Bielizna termiczna - najlepsza na zimowe poranki
2020-01-27
Zimowe poranki potrafią być nieprzyjemne. Wstajemy rano z łóżka, a za oknem nadal jest ciemno. Wyjście z domu, gdy temperatura spada poniżej zera, też nie jest niczym miłym. W takich warunkach odpowiednia odzież to podstawa.
Panuje przekonanie, że bielizna termiczna jest zarezerwowana jedynie dla sportowców i miłośników turystyki. Nie jest to prawdą. Możemy z powodzeniem używać jej na co dzień, co często zdecydowanie poprawi komfort przebywania na zewnątrz. Gdy czekamy na autobus, załatwiamy sprawy na mieście bądź wybieramy się na spacer z psem - bielizna termoaktywna zadba o odpowiednią temperaturę naszego ciała.
Bielizna termoaktywna vs klasyczna
Jakie są podstawowe różnice między bielizną klasyczną, znaną nam z sieciówek, a bielizną termoaktywną tworzoną przez znane marki turystyczne? To przede wszystkim wykorzystane materiały, sposób wykonania oraz właściwości.
Bieliznę codzienną szyje się zazwyczaj z bawełny lub materiałów syntetycznych nieposiadających szczególnych właściwości. Ważniejsza jest jej estetyka niż wygoda czy funkcje termoregulacyjne. Jeżeli nie poddajemy się intensywnemu wysiłkowi fizycznemu lub nie przebywamy w niskich temperaturach - taka bielizna będzie dobrze spełniać swoje zadanie. Natomiast bieliznę termiczną można określić bielizną do zadań specjalnych. W jej produkcji wykorzystuje się zazwyczaj dwa rodzaje materiałów: wełnę (szczególnie merino) lub włókna syntetyczne. Nie są to jednak zwyczajne materiały z tworzyw sztucznych, gdyż producenci stosują do ich wytwarzania technologie, które znacznie podnoszą poziom ich właściwości termoregulacyjnych czy paroprzepuszczalnych. Co to oznacza w praktyce?
Bielizna termoaktywna - bezpieczna i wygodna
Nosząc bieliznę termoaktywną, zapewniamy naszej skórze dostęp powietrza. Oddychalność jest niezwykle istotna, gdyż gwarantuje komfort użytkowania bielizny, gdy się pocimy - podczas biegu na autobus czy maszerując żwawo w drodze do pracy. To sprawia również, że bielizna błyskawicznie schnie. Ponadto, bielizna termoaktywna zawdzięcza swoją nazwę właściwościom termoregulacyjnym - czyli utrzymywaniu temperatury ciała niezależnie od warunków zewnętrznych. Dzięki temu, podczas noszenia tego rodzaju bielizny, jest nam ciepło - ale nie za gorąco. Latem natomiast nie dochodzi do przegrzania.
Rodzaje bielizny termoaktywnej
Bielizna termoaktywna męska i bielizna damska występuje w wielu różnych modelach. Wybór zależy od naszych potrzeb. Legginsy czy kalesony świetnie sprawdzą się na stoku narciarskim, ale mogą nie zmieścić się pod obcisłymi codziennymi spodniami i powodować dyskomfort.
Do użytku na co dzień dużo lepsze będą krótkie modele bielizny termoaktywnej - takie jak koszulki, topy czy bokserki. Pod obszerny sweter możemy także założyć longsleeve - czyli bluzkę z długim rękawem.
Wybór materiału naturalnego bądź syntetycznego zależy od naszych preferencji. Wełna merino jest niezwykle miękka i przyjemna w dotyku, ale ma dużo wyższą cenę. Materiały syntetyczne są tańsze, a ich właściwości są równie dobre - czasem nawet lepsze dzięki nowoczesnym technologiom stosowanym w produkcji.
Konserwacja bielizny termoaktywnej
Pamiętajmy, aby bieliznę termoaktywną prać i przechowywać w odpowiedni sposób - wtedy mamy pewność, że posłuży nam przez lata.
Przede wszystkim nie pierzmy tego typu bielizny w zbyt wysokich temperaturach. To może doprowadzić do utraty właściwości termoregulacyjnych oraz do obniżenia jakości materiałów. Suszenie również powinno odbywać się w naturalnych warunkach, z dala od intensywnych źródeł ciepła takich jak kaloryfery czy promienie słoneczne. Wykorzystanie odpowiednich środków do prania odzieży turystycznej i sportowej z pewnością będzie najlepszym wyborem - takie detergenty nie tylko usuwają zabrudzenia, ale również dbają o właściwości bielizny termoaktywnej.
Chcąc zadbać o komfort i ciepło w zimowe poranki, postawmy na bieliznę termoaktywną. To nie tylko funkcjonalna bielizna sprawdzająca się podczas uprawiania sportów w zimie, ale także niezbędny element garderoby każdego zmarzlucha.
Załoga E-Pamir
Załoga E-Pamir
Pokaż więcej wpisów z
Styczeń 2020
Podziel się swoim komentarzem z innymi