Buty techniczne Hanwag Makra Pro GTX
Buty Zamberlan Mountain Pro EVO GTX RR
Buty La Sportiva Trango Tower GTX
Techniczne buty Garmont Ascent GTX
Lekkie buty techniczne Hanwag Makra Combi GTX
Buty Scarpa Zodiac Tech GTX
Buty wysokogórskie męskie
( ilość produktów: 6 )Buty wysokogórskie i ekspedycyjne dla mężczyzn
Buty wysokogórskie przeznaczone na wyprawy wysokogórskie i w rejony polarne to najbardziej zaawansowany typ obuwia górskiego. Muszą być przede wszystkim niezawodne, więc jest to element wyposażenia, na którym nie można oszczędzać. Niezwykle istotne jest też, by odpowiednio dobrać buty wysokogórskie do ekstremalnych warunków. Inny model odpowiedni jest na wiosenną wędrówkę po alpejskich lodowcach, a inny do zdobywania himalajskich szczytów. Wiodącymi producentami butów wysokogórskich męskich jest Scarpa, Meindl, Zamberlan, Garmont i La Sportiva - marki z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w tworzeniu tego typu obuwia.
Wybierając buty wysokogórskie męskie i ekspedycyjne trzeba baczną uwagę zwrócić na ich konstrukcję.
-
Podeszwa - standardem są najbardziej zaawansowane technicznie podeszwy marki Vibram. Rodzaj bieżnika i gumy dobierany jest do typu podłoża, choć buty wysokogórskie powinny zapewniać dobrą przyczepność niemal w każdym terenie. Kluczowa jest twardość podeszwy, bo od niej zależy m.in. to, jaki typ raków będzie można zastosować. Buty trekkingowe wysokogórskie posiadają podeszwę o twardości B/C lub C, natomiast buty ekspedycyjne wymagają podeszwy o twardości C lub D.
-
Rodzaj membrany - najbardziej rozpowszechniona jest membrana Gore-Tex. Marka ta proponuje cztery rodzaje membran obuwniczych. Ponieważ buty wysokogórskie zazwyczaj są też butami zimowymi, to najczęściej spotyka jest w nich membrana Gore-Tex Insulated Comfort, która została zintegrowana z dodatkową ociepliną. Buty do wysokogórskiego trekkingu (nie w ekstremalnych warunkach) mogą być wyposażone w membranę Gore-Tex Performance Comfort, która nie posiada ociepliny.
-
Cholewka - w butach wysokogórskich i ekspedycyjnych cholewka najczęściej wykonywana jest ze skóry naturalnej. Jest to skóra najwyższej jakości o podwyższonej wytrzymałości, jak np. skóra Perwanger produkowana w Tyrolu. Co ważne - obuwie wysokogórskie często wykonywane jest z jednego płata skóry, dzięki czemu nie posiada przeszyć, które mogą stanowić słabe punkty. Cholewka zabezpieczona jest gumowym otokiem.
-
Wysokość buta - można przyjąć, że im bardziej ekstremalne warunki, tym but powinien być wyższy. Buty przeznaczone na wędrówki po ośmiotysięcznikach sięgają aż do kolan.
Buty na trekking wysokogórski, buty alpinistyczne i buty w Himalaje
Wyrażenie “góry wysokie” nie jest precyzyjne, więc warto je uściślić. Dla jednych oznacza to wysokość powyżej 4000 m n.p.m., dla innych góry wysokie zaczynają się dopiero od 6000 m n.p.m. W grupie butów wysokogórskich znajdują się modele przeznaczone zarówno na wyprawy w góry typu alpejskiego, jak i najwyższe szczyty świata. Można spotkać się również z wyrażeniem “buty na trekking wysokogórski” i tego typu obuwie będzie przeznaczone na najmniej wymagające trasy (wędrówka wysokogórskimi przełęczami czy dolinami, do których nie jest konieczna bardzo sztywna podeszwa).
Jeśli interesują Cię buty alpinistyczne, to znajdziesz ich sporo w naszym sklepie. Męskie buty wysokogórskie warte polecenia to m.in. Scarpa Mont Blanc, La Sportiva Trango Tower Extreme GTX czy Zamberlan Mountain Pro Evo GTX. Są to też odpowiednie buty, jeśli wybierasz się w Tatry zimą. Buty Taternika nie muszą być tak zaawansowane, jak buty do zdobywania najwyższych szczytów alpejskich, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by je w takich warunkach wykorzystać.
