szybka przesyłka. Towar zgodny z zamówieniem.
pixel