Kup teraz i zapłać za 30 dni z PayPo
Darmowa dostawa od 70 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Śpiwory puchowe

( ilość produktów: 6 )

Śpiwory puchowe - najważniejsze cechy i rodzaje śpiworów

Śpiwór puchowy gwarantuje najwyższy komfort cieplny w stosunku do swojej wagi i objętości po skompresowaniu. Jeśli te same parametry izolacyjne mają być osiągnięte w śpiworze syntetycznym, to taki produkt na pewno będzie cięższy i większy po zwinięciu (czasem nawet dwukrotnie). Śpiwory puchowe zimowe wykorzystywane są jako śpiwory wyprawowe, ale chętnie korzystają z nich także osoby udające się na mniej ekstremalne wyprawy. Lekkie śpiwory puchowe są szczególnie często wybierane przez amatorów wędrówek w stylu fast & light.

By kupić jak najlepszy śpiwór puchowy, należy zwrócić uwagę na następujące cechy:

  • Rodzaj puchu i gramatura wypełnienia - śpiwory puchowe wypełniane są puchem kaczym lub gęsim. Ten drugi rodzaj puchu uważany jest za bardziej wartościowy, ponieważ posiada lepsze parametry izolacyjne. I to właśnie z puchu gęsiego korzystają najlepsze marki outdoorowe. Ważna jest też gramatura wypełnienia - im wyższa jest waga puchu obecnego w śpiworze, tym wyższy komfort cieplny może zostać zapewniony. Oczywiście porównania należy dokonywać pomiędzy tymi samymi rodzajami puchu, a najlepiej nawet biorąc pod uwagę konkretnego producenta. Np. waga puchu w oferowanych przez nas śpiworach Deuter waha się od 450 gramów do 850 gramów.
  • Sprężystość - to jedna z najważniejszych cech śpiworów puchowych. Bada się ją poprzez odmierzenie jednej uncji puchu, następnie jej ściśnięcie i pomiar tego, jaką objętość zyska puch po rozprężeniu. Jednostką stosowaną do tego pomiaru jest cuin (cubic inch). Zależność jest prosta: im większe cuin, tym cieplejszy i mniejszy po spakowaniu będzie śpiwór. Producenci w opisach produktów podają, jakiej klasy puchem wypełniony został śpiwór, np. 650 cuin.
  • Warstwa zewnętrzna śpiwora i przeszycia - puch powinien być jak najlepiej chroniony przed zamoczeniem, więc niezwykle istotna w śpiworach puchowych jest jego warstwa zewnętrzna. Jednocześnie warstwa ta musi być dobrze oddychająca, wytrzymała i lekka. Parametry te najlepiej spełniają nowoczesne odmiany nylonu. Kluczową kwestią są też przeszycia zastosowane w śpiworze puchowym, bo od nich zależy, czy w śpiworze wystąpią tzw. “zimne punkty”. Ponadto przeszycia mają wpływ na kompresyjność śpiwora. Najlepsze śpiwory puchowe składają się z licznych komór i posiadają konstrukcję cegiełkową lub konstrukcję z trójkątnymi komorami, które przypominają literę V.

Śpiwory puchowe ze względu na to, na jaki sezon są przeznaczone, dzielą się na:

  • Śpiwory puchowe trzysezonowe - gwarantują komfort cieplny w temperaturze, która oscyluje wokół 0 stopni C. Wybierając rodzaj śpiwora, warto zwracać uwagę właśnie na dolny zakres temperatury komfortu.
  • Śpiwory całoroczne, inaczej nazywane śpiworami puchowymi zimowymi - w tej grupie znajdziemy również śpiwory puchowe wyprawowe. W przypadku zimowych śpiworów puchowych marki Deuter dolna granica komfortu (mierzona zawsze na damskich manekinach) wynosi do - 7 stopni C. Z kolei minimalna temperatura graniczna wynosi do -15 stopni.

Śpiwór puchowy czy syntetyczny?

Śpiwory puchowe posiadają wiele zalet - parametry izolacyjne, niską wagę, małą objętość po skompresowaniu. Lekkie śpiwory puchowe ważą jedynie 1-1.5 kg! Podkreślić też trzeba, że puch jest materiałem antyalergicznym, posiadającym długą żywotność. Śpiwory puchowe - odpowiednio pielęgnowane - mogą służyć przez kilkanaście lat.

Niezwykle ważny jest też fakt, że ciepło w śpiworze puchowym rozchodzi się dużo szybciej niż w śpiworze syntetycznym. Różnice w szybkości rozchodzenia się ciepła bywają znaczne między śpiworami puchowymi a syntetycznymi.

A co z wadami? Faktem jest, że puch naturalny chłonie wilgoć łatwiej niż syntetyki i zamoczony nie zapewni komfortu cieplnego. Jednak produkowane dzisiaj śpiwory puchowe wypełniane są puchem hydrofobowym, który absorbuje wodę w mniejszym zakresie i szybciej wysycha.

Ponadto śpiwór puchowy posiada trochę większe wymagania pielęgnacyjne niż syntetyki. Powinien być przechowywany w pozycji rozłożonej, w specjalnym worku. Śpiwory puchowe mogą być prane, ale najlepiej robić to w pralniach, a nie samodzielnie w domu.

I wreszcie na koniec: cena. Śpiwory puchowe są znacznie droższe niż syntetyczne. Powodem jest oczywiście materiał wypełnienia i jego pozyskiwanie. Najlepsze marki outdoorowe dbają o to, by ich produktu powstawały z poszanowaniem dla środowiska, dlatego puch gęsi pozyskuje się odpowiedzialnie - z małych farm, w których istnieje pewność, że żadne ze zwierząt nie ucierpi.

Wybór pomiędzy śpiworem puchowym a syntetycznym uzależniony jest przede wszystkim od potrzeb i zasobności portfela. Śpiwór puchowy stworzony jest dla najbardziej wymagających i na najtrudniejsze wyprawy.

Jeśli nie wiesz, jaki śpiwór puchowy wybrać, to skontaktuj się z nami. Załoga naszego sklepu chętnie Ci doradzi. Możesz do nas zadzwonić, napisać maila albo skorzystać z czatu na stronie. Zapraszamy również do naszego sklepu stacjonarnego w Krakowie.

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 4411 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-15
wszystko super obsługa informacja i terminowość przesyłki
2024-09-13
Jak zwykle wszystko na 6+.Dziękuję :)
pixel