Kup teraz i zapłać za 30 dni z PayPo
Darmowa dostawa od 50 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Liny dynamiczne

( ilość produktów: 24 )

Liny dynamiczne pojedyncze, podwójne i bliźniacze

Liny dynamiczne, wykorzystywane do asekuracji, to podstawowy typ lin używany w każdym rodzaju wspinaczki: sportowej, skałkowej, górskiej, wielowyciągowej, w lodzie i mikście. W naszym sklepie znajdziesz kilkadziesiąt modeli lin dynamicznych o różnych długościach: 30 m, 40 m, 50 m, 60 m, 70 m, 80 m, 200 m i różnych grubościach. Stawiamy na najlepszych producentów sprzętu wspinaczkowego: przede wszystkim liny Beal, Mammut i Petzl.

Liny dynamiczne, asekuracyjne dzielą się na 3 rodzaje:

  • Liny pojedyncze - szczególnie polecane do wspinaczki w skałach i na sztucznych ściankach, choć mogą być wykorzystywane także w górach, do wspinaczki tradowej czy drytoolingu. Lina pojedyncza posiada jedną żyłę, której średnica najczęściej wynosi między 8,9 a 11 mm. Cieńsze liny pojedyncze polecane są dla profesjonalistów i wyczynowców, ponieważ ich obsługa wymaga doświadczenia. Najcieńsze liny pojedyncze stosowane są we wspinaczce sportowej. Zaletą lin pojedynczych jest relatywnie niska waga, atrakcyjna cena i prosty sposób użycia.
  • Liny połówkowe (podwójne) - to liny szczególnie polecane do wspinaczki górskiej i lodowej. Występują w duecie: jednocześnie prowadzone są dwie żyły w dwóch różnych punktach asekuracyjnych. Zapewniają bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, nawet jeśli jedna lina ulegnie uszkodzeniu. Ponadto w trakcie odpadnięcia siła graniczna rozkłada się na dwie żyły, dlatego zmniejsza się też siła szarpnięcia. Można kupić jedną linę połówkową o długości 120 m lub dwie o długości 60 metrów (oczywiście długość liny dobierana jest odpowiednio do długości drogi). Wybierając dwie linki wspinaczkowe warto postawić na mocno odróżniające się kolory, bo ułatwi to pracę z liną. Asekuracja za pomocą lin połówkowych jest trudniejsza w porównaniu do pojedynczych.
  • Liny bliźniacze - najcieńsze liny asekuracyjne, które wpina się w jeden karabinek. Obecnie stosowane już bardzo rzadko, chociaż nadal korzystają z nich niektórzy wielbiciele skituringu czy wspinaczki lodowej.

Liny wspinaczkowe dynamiczne bywają certyfikowane w dwóch lub nawet trzech kategoriach, co oznacza, że jedną linę można wykorzystywać jako pojedynczą, podwójną lub bliźniaczą. Tego typu liny skierowane są do zaawansowanych wspinaczy.

Lina dynamiczna a statyczna

Liny dynamiczne od statycznych różnią się podatnością na rozciąganie i co za tym idzie - przeznaczeniem. Tylko te pierwsze mogą być wykorzystywane do wspinaczki z dolną asekuracją. Liny statyczne stosowane są podczas wspinaczki na wędkę, do wciągania i opuszczania sprzętu, w ratownictwie górskim, pracach wysokościowych i speleologii.

Linki dynamiczne można odróżnić od statycznych już na pierwszy rzut oka. Te pierwsze występują w wielu kolorach, a liny statyczne najczęściej są koloru białego. Ponadto liny statyczne często sprzedawane są na metry, więc występują na wielkich szpulach.

Długości i grubości lin dynamicznych

Długość lin dynamicznych wynosi od ok. 30 do 200 metrów. Tak duża rozpiętość umożliwia dopasowanie liny do każdego typu wspinaczki. Liny do 40 metrów przeznaczone są na ściankę. Do wspinaczki skałkowej w polskich warunkach odpowiednie będą liny o długości 50, 60 lub 70 metrów. Najbardziej optymalnym wyborem będzie lina o długości 60 metrów. Dłuższe liny (od 80 metrów) znajdą zastosowanie na drogach zagranicznych.

Grubość lin wspinaczkowych dynamicznych zależy od ich typu. Najgrubsze są liny pojedyncze - ich średnica wynosi najczęściej między między 8,9 a 11 mm. Cieńsze liny wymagają większej uwagi przy asekuracji, dlatego rekomendowane są doświadczonym wspinaczom. Jednocześnie są one lżejsze, więc zastosowanie znajdują zwłaszcza we wspinaczce sportowej. Dla początkujących najlepsze będą liny pojedyncze o średnicy przekraczającej 10 mm. Liny połówkowe posiadają średnicę od ok. 8 do 9 mm.

Jak dobrać linę dynamiczną do wspinaczki?

Osoby początkujące, wspinające się na ściance i skałkach, najczęściej korzystają z liny pojedynczej o grubości ok. 10 mm. Wraz z nabywaniem doświadczenia można “odchudzać” grubość liny wykorzystywanej na ściance. Jak już wspominaliśmy - w polskich warunkach do wspinaczki skałkowej wystarczająca będzie lina o długości 60 m.

Jeśli wybierasz się na wspinaczkę górską, to warto wyposażyć się w linę dodatkowo impregnowaną, czyli zabezpieczoną przed deszczem. Dla bezpieczeństwa (i nie tylko) warto postawić na liny połówkowe. W tym przypadku grubość liny też należy dostosować do doświadczenia - na początek warto wybierać liny o większej średnicy.

Nie wiesz, która lina będzie najbardziej odpowiednia? Chętnie Ci doradzimy. Możesz do nas zadzwonić, wysłać maila lub skorzystać z czatu dostępnego na stronie. Zapraszamy również do naszego sklepu stacjonarnego w Krakowie.

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 4346 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-22
Wspaniala
2024-07-13
Mój ukochany sklep górski!
pixel