Kup teraz i zapłać za 30 dni z PayPo
Darmowa dostawa od 70 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Chroń nogi i stopy przed zimnem. Jak wybrać skarpety do butów górskich i trekkingowych?

2020-02-20
Chroń nogi i stopy przed zimnem. Jak wybrać skarpety do butów górskich i trekkingowych?
Skarpety to element garderoby, o którym często zapominamy, kompletując strój na zimowe wyprawy górskie. Zakładamy, że nasze codziennie skarpetki będą wystarczające. To błąd. Odpowiednio dobrane skarpety trekkingowe spełniają wiele ważnych funkcji i bardzo wpływają na nasz komfort podczas chodzenia w trudnym terenie.

Stopy są jedną z tych części ciała, którą bardzo łatwo odmrozić. Głowa, dłonie i właśnie nasze stopy wychładzają się najszybciej. Jednocześnie podczas górskich aktywności nosimy ciężkie, grube obuwie trekkingowe, które również nie pozostają obojętne dla naszych stóp, narażając je na odparzenia i odciski. Dlatego właśnie odpowiednie skarpety górskie to niezwykle istotna sprawa.

Skarpety w góry - materiał

Bawełniane skarpety być może świetnie sprawdzają się na co dzień, jednak wzięcie ich ze sobą na szlak będzie błędną decyzją. Z prostej przyczyny - bawełna chłonie pot, zamiast odprowadzać go na zewnątrz. To prosta droga do bolesnych otarć, przykrego zapachu oraz braku ochrony przed zimnem. Specjalistyczne skarpety trekkingowe robione są z dwóch materiałów - włókien syntetycznych lub naturalnej wełny. Na rynku możemy znaleźć również modele wykonane z połączenia tych dwóch materiałów. Wełna merynosa jest świetnym materiałem na zimę, ale również na lato. Wszystko zależy od grubości. Faktem jest, że takie skarpety mają fantastyczne właściwości termoaktywne i odprowadzające wilgoć. Zimą z powodzeniem dogrzeją nasze stopy, pozwolą im oddychać i zapobiegną poceniu. Miękkość wełnianej skarpety nie ma sobie równych, a to również istotne w amortyzacji podczas chodzenia po trudnym terenie. Dzięki połączeniu wełny i syntetycznych materiałów skarpety trekkingowe są bardziej wytrzymałe, odporne na uszkodzenia i pranie, a ich funkcjonalności są dodatkowo wzmocnione.

Jaki model skarpet turystycznych wybrać?

Przede wszystkim zacznijmy od dylematu - czy w zimie nosić dwie skarpety, czy jedną? Jest to zależne od temperatury, zakupionych przez nas modeli oraz osobistych preferencji. Wielu miłośników turystyki decyduje się na cienką skarpetkę jako pierwszą warstwę oraz grubą, wełnianą skarpetę zakładaną na wierzch. Takie połączenie dodatkowo dogrzewa stopy, zapewnia komfort i pozwala na używanie grubszych, wełnianych skarpet trekkingowych przez kilka dni bez prania.

Model i długość skarpet warto dobierać przede wszystkim do butów, które będziemy nosić oraz do warunków pogodowych. Skarpety krótkie, średnie i długie będą pasować do innych modeli butów trekkingowych. Zimą warto postawić na dłuższe modele, które będą chronić również kostki i łydki. W naszym sklepie posiadamy skarpety górskie renomowanych producentów takich jak Bridgedale czy Hanwag. To firmy, które szyją skarpety turystyczne syntetyczne, z wełny merynosów oraz z połączenia tych dwóch materiałów. Dzięki takim skarpetom mamy pewność, że turystyka górska zimą będzie bezpieczna i komfortowa dla naszych stóp. Pamiętajmy również o odpowiednim rozmiarze. Skarpety powinny przylegać do stopy. Jeżeli będą luźne, mogą powodować otarcia i odciski. Nie warto kupować większych rozmiarów skarpet trekkingowych, gdyż te porządnie wykonane, odpowiednio prane nie będą się kurczyć.

Nie tylko skarpety - bielizna termoaktywna i spodnie trekkingowe

Ochrona stóp to jedno, ale warto również zaopatrzyć się w odpowiednią odzież chroniącą resztę nóg przed chłodem. Z pomocą przychodzi bielizna termoaktywna oraz odpowiednie spodnie turystyczne. Na wyjątkowo uciążliwe mrozy kalesony czy legginsy termoaktywne są wręcz niezbędnym wyposażeniem każdego miłośnika górskich wędrówek. Ich właściwości opierają się na podobnym założeniu co skarpety i inna odzież termoaktywna. Ich zadaniem jest regulowanie temperatury tak, abyśmy czuli się komfortowo w każdych warunkach. Ponadto powinny chronić nas przed poceniem poprzez odprowadzanie wilgoci.

Wybór spodni w góry również jest nie bez znaczenia. Postawmy na specjalistyczne spodnie turystyczne przeznaczone do uprawiania aktywności zimą. Są one wykonane z termoaktywnych materiałów. Nierzadko posiadają membranę chroniącą turystę przed deszczem i śniegiem. Krój takich spodni pozwala na swobodne poruszanie się nawet podczas wspinaczki górskiej. Tak skompletowany strój wraz z odpowiednimi butami i górnymi częściami garderoby pozwoli nam bezpiecznie i wygodnie korzystać z uroków górskich aktywności nawet podczas bardzo mroźnej zimy. Nie lekceważmy tego, jak ważna jest odzież górska w takiej sytuacji - to, co sprawdza się na co dzień, w górach może wręcz stanowić niebezpieczeństwo, a na pewno być przyczyną dyskomfortu. Zainwestujmy w odpowiednie akcesoria i ubrania, a nasz aktywny wypoczynek z pewnością będzie udany.

Załoga E-Pamir
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 4397 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-09
Proces składania zamówienia prosty i intuicyjny. Wysyłka błyskawiczna. Produkt zapakowany bardzo dobrze - bez zbędnych wypełniaczy.
2024-09-08
Realizacja zamówienia sprawna i bezproblemowa. Zamówione buty do wspinaczki przyszły szybko. Paczka była dobrze zabezpieczona. Buty sprawują się bardzo dobrze.
pixel