Kup teraz i zapłać za 30 dni z PayPo
Darmowa dostawa od 70 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kije trekkingowe

( ilość produktów: 11 )

Kije trekkingowe - materiały i wytrzymałość

Materiał, z którego wykonane zostały kije trekkingowe w bardzo dużym stopniu decyduje o ich wytrzymałości. Na rynku dostępne są kijki trekingowe karbonowe (wykonane z włókien węglowych) lub kije aluminiowe. Te drugie są bardziej odporne na złamania, dlatego też zyskały znacznie większą popularność. Wybierając kijki aluminiowe, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jakość aluminium. Aluminium najwyższej jakości oznaczone jest numerem 7075 i to z niego korzystają najbardziej uznani producenci kijów trekkingowych - Black Diamond oraz Komperdell. Oprócz materiału użytego do produkcji segmentów, ważny jest materiał zastosowany w końcówkach. Tutaj do wyboru również są dwa rodzaje - stal lub węglik spiekany, popularnie nazywany widią. Widiowe groty są najbardziej wytrzymałe i są standardem wśród najlepszych producentów. Ostatnim kluczowym elementem, jeśli chodzi o wytrzymałość kijów trekkingowych jest system blokowania segmentów. Wewnętrzna blokada, która działa poprzez skręcanie segmentów, jest bardziej zawodna i mechanizm ten nie radzi sobie dobrze w niskich temperaturach. Dlatego w kijkach marek Black Diamond i Komperdell stosowany jest zewnętrzny system blokowania. Bardzo wygodna w użyciu dźwignia jest rozwiązaniem najbardziej wytrzymałym i komfortowym - regulacji kijów bez problemu dokonasz nawet w grubych rękawicach.

Liczba segmentów w kijach trekkingowych

Wszystkie kije do trekkingu składają się co najmniej z dwóch segmentów. Dlatego też bywają czasem określane jako kijki teleskopowe. Na rynku dostępne są również kijki turystyczne jednosegmentowe, ale nie nadają się w góry, ponieważ nie umożliwiają regulacji wysokości. Do wyboru masz więc kijki dwusegmentowe, trzysegmentowe lub czterosegmentowe. Które będą najlepsze? Praktyka pokazała, że najbardziej funkcjonalne są kije trekkingowe trzysegmentowe. Po pierwsze - zakres regulacji jest w nich bardzo duży, po drugie - po złożeniu ich długość wynosi ok. 60 cm, a po trzecie - regulowanie dwóch segmentów pozwala dopasować kije do każdych warunków. Kije czterosegmentowe nie zyskały zbyt dużej popularności - co prawda po złożeniu mają one najmniejszy rozmiar, ale regulacja tego typu kijków wymaga sporo czasu i cierpliwości. Nowością w branży outdoorowej są kije trekkingowe z linką, które rozkładają się na wzór sondy lawinowej. Tego typu kijki proponuje marka Black Diamond, a technologię nazwała Z-Pole, ponieważ kije rozkładają się na wzór litery Z. Trzysegmentowe kijki z linką posiadają kilka niezaprzeczalnych zalet: ich rozłożenie i złożenie zajmuje dosłownie kilka sekund, po złożeniu długość nie przekracza 43 cm, są bardzo lekkie, a przy tym umożliwiają pełną regulację. To świetny wybór nie tylko na trekking, ale również dla górskich biegaczy. Modele z technologią Z-Pole to kijki trail, idealne do trail runningu.