Jeśli po Alpach zamierzasz wędrować latem lub wybierasz się na wyprawę w najcieplejsze rejony świata, gdzie używanie raków automatycznych nie będzie konieczne, to możesz wybrać buty z podeszwą o twardości B/C. Tego typu buty wysokogórskie męskie to np. Meindl Air Revolution 4.1 czy Zamberlan Baltoro GTX.
Buty w Himalaje posiadają inną konstrukcję - przede wszystkim wyposażone są w wewnętrzny botek i zewnętrzny overboot, sięgający do kolan i - w odróżnieniu od stuptutów - dobrze ocieplony. Nowoczesne buty himalajskie zastąpiły tzw. skorupy, czyli buty pokryte plastikową warstwą.
Buty wysokogórskie męskie Zamberlan, Scarpa, Meindl, Garmont i La Sportiva
Czasem padają pytania o to, który producent tworzy najlepsze buty wysokogórskie. Zamberlan czy Scarpa? Meindl, Garmont czy La Sportiva? Każda z tych marek produkuje najwyższej jakości obuwie i porównywanie między sobą firm nie ma sensu. Można porównywać poszczególne modele tych marek, jeśli już wiemy, w jakich konkretnie warunkach buty będą wykorzystywane.
Jeśli nie wiesz, które buty wybrać, to nasi pracownicy rozwieją wszelkie wątpliwości, doradzą oraz pomogą wybrać najbardziej korzystną opcję. Przede wszystkim zapraszamy do naszego sklepu stacjonarnego w Krakowie, gdzie możesz przymierzyć kilka różnych modeli butów. Możesz też do nas zadzwonić, napisać na czacie lub wysłać maila.
Profesjonalne buty himalajskie dla mężczyzn – dlaczego warto?
Wyprawy w góry kojarzą się z dobrym obuwiem, ale w przypadku bardzo trudnych podejść lub planowanych ekspedycji w ekstremalnych warunkach, gdy stawiamy przed sobą zadania znacznie trudniejsze, aniżeli prosty trekking, należy zadbać o to, by obuwie było przede wszystkim absolutnie bezpieczne i dające nam poczucie komfortu. Również wtedy, gdy mowa o wielodniowych wyprawach, w trakcie których zmagać będziemy się z ujemnymi temperaturami i innymi przeciwnościami losu.
Buty polarne – dla kogo?
Buty alpinistyczne czy też buty taternika to rodzaj butów profesjonalnych, które użytkuje się w górach w przypadku, gdy wyprawy górskie są dla nas czymś więcej, aniżeli sporadyczną pasją. W przypadku profesjonalnych wypraw wysokogórskich lub chęci zdobywania najwyższych polskich szczytów w okresie mroźnej zimy warto zadbać o takie właśnie obuwie. Podobnie w przypadku, gdy decydujemy się eksplorować pasma górskie znane z trudnych warunków pogodowych. Buty polarne chronić nas mają przed bardzo wieloma powszechnie występującymi czynnikami w wysokich górach. Przede wszystkim zapewniają komfort termiczny, ale również zwykle chronią naszą kostkę przed urazami skręcenia kostki podczas bardziej wybitnych wypraw.
Buty himalajskie – dla profesjonalistów
Obuwie tego typu przeznaczone jest przede wszystkim dla zawodowych wspinaczy, którym zależy na zdobywaniu wysokich gór, a także pokonywaniu najtrudniejszych tras. To rodzaj obuwia, który dostosowany jest do potrzeb profesjonalistów. Buty himalajskie to absolutnie najwyższa jakość wykonania pod względem materiałowym, a także bardzo przemyślane i praktyczne rozwiązania dla osób, które są najbardziej wymagającymi odbiorcami.
Buty wysokogórskie – bezpieczeństwo i walory termiczne
Buty w wysokie góry, to przede wszystkim najwyższa staranność wykonania w zakresie zastosowanych materiałów. Prócz tego to również obuwie, które zapewnia należyte walory termiczne, dzięki czemu korzystanie z nich będzie komfortowe w najtrudniejszych warunkach zimowych. Solidne buty wysokogórskie zapewniają ochronę przed śniegiem, mrozem i w pewnym stopniu poślizgiem, zabezpieczając również kostkę podczas trekkingu.