Kup teraz i zapłać za 30 dni z PayPo
Darmowa dostawa od 50 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zakupy w zgodzie ze środowiskiem, czyli na co zwrócić uwagę chcąc kupować etycznie?

2020-10-30
Zakupy w zgodzie ze środowiskiem, czyli na co zwrócić uwagę chcąc kupować etycznie?

Obecnie coraz częściej mówi się o działaniach proekologicznych, odpowiedzialnej turystyce, filozofii zero waste i świadomej konsumpcji. Ruchy te z pewnością są potrzebne i warto się zastanowić, jak zaangażować się w nie realnie i w pełni świadomie.
Dlatego dziś skupimy się na ekologicznych i etycznych zakupach – prezentując mały poradnik świadomego konsumenta!
Etyczne zakupy - zacznijmy od podstaw

Ekologia i ochrona środowiska stają się coraz modniejsze, dlatego osoby, które chcą stać się odpowiedzialnymi konsumentami, muszą przede wszystkim nauczyć się odróżniać prawdziwie ekologiczne i etyczne marki od tych, które z chęci zysku wykorzystują eko trendy.

Warto jednak pamiętać, że nawet jeżeli znajdziemy godne zaufania marki i będziemy je wspierać swoimi decyzjami zakupowymi, to - popełniając z pozoru niezauważalne błędy - będziemy niwelować moc dobrych działań.

Na co więc zwrócić uwagę? Nie tylko na to co kupujemy, ale przede wszystkim, jak często dokonujemy zakupów. Nie tylko z jakich sklepów przynosimy zakupy, ale także w czym je nosimy. Obecnie, zewsząd docierają do nas informacje, że wciąż potrzebujemy nowych produktów, czy nowych ubrań. Nie należy jednak się temu poddawać - kupujmy tylko to, czego naprawdę potrzebujemy i niech będą to rzeczy wysokiej jakości! Lepiej mieć dwie pary super wytrzymałych spodni, niż co roku kupować nowe dorzucając swój ciuch do sterty śmieci. Pamiętajmy także, że nie może być mowy o ekologicznych czy etycznych zakupach, jeżeli używamy przy nich plastikowych, zaśmiecających środowisko jednorazówek - zrezygnujmy z nich na rzecz toreb i plecaków wielorazowego użytku. 

Jak odnaleźć etyczne marki?

Przede wszystkim zwracać szczególną uwagę na opis produktu - w przypadku zakupów internetowych - lub na informacje zawarte na metce i konsultację ze sprzedawcą, kiedy kupujemy stacjonarnie. 

Powinniśmy dokładnie poznać daną markę. Zawiera się w tym szczegółowe prześledzenie składu danego produktu, jak i poznanie historii i misji firmy. Oprócz przeczytania informacji z metki, warto oczywiście zajrzeć także do internetu - sprawdzić stronę internetową firmy- co piszą o sami o sobie oraz poznać opinie na jej temat na forach i w rankingach ekologicznych firm. 

Zwróćmy uwagę na to, gdzie dana firma produkuje swój asortyment i w jaki sposób traktuje swoich pracowników. Zwykle warto kupować lokalnie, gdyż ograniczamy tym samym ślad węglowy swoich zakupów i jednocześnie możemy łatwiej wyśledzić warunki w jakich firma produkuje.

Oczywiście, istnieją zagraniczne marki, które w ekologiczny sposób podchodzą do eksportu swoich produktów. Dlatego właśnie żadne uogólnienie w tej sprawie nie jest właściwe - należy dokładnie zagłębić się w filozofię firmy i sprawdzić motywy jej działań. Przykładem tego może być amerykańska marka Patagonia, która mimo globalnego eksportu swoich produktów, jest prekursorem i prawdziwym przykładem etycznego i proekologicznego prowadzenia biznesu: od materiału do sprzedaży. 

Czym wyróżnia się etyczna marka?

Wybraliśmy markę i chcemy sprawdzić ją pod kątem etyki - na co więc zwrócić uwagę wertując strony internetowe, fora i informacje na metce? Najistotniejsze informacje to:

  • historia marki,
  • miejsce produkcji asortymentu,
  • posiadane certyfikaty,
  • stosowane materiały i sposób ich pozyskiwania,
  • sposób produkcji,
  • używane barwniki.

O ile historia firmy, jej misja, czy posiadane certyfikaty to informacje dostępne zazwyczaj na stronie startowej marki, o tyle kwestia używanych materiałów może być już zagadnieniem nieco bardziej skomplikowanym, szczególnie dla tych rozpoczynających przygodę z etycznymi zakupami.

Poniżej przedstawiamy więc kilka przykładowych materiałów, na które warto zwrócić uwagę:

  • Bawełna:- to obecnie najbardziej popularny materiał pochodzący z natury. Dlatego warto sprawdzić, czy nasze ubranie posiada bawełnę z certyfikowanych upraw. Daje to nam gwarancję, że do jej produkcji nie wykorzystano pestycydów ani chemikaliów, jest ona zbierana ręcznie, czy ograniczono zużycie wody.
  • Len, konopie - to kolejne naturalne tworzywa, których produkcja, na certyfikowanych uprawach, nie niesie za sobą szkodliwych dla otoczenia skutków, a dodatkowo są bardzo trwałymi materiałami.
  • Tkaniny z recyklingu - to pochodzące z odzysku materiały, które - niezależnie od tego czy pochodzące z produktów naturalnych, czy syntetycznych - zaliczane są do tkanin ekologicznych. Zamiast stać się śmieciem dostają drugie życie. Są przyszłością zrównoważonego rozwoju firm.

Dowiaduj się, bądź świadomy/a, ograniczaj

Świadoma i etyczna konsumpcja to przede wszystkim wiedza, dlatego przed wyborem miejsca zakupu oraz marki warto postarać się dowiedzieć wszystkiego o danej firmie. Pamiętajmy, że jako konsumenci mamy prawo pytać. Jeżeli na stronie sklepu nie znaleźliśmy pożądanych informacji możemy skontaktować się bezpośrednio z przedstawicielami marki lub biurem obsługi klienta. Jeżeli firma nie ma nic do ukrycia, na pewno chętnie i obszernie odpowie na wszelkie pytania. 

Pamiętajmy, że etycznie także znaczy mniej - kupujmy więc produkty wysokiej jakości, które posłużą nam na dłużej, minimalizując tym samym zbyt częstą konieczność następnych zakupów. W przypadku, kiedy potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, którego nie będziemy często używać: np. raki czy sprzęt lawinowy warto rozważyć wypożyczenie zamiast kupna.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 4337 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-09
Szybko, sprawnie, zgodnie z ofertą
2024-06-25
Wszystko sprawnie i szybko.
pixel