Rączki w kijach trekkingowych oraz talerzyki

Kije trekkingowe posiadają rączki wykonane z pianki, korka, tworzywa sztucznego lub gumy. Jeśli zależy Ci na komforcie, to pod uwagę warto brać kije z rączkami piankowymi lub korkowymi. Najlepsi producenci korzystają z pianki EVA, która stosowana jest np. w obuwiu trekkingowym, a w ofercie Black Diamond znajdziesz też kije z rączkami korkowymi. Zarówno pianka, jak i korek zapobiegają ześlizgiwaniu się ręki, są przyjemne w dotyku i świetnie radzą sobie z odprowadzaniem wilgoci. W dodatku to materiały bardzo lekkie. Kije trekkingowe wyposażone są tylko w talerzyki letnie lub w dwa komplety talerzyków - letnie i zimowe (zależy to od producenta). Talerzyki zimowe możesz dokupić osobno. Akcesoria do kijów w postaci gumowych końcówek będą przydatne, gdy chcesz zredukować hałas albo gdy poruszasz się poza górskimi ścieżkami, np. po asfalcie czy brukowanym chodniku.

Kijki nordic walking a kije trekkingowe

Kijki do nordic walking to zupełnie inny sprzęt niż kije trekkingowe. Nie można używać ich zamiennie, bo zostały dopasowane do różnych aktywności. Kijki nordic walking mają inaczej wyprofilowane rączki, które zakończone są rękawiczką oraz inne groty. Co więcej - kijki nordic walking często nie posiadają regulacji, więc w górach są zupełnie nieprzydatne. Kształt kijów nordic walking dostosowany jest do tej aktywności, a wymusza ona inne ruchy niż te, które wykonujesz na górskim szlaku. Chociaż kije nordic walking - podobnie jak trekkingowe - robione są z karbonu lub aluminium, to jednak muszą być one lżejsze, więc stosowany jest cieńszy materiał. Jeśli interesują Cię akcesoria do nordic walking, to odwiedź specjalistyczny sklep dla pasjonatów nordic walking. A jeśli posiadasz już sprzęt do nordic walking i zastanawiasz się, czy możesz nim zastąpić kije trekkingowe, to odpowiedzią jest stanowcze “nie”. Wybierając się w góry, kijki nordic walking zostaw w domu i zastąp je profesjonalnymi kijami do trekkingu.

Jakie kije wybrać? Po co je stosować?

W naszym sklepie stawiamy na najlepszych producentów sprzętu turystycznego. Wstępną selekcję przeprowadzamy za Ciebie i tak dobieramy produkty, by były jak najlepszej jakości, a przy tym charakteryzowały się najwyższą funkcjonalnością. Polecamy kije trekingowe wykonane z aluminium 7075, trzysegmentowe, zakończone grotem widiowym i posiadające rączki wykonane z pianki lub korka. Bez względu więc na to, który model wybierzesz, będzie on odpowiedni do trekkingu w każdych warunkach. Wystarczy tylko dopasować długość kijków do swojego wzrostu. Kije mogą być uniwersalne lub dostosowane do płci, np. marka Black Diamond oferuje damskie warianty najpopularniejszych modeli. Z kolei kije dla dzieci różnią się tylko rozmiarem - są po prostu mniejsze niż kije dla dorosłych. I na koniec: po co kije trekkingowe? Kto choć raz chodził po górach z kijami trekkingowymi, na własnej skórze doświadczył, jak bardzo potrafią umilić wędrówkę. Odciążają kręgosłup i kolana, poprawiają tempo marszu i zapobiegają utracie równowagi. Szczególnie przydatne są podczas stromych zejść. Obciążenia rozkładają się bardziej równomiernie, dzięki czemu łatwiej utrzymać stabilność oraz uniknąć upadku. Dodatkowym atutem jest też fakt, że wędrując z kijami kształtujemy mięśnie rąk, barków i klatki piersiowej. W razie jakichkolwiek wątpliwości nasza załoga chętnie doradzi w wyborze i pomoże w rozwiązaniu wszystkich problemów. Wystarczy do nas napisać lub zadzwonić. Zapraszamy również do naszego sklepu stacjonarnego w Krakowie.

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 4457 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-20
Polecam
2024-10-11
Zamówienie bardzo szybko zrealizowane, a samo opakowanie bardzo przemyślane - tak by przy rozpakowaniu nie uszkodzić towaru
pixel