Uprząż damska Wild Country Flow 2.0 Women's
Uprząż skitourowa Black Diamond Couloir
Uprzęże
( ilość produktów: 8 )Rodzaje uprzęży wspinaczkowych i główne elementy uprzęży
W naszym sklepie ze sprzętem wspinaczkowym znajdziesz kilkadziesiąt modeli uprzęży do wspinaczki (męskie, damskie i dziecięce). Który z nich wybrać? Uprząż biodrowa, szelki alpinistyczne czy uprząż pełna? Uprząż sportowa, na ściankę, dla skialpinisty, speleologa, do wspinaczki alpejskiej czy lodowej? Czym różnią się poszczególne rodzaje uprzęży i jak skompletować swój pierwszy zestaw wspinaczkowy?
Podstawowe typy uprzęży wspinaczkowych to:
- Uprząż biodrowa - najbardziej popularna uprząż do wspinaczki każdego typu. Uprząż biodrowa składa się z pasa biodrowego i nogawek (pasów udowych). Nogawki mogą być regulowane lub nieregulowane. Ten drugi rodzaj najczęściej spotykany jest w uprzężach sportowych przeznaczonych na panel lub do wspinaczki w cieplejszych miesiącach. Pas biodrowy zawsze jest regulowany, ale może posiadać jedną klamrę (tzw. System MWS wymyślony przez firmę Ocun) lub dwie klamry. Szeroki zakres regulacji pasa biodrowego jest szczególnie istotny podczas wspinaczki zimowej, gdy zakładamy kilka warstw odzieży.
- Uprząż piersiowa, czyli tzw. szelki do wspinaczki - ten typ uprzęży wspinaczkowej stosowany jest przede wszystkim przez wspinaczy zimowych, tych, którzy wspinają się z ciężkim plecakiem, speleologów i podczas prac na wysokościach. Szelki alpinistyczne zawsze stosowane są w połączeniu z uprzężą biodrową. Uprzęże piersiowe różnią się w zależności od przeznaczenia. Jeśli szukasz uprzęży piersiowej (szelek do wspinaczki), to zobacz kategorię uprzęże przemysłowe.
- Uprząż pełna - to połączenie uprzęży biodrowej z piersiową. Obecnie tego typu rozwiązanie stosuje się głównie w uprzężach dziecięcych. Dopiero ok. 11 roku życia dziecko powinno zmienić uprząż pełną na biodrową. Uprzęże pełne wykorzystywane są również podczas prac na wysokościach.
Jak dobrać uprząż wspinaczkową? Zastosowanie i rozmiary
Tak dobieramy asortyment w naszym sklepie, by oferować najlepsze dostępne na rynku produkty. Dlatego też stawiamy na renomowane marki i najbardziej uznanych producentów sprzętu wspinaczkowego. Szczególnie polecamy uprzęże Petzl, Black Diamond, Ocun, Climbing Technology, Mammut oraz Beal. Sprawdź, który model warto wybrać w zależności od tego, jaki rodzaj wspinaczki lub turystyki uprawiasz.
- Dla początkującego wspinacza na ściankę i pierwsze skałki - szczególnie polecane są lekkie uprzęże sportowe, które nie posiadają regulowanych pasów udowych. Aby założyć uprząż, wystarczy tylko wyregulować pas biodrowy. Tego typu uprzęże są najczęściej tańsze niż uprzęże do wspinaczki alpinistycznej. Uprzęże przeznaczone na panel czy do wspinaczki rekreacyjnej mogą posiadać dwie szpejarki, chociaż większa liczba nie zaszkodzi.
- Dla wyczynowego wspinacza sportowego - w tym przypadku również polecana jest uprząż sportowa, ale warto stawiać na trochę droższe modele, które są ultralekkie, pozbawione zbędnych elementów i zapinane jedną szybką klamrą. Polecane modele to np. Solution lub Zone od Black Diamond czy kilka propozycji od Petzl, np. uprząż wspinaczkowa męska Hirundos lub damska Selena.
