Torba na linę DMM Classic Rope Bag - Yellow
Torba na linę DMM Classic Rope Bag - Red
Pętla z liny dynamicznej Beal Dynaloop (60 cm)
Pętla z liny dynamicznej Beal Dynaloop (150 cm)
Płachta na linę Wild Country Rope Tarp - Heritage
Lina Beal Opera Unicore 8,5 mm Dry Cover
Lina Beal Opera Unicore 8,5 mm Dry Cover
Lina Beal Joker Unicore 9,1 mm Dry Cover - 60 m (Blue)
Lina Beal Cobra II Unicore 8.6 mm Dry Cover (Anis)
Lina Beal Cobra II Unicore 8,6 mm Dry Cover 60 m
Lina Beal Joker Unicore 9.1 mm Golden Dry - 60 m (Orange)
Lina Beal Opera Unicore 8,5 mm Golden Dry 70 m
Lina Beal Opera Unicore 8.5 mm Golden Dry - 60 m
Lina Beal Opera Unicore 8.5 mm Golden Dry - 60 m
Lina Beal Booster III Unicore 9,7 mm Golden Dry - 70 m
Lina Beal Opera Unicore 8,5 mm Dry Cover Blue
Lina Beal Joker Unicore 9.1 mm Dry Cover - 70 m (Blue)
Liny wspinaczkowe
( ilość produktów: 46 )Liny wspinaczkowe - rodzaje
Liny wspinaczkowe (alpinistyczne) to niezbędny element wyposażenia wspinaczy, speleologów, ratowników, a także osób pracujących na wysokościach. Liny wspinaczkowe dzielą się na:
- Liny wspinaczkowe dynamiczne (asekuracyjne) - podstawowa lina do wspinaczki sportowej, skałkowej, lodowej i górskiej. Używane do prowadzenia i spełniające rolę amortyzatora - tak skonstruowane, by pochłaniały energię powstającą podczas odpadnięcia. Wśród lin wspinaczkowych dynamicznych wyróżnia się pojedyncze, połówkowe i bliźniacze.
- Liny wspinaczkowe statyczne - używane do transportu (wciągania ładunków), podchodzenia i zjeżdżania na linie. Posiadają niską rozciągliwość i znajdują się na wyposażeniu ratowników górskich, pracowników wysokościowych i speleologów. Liny wspinaczkowe statyczne nie mogą być stosowane do dolnej asekuracji.
We wspinaczce używane są jeszcze liny pomocnicze, nazywane też linkami pomocniczymi, repsznurami, repami lub repikami. Posiadają one szerokie zastosowanie - począwszy od zabezpieczania sprzętu przed upadkiem, poprzez wciąganie lub opuszczanie bagażu, aż do tworzenia punktów asekuracyjnych i wykonywania wielu manewrów.
Marki lin wspinaczkowych
W naszym sklepie z linami stawiamy na najlepszych producentów lin wspinaczkowych, czyli marki Beal, Petzl, Mammut i Gilmonte. Na szczególną uwagę zasługuje francuska marka Beal, która specjalizuje się w produkcji lin wspinaczkowych już od lat 70. XX wieku. Posiadamy bogatą ofertę lin Beal - dynamicznych, statycznych, pomocniczych. Pozostałe marki to również topowi producenci sprzętu wspinaczkowego, a tworzone przez nich liny wyróżniają się najwyższą jakością i posiadają wszystkie wymagane atesty. Wybierając produkty możesz mieć pewność, że będą to dobre liny wspinaczkowe.
Długości i grubości lin wspinaczkowych
Liny do wspinaczki występują w wielu rozmiarach. Wybór długości liny asekuracyjnej zależy od tego, na jak długiej drodze będziesz się wspinać. Do polskich warunków wystarczą liny pojedyncze o długości 50 metrów, choć najbardziej optymalnym wyborem są liny o długości 60 metrów. Kupno zbyt długiej liny wspinaczkowej nie jest praktyczne, ponieważ będziesz wtedy niepotrzebnie dźwigać większy ciężar. Liny wspinaczkowe statyczne sprzedawane są na metry lub w gotowych rolkach o długości 100 lub 200 metrów.
Wybór grubości liny do wspinaczki jest już kwestią bardziej skomplikowaną. Liny pojedyncze mają średnicę od ok. 9 mm do nawet 11 mm. Najbardziej typowe liny dla początkujących posiadają grubość ok. 10 mm. Dla zaawansowanych wspinaczy, szczególnie do wspinaczki sportowej, polecane są liny o średnicy do 9,5 mm. To liny znacznie lżejsze, ale trzeba posiadać wprawę, by dobrze z nich korzystać. Liny podwójne (połówkowe) są oczywiście cieńsze - od nieco ponad 7 mm do 9 mm.
Materiały, z których wykonywane są liny wspinaczkowe
Obecnie liny alpinistyczne wykonywane są przede wszystkim z włókien poliamidowych - przede wszystkim nylonu i perlonu. Dodatkowo mogą być one zaimpregnowane (tylko oplot lub oplot i rdzeń). Taka impregnacja sprawia, że lina jest bardziej odporna na wilgoć, więc warto w nią zainwestować, gdy uprawiasz wspinaczkę zimą.
Co oprócz liny wspinaczkowej?
Oprócz różnego rodzaju lin do wspinaczki niezbędne są również taśmy i pętle. Stosowane są zarówno we wspinaczce sportowej, jak i górskiej.
Do transportu liny wspinaczkowej przydatna będzie torba, plecak lub worek. Wybór zależy od indywidualnych preferencji i rodzaju uprawianej wspinaczki. Niektórzy producenci - jak np. Deuter - oferują również bardzo funkcjonalne rozwiązania hybrydowe - torby, które można przekształcić w plecak.
Jeśli o wspinaczce myślisz poważnie, to warto zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria do lin - szczotki i środki do prania, dzięki którym nie tylko wyczyścisz liny, ale też przedłużysz ich żywotność.
Potrzebujesz pomocy w zakupach, masz jakieś pytania? Skontaktuj się z nami. Chętnie Ci doradzimy. Możesz odwiedzić nas w sklepie stacjonarnym w Krakowie, zadzwonić, napisać na czacie dostępnym na stronie lub wysłać maila.
Liny wspinaczkowe – wybieraj liny specjalistyczne
Liny wspinaczkowe, zarówno statyczne jak i dynamiczne mają swoje zastosowanie we wspinaczce, jak również innych dziedzinach. Nasz sklep to bardzo zróżnicowana oferta lin prosto od najlepszych i uznanych producentów tego typu wyposażenia wspinaczkowego i sportowego.
Rodzaje lin wspinaczkowych – dynamiczne i statyczne
Lina wspinaczkowa statyczna zwykle wykorzystywana jest w miejscach, gdzie potrzebny jest maksymalnie duży udźwig. Ten rodzaj lin cechuje się znacznie niższą rozciągliwością. Wykorzystuje się je chociażby w pracach wysokościowych lub ratownictwie. Z kolei dynamiczna lina wspinaczkowa służy przede wszystkim alpinistom sportowym, którym zależy na niskiej masie ekwipunku i większej rozciągliwości. Niezależnie jednak jaki rodzaj lin wybieramy, każda oferowana w naszym sklepie lina wspinaczkowa statyczna, jak i dynamiczna lina wspinaczkowa posiadają wszystkie niezbędne atesty i certyfikaty.