Kup teraz i zapłać za 30 dni z PayPo
Darmowa dostawa od 50 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kości, friendy

( ilość produktów: 24 )

Kości wspinaczkowe w ofercie E-Pamir

Wspinaczka z roku na rok przyciąga coraz więcej fanów. To jednak sport ekstremalny, w którego przypadku należy zadbać o swoje bezpieczeństwo maksymalnie dobrze, więc odpowiednie wyposażenie stanowi absolutną podstawę. Sprzęt do asekuracji, właściwa lina oraz uprząż to tylko podstawa. Im bardziej będziemy się rozwijali w tej dziedzinie sportu, tym więcej będziemy potrzebowali solidnego sprzętu wspinaczkowego, takiego jak chociażby kości wspinaczkowe

Friendy wspinaczkowe – postaw na bezpieczeństwo

Friendy, zwane również kośćmi mechanicznymi, pojawiły się na rynku w latach siedemdziesiątych. Wprowadziły one ogromne zmiany do  świata wspinaczki. Friendy to przyrządy składające się m.in z ciągieł, krzywek, taśm oraz cyngla, które umożliwiają pracę mimośrodową okładkom zacierającym. Dzięki tym elementom pozwalają one na zakładanie punktów asekuracyjnych w rysach skalnych. Friendy wspinaczkowe służą głównie doświadczonym wspinaczom, gdyż używanie ich nie należy do najłatwiejszych i wymaga stosowania odpowiedniej techniki.

W sklepie E-Pamir znajdziesz bardzo duży wybór kości wspinaczkowych  oraz friendów wspinaczkowych renomowanych  producentów. Można znaleźć friendy w każdym rozmiarze. Kości wspinaczkowe oraz friendy sprzedawane są pojedynczo lub w zestawach. 

 

FAQ

Kości wspinaczkowe - jak używać?

Kości wspinaczkowe są używane we wspinaczce tradowej. Tworzą wspinaczkowe punkty asekuracyjne w szczelinach skalnych. Po wprowadzeniu kości do odpowiedniej szczeliny rozszerzamy je i zapewniamy sobie tym samym solidny i pewny chwyt w danym miejscu. 

Jak osadzać Friendy?

Friendy mogą być osadzone w różnych kształtach szczelin. Kluczowe do ich osadzenia w sposób bezpieczny jest przede wszystkim odpowiednie ocenienie rozmiaru szczeliny i jej wytrzymałości. Friend po osadzeniu w szczelnie musi zostać rozszerzony, tak by zapewnić nam odpowiednio mocny i wytrzymały punkt. Odpowiednio sprawdź jego wytrzymałość przed użyciem go do wspinania. 

Jakie kości do wspinaczki?

Dobór kości do wspinaczki zawsze powinien być poprzedzony zastanowieniem się nad rodzajem skały, po jakiej będziemy się wspinać, a także preferowaną techniką wspinaczkową. Kluczowe jest dobranie odpowiedniego zestawu pod konkretne rysy, w których będziemy je mocować. Friendy często są również dostępne w poręcznych i bardzo praktycznie zaprojektowanych zestawach. Marki takie jak Black Diamond, DMM czy Wild Country to odpowiedni wybór, ale zwykle i tak nie udaje się zakupić wszystkich niezbędnych friendów w obrębie jednej marki. 

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 4313 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-07
Buty ok
2024-05-31
Super towar, przydatny i praktyczny. Szybka wysyłka.
pixel