Wspinasz się już rok czy dwa, pierwsze buty się już rozbiły albo przetarły, a Ty rozglądasz się za czymś bardziej precyzyjnym – w końcu poziom rośnie, a stopnie się zmniejszają. Przyglądając się stopom wspinaczy w skałach czy na panelu widzisz całą gamę różnokolorowych modeli od wielu producentów: czerwone La Sportivy, czarne Evolvy czy białe Ocuny. Niektórzy ściągają swoje buty przy już stanowisku, a inni są w stanie w nich asekurować. A jaki model będzie odpowiedni dla Ciebie?
Po kilku wizytach na ściance, kiedy już jesteś pewny, że chcesz się zagłębić we wspinanie bardziej, przychodzi czas na zakup butów. Przeglądając strony sklepów można się pogubić – jeden model bardziej kolorowy od drugiego; niektóre buty płaskie jak normalne buty, a inne wygięte niczym banany. Który wybrać, gdy zaczynasz się wspinać? Czy w ogóle to niezbędny zakup?
W góry się nie nadaje - bo pochłania wilgoć szybciej, niż papierowe ręczniki. Wolno schnie - tworząc zimny kompres wychładzający organizm i jest do tego piekielnie ciężka - zwłaszcza biorąc pod uwagę wszechobecną modę “fast&light”. Na co dzień - też źle! Mimo, że od lat powtarzano nam, że jest zdrowa i naturalna, dziś niemal jednym tchem wymieniana jest obok plastikowych butelek, azbestu, gazów cieplarnianych i innych ekologicznych dramatów.
Kiedy nasze umiejętności wspinaczkowe dochodzą do wysokiego poziomu, a górskie marzenia sięgają najwyższych szczytów niezbędnym elementem naszego ekwipunku są solidne i funkcjonalne buty wysokogórskie. To właśnie one będą nam towarzyszyły w każdej minucie marszu czy wspinaczki, dlatego na ich zakup warto przeznaczyć trochę więcej czasu i uwagi.
Wydawałoby się, że wybór właściwych spodni trekkingowych jest sprawą banalną, że w sklepach, jest ich tak dużo, że bez problemu można znaleźć te odpowiednie, że wystarczy przekroczyć próg dowolnej placówki handlowej, by dokonać najbardziej optymalnego wyboru. Tymczasem sprawa nie jest tak prosta...
W Katowicach zakończył się niedawno szczyt klimatyczny, w Krakowie jakość powietrza tej jesieni/zimy dramatyczna, deweloperzy zabudowują ostatnie wolne miejsca wysokimi blokami, a politycy nazywają węgiel “strategicznym polskim surowcem”...