Kup teraz i zapłać za 30 dni z PayPo
Darmowa dostawa od 50 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Śpiwory turystyczne

( ilość produktów: 86 )

Śpiwory turystyczne - przeznaczenie i kształt

Śpiwory turystyczne posiadają trzy zakresy temperatur i ten czynnik jest decydujący, gdy chcesz dobrze dobrać śpiwór do własnych potrzeb. Temperatura komfortu śpiworów to minimalny zakres, w którym nie będziesz czuć zimna leżąc w typowej pozycji na plecach. Temperatura tolerancji lub limitu śpiwora informuje o najniższej temperaturze, w której nie będziesz czuć zimna leżąc na boku w tzw. pozycji embrionalnej, czyli z podkurczonymi nogami. Z kolei temperatura ekstremalna to najniższa temperatura, w której możesz spać, nie obawiając się o własne zdrowie i wystąpienie hipotermii. Dobrej jakości śpiwory turystyczne posiadają szeroki zakres temperatur, przekraczający 20-30 stopni C. Jak dopasować śpiwór do rodzaju wyprawy, na którą się wybierasz?

Śpiwór pod namiot, na trekking, do schroniska i na wyprawę górską

Poniżej przedstawiamy parametry śpiworów dopasowane do czterech różnych typów wypraw outdoorowych.

  • Śpiwory pod namiot - jeśli planujesz wyprawę pod namiot czy na biwak, to prawdopodobnie wycieczka będzie odbywać się pomiędzy kwietniem a listopadem. Poza tym okresem większość pól namiotowych w Polsce jest zamknięta. Jeśli wybierasz się za granicę, to zapewne na biwak nie wybierzesz miejsca, w którym panują arktyczne temperatury. Dlatego wystarczający będzie śpiwór turystyczny, którego temperatura komfortu oscyluje wokół 0 stopni C. By ułatwić wybór, producenci śpiworów (Deuter i Millet ) często nazywają takie modele trzysezonowymi.

  • Śpiwory turystyczne na trekking - w tym przypadku wiele zależy od tego, w jakim rejonie będziesz odbywać wyprawę trekkingową. Letnie trekkingi na południu Europy wymagają nieco innego śpiwora niż wczesnojesienny wypad na północ Europy. Koniecznie sprawdź więc zakres temperatur danego modelu i dopasuj je do warunków, które są spodziewane podczas wyprawy. W przypadku takich producentów, jak Deuter czy Millet, można po samej nazwie zorientować się, do jakich temperatur przeznaczony jest śpiwór. Deuter - temperaturę limit/tolerancji, więc poszczególne śpiwory posiadają dopisek +5, 0, -5, co odpowiada stopniom C. Nie mniej ważna podczas wyprawy trekkingowej jest waga śpiwora - koniecznie postaw na śpiwór lekki, który można zwinąć do jak najmniejszego rozmiaru.

  • Śpiwory do schroniska - raczej nie ma takiej możliwości, by w zamkniętym pomieszczeniu temperatura spadła poniżej 10 stopni C (o ile tylko nie jest ono nieustannie wietrzone podczas mrozu). Dlatego jeśli zamierzasz spać w schroniskach, to wystarczający będzie śpiwór, którego temperatura tolerancji wynosi + 5 stopni C.

  • Śpiwory na wyprawę górską - wybierając się w wyższe góry, trzeba bardzo rozsądnie dobrać śpiwór. Lepiej postawić na model nawet zbyt “ciepły” niż starać się idealnie dopasować parametry do średniej temperatury. Dobrej jakości śpiwory turystyczne posiadają zakres temperatury ekstremalnej pomiędzy -20 a -30 stopni. Z kolei śpiwory na wyprawy wysokogórskie (np. w Himalaje) zapewniają zakres komfortu nawet przy - 25 czy - 30 stopniach C, a ich zakres temperatury ekstremalnej przekracza - 40 stopni C. Tego typu śpiwory nazywa się też wyprawowymi.

Śpiwory turystyczne mumia czy kołdra?

Dwa podstawowe kształty śpiworów turystycznych to mumia lub kopertowe, inaczej nazywane kołdrą. Te drugie bardzo dobrze sprawdzą się latem pod namiotem, na biwaku czy w schronisku. Z kolei śpiwory typu mumia lepiej izolują przed zimnem - nie tylko są dobrze dopasowane do kształtu ciała, ale też szczelnie opinają okolice głowy. Na wyprawy outdoorowe bardziej uniwersalne są więc śpiwory mumie. Co ważne - posiadają one zamki lewe i prawe, więc dwie “mumie” można ze sobą połączyć. Tak samo jest oczywiście w przypadku śpiworów typu kołdra.

Śpiwory puchowe czy syntetyczne?