- Dla alpinisty, do wspinaczki wielowyciągowej - uprząż do wspinaczki alpejskiej, zimowej i wielowyciągowej powinna być w pełni regulowana, wykonana z wytrzymałych materiałów, powinna posiadać szersze pasy udowe, dużą liczbę szpajerek, a także uchwyty do karabinków i dobrze, by była lekka. Jedne z najbardziej zaawansowanych modeli do tego typu wspinaczki to np. Aquila i Calidris marki Petzl czy Big Gun Black Diamond.
- Dla skialpinisty - jak założyć uprząż albo ją zdjąć, jeśli masz na nogach narty? Nie będzie stanowiło to problemu, gdy wybierzesz uprząż w pełni rozpinaną. Ponadto do skitouringu warto wybierać uprzęże lekkie, minimalistyczne pod względem dodatków. Tego typu modele to Tour marki Petzl, Black Diamond Couloir lub Stubai Lux Light.
- Dla speleologa - uprząż dla speleologa znacznie różni się od klasycznej uprzęży wspinaczkowej. Przede wszystkim nie posiada ona gąbek amortyzujących oraz elementów, które mogłyby zahaczać o ściany (np. klamry regulujące umieszczone są od strony wewnętrznej) i wykonana jest z innych materiałów. W naszym sklepie dla speleologów polecamy uprząż Fractio czy Superavanti marki Petzl.
Jak kupić uprząż wspinaczkową, aby była idealnie dopasowana? Jeśli masz taką możliwość, to zapraszamy do sklepu stacjonarnego w Krakowie, gdzie nasza załoga pomoże Ci w wyborze zarówno rodzaju, jak i rozmiaru uprzęży wspinaczkowej. A jeśli chcesz zamówić uprząż przez internet, to dobranie rozmiaru nie będzie stanowiło dużego wyzwania. Czołowi producenci uprzęży najczęściej dzielą swoje produkty na dwa podstawowe rozmiary lub oferują uprząż jednorozmiarową (o szerokim zakresie regulacji). Szczegółowe wymiary znajdziesz w opisie każdego produktu.
Uprząż wspinaczkowa damska kontra męska
Uprząż wspinaczkowa damska różni się od męskiej i nie chodzi tylko o wizualne aspekty, takie jak kolorystyka. Zarówno pas biodrowy, jak i pasy udowe dopasowane są do kobiecej sylwetki. Co to oznacza? Uprząż wspinaczkowa damska posiada taliowany pas biodrowy, najczęściej też poszerzony łącznik przedni i co ważne - dany model może występować aż w czterech rozmiarach. Uprząż wspinaczkowa męska najczęściej dostępna jest w dwóch rozmiarach. Aby zapewnić sobie należyty poziom bezpieczeństwa, w przypadku uprzęży systemy regulacji i mocowania, takie jak klamry, paski i sprzączki, powinny być łatwe w obsłudze i niezawodne. Uprząż wspinaczkowa powinna gwarantować ergonomiczny design i dopasowanie - musi zapewniać wygodę i swobodę ruchów. Dodatkowo, uprzęże powinny posiadać odpowiednie punkty mocowania na sprzęt wspinaczkowy, takie jak szlufki na karabinki i atestowane pętle. Jeśli masz pytania dotyczące sprzętu wspinaczkowego, to skontaktuj się z nami telefonicznie, mailowo lub poprzez czat. Chętnie Ci doradzimy!
Uprząż wspinaczkowa w sklepie e-Pamir – wysoka jakość
Nasz sklep to gwarancja jakości oferowanych uprzęży. Każda uprząż wspinaczkowa posiada wszelkie niezbędne atesty, co zapewnia maksymalne bezpieczeństwo w czasie pokonywania dróg wspinaczkowych. Pamiętaj, że przy zakupie uprzęży wspinaczkowych, zawsze należy brać pod uwagę normy bezpieczeństwa i certyfikaty, które potwierdzają, że produkt spełnia określone standardy jakości. Z takimi właśnie uprzężami masz do czynienia w naszym sklepie.