Główny podział śpiworów dotyczy ich wypełnienia i zgodnie z nim wyróżniamy śpiwory puchowe oraz śpiwory syntetyczne. Przewagą śpiworów puchowych jest naturalność, niezwykła lekkość, najwyższej jakości izolacja termiczna, świetna kompresja. Wadą - wysoka cena i możliwość zawilgocenia. Dlatego przeglądając ofertę śpiworów puchowych, koniecznie zwróć uwagę na materiał wierzchni i impregnację. W przypadku najlepszych marek, jak Millet czy Deuter, nie masz się o co martwić. Do wypełnienia śpiworów puchowych stosuje się puch kaczy lub gęsi. Co ciekawe - Polska jest jednym z najważniejszych importerów puchu gęsiego przeznaczonego do wypełnień śpiworów. Śpiwory puchowe nie detronizują jednak śpiworów syntetycznych. O ile tylko nie wybierasz się w najbardziej ekstremalne rejony świata, to spokojnie możesz wybrać śpiwór syntetyczny. Cieszą się one dużą popularnością ze względu na atrakcyjną cenę, wytrzymałość, bardzo dobre parametry i często - porównywalną lekkość do śpiworów puchowych. Co ważne - nawet gdy wypełnienie syntetyczne ulegnie zawilgoceniu, to niemal nie traci ono swych właściwości izolacyjnych.

Śpiwory zimowe i letnie

Podział między śpiworami zimowymi, trzysezonowymi i letnimi jest dosyć umowny. Co prawda charakteryzują się one innym zakresem temperatur, ale też lato w Bieszczadach i na norweskich fiordach to zupełnie inne warunki atmosferyczne. Dlatego też niektórzy producenci, jak np. Deuter do nazw modeli dodają zakres temperatury tolerancji, a nie określenie pory roku. Śpiwory zimowe najczęściej za temperaturę komfortu podają -5 stopni C, a w pozycji embrionalnej będzie nam ciepło nawet przy -12 stopniach C. Z kolei śpiwory przeznaczone do najbardziej ekstremalnych warunków nie są nazywane zimowymi, ale wyprawowymi lub wysokogórskimi.

Śpiwory dla dzieci - na wymiar czy rosnące z dzieckiem?

Śpiwory dla dzieci powinny być jak najbardziej dopasowane, bo tylko wtedy będą odpowiednio izolowały od zimna. Trzeba pamiętać, że w śpiworze nie tyle grzeje nas wypełnienie, co ciepło naszego ciała, które ogrzewa powietrze. Im więcej ciepłego powietrza będzie uciekało ze śpiwora, tym gorsza będzie jego termoizolacja. Czy to oznacza, że dla małego dziecka trzeba każdego roku kupować nowy śpiwór? Niekoniecznie, bo producenci oferują również modele, które “rosną wraz z dzieckiem”. Można je przedłużać o ok. 30 cm, co oznacza, że jeśli kupimy taki śpiwór dla dziecka w wieku 13-14 lat, to będzie on mógł być używany nawet po ukończeniu 18. roku życia.

Śpiwór turystyczny – wybierz odpowiedni

Odpowiedni śpiwór turystyczny to przede wszystkim taki śpiwór, który będzie dostosowany do naszych potrzeb w przypadku biwakowania, wypraw górskich czy też spania poza domem w zróżnicowanych warunkach. To właśnie od tych warunków zależy to, jak bardzo ciepłe musi być nasze okrycie. W przypadku, gdy nocujemy pod namiotem w umiarkowanych warunkach z dodatnimi temperaturami nasze wymagania będą znacznie niższe, aniżeli w przypadku wypraw w wysokie pasma górskie i wielotygodniowych trekkingów po najbardziej wymagających szlakach, w zmiennych i trudnych warunkach.

Ciepłe śpiwory – dla wymagających więcej

Nasz sklep to szeroka oferta śpiworów dla każdego. Znajdziesz tu śpiwór turystyczny wykonany z lekkich materiałów w wersji letniej, ale również w pełni profesjonalne śpiwory o przeznaczeniu zimowym dla himalaistów i ambitnych turystów. Produkty niezależnie od rodzaju wykonywane są przez najlepszych producentów, jedynie z doskonałych jakościowo materiałów najwyższej klasy.

Śpiwory turystyczne - podstawa ekwipunku

Wybierając się na wielodniowe wyprawy w rejony górskie czy też na trekking po bardziej płaskim terenie musimy zabezpieczyć się na jak najwięcej ewentualności. Również w okresie letnim noce w niektórych miejscach mogą być zimne i wymagać będziemy odpowiedniego zabezpieczenia przed chłodem. Dobry śpiwór to podstawa w takiej sytuacji. Prezentujemy olbrzymi wybór śpiworów uznanych producentów.

Ciepłe śpiwory - na trudniejsze wyprawy

Jeżeli wybieramy się również w góry, to również w okresie letnim możemy być zaskoczeni bardzo niskimi temperaturami, które panują w nocy. W takiej sytuacji ciepłe śpiwory są koniecznym uzupełnieniem dobrego namiotu. Powinniśmy zadbać o to, by był to śpiwór odpowiedniego typu. Znacznie lepiej sprawdzą się śpiwory typu mumia, aniżeli kopertowe, ale kluczowy rzecz jasna będzie materiał i to w jaki sposób będzie on nas zabezpieczał przed czynnikami zewnętrznymi. 

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 4343 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-16
Szybko i dobrej jakosci
2024-07-15
Szczerze poleca!
pixel