Kup teraz i zapłać za 30 dni z PayPo
Darmowa dostawa od 50 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Z miłości do gór - jak zdobywać szczyty w zgodzie z naturą?

2020-03-11
Z miłości do gór - jak zdobywać szczyty w zgodzie z naturą?
Bardzo często bywa tak, że ten kto zdobył swój pierwszy szczyt, czy zagłębił się w dzikie kamieniste ścieżki, regularnie powraca do górskich wypraw. W górach odnaleźć można prawdziwy spokój - z dala od miejskiego zgiełku wsłuchać się we własne myśli. Warto jednak pamiętać, aby za te wspaniałe możliwości odwdzięczać się przyrodzie. Jak? Świadomą i ekologiczną turystyką. 

Na czym polega ekologiczna turystyka?

Odpowiedzialność i szacunek wobec natury, będącej naszym wspólnym dobrem, to fundamenty ekoturystyki. Warto uświadomić sobie czym byłyby podróże bez przyrody.   Ekoturystyka zaczyna się już podczas planowania podróży i przygotowywania właściwego ekwipunku, jednak nie oznacza wyłącznie tego, co pakujemy do swojego plecaka czy torby podróżnej. To także właściwe dla poszczególnych destynacji turystycznych zachowanie.

Ekoturystyka górska - podstawy

Ekoturystyka, także ta górska, to wbrew pozorom nic trudnego! Wystarczy, że zastosujesz się do kilku najważniejszych zasad. Od czego zacząć? Przede wszystkim od odpowiedniego spakowania plecaka. Pogoda w górach potrafi zmienić się w mgnieniu oka - każdy amator górskich szczytów powinien o tym pamiętać i przygotować się na najróżniejsze okoliczności. Ciepłe ubrania czy ochrona przed deszczem to niezbędne elementy ekwipunku. Zrezygnuj z niepotrzebnych dodatków, które nie tylko obciążają Cię podczas wspinaczki, ale także mogą zakłócić górski ekosystem. Ogranicz elektronikę oraz plastikowe opakowania produktów spożywczych. 

Na szlaku przydadzą się z pewnością własne termosy - będące doskonałą alternatywą plastikowych butelek - oraz menażki i sztućce. Do plecaka warto spakować także kilka worków na śmieci, w których będzie można bezpiecznie przechować i znieść odpadki ze szlaku. Warto wykorzystać w tym celu dry sack, który ograniczy nieprzyjemny zapach i zabezpieczy przed zmoczeniem plecaka resztami jedzenia (docenią to miłośnicy bananów).


Szacunek i bezpieczeństwo

Podczas wyprawy pamiętaj o prawowitych mieszkańcach terenu, na który wkraczasz. Aby nie spłoszyć dzikich zwierząt staraj się zachować ciszę. Nie oznacza to oczywiście absolutnego milczenia, ale zachowania dopasowanej do otoczenia głośności rozmowy. Nie pozostawiaj po sobie resztek jedzenia, które mogłoby zwabić zwierzęta. Jeżeli któreś z nich już się pojawi - nie dokarmiaj! Staraj się zachować miejsce, które zdobywasz w nienaruszonym stanie. 

Często zachowania, które mają na celu zapewnienie spokoju zwierzętom stanowią także podstawowe środki bezpieczeństwa dla podróżujących. Rzucanie kamieniami na szlaku nie tylko może spłoszyć dziką zwierzynę, ale także wywołać lawinę zagrażającą zdrowiu i życiu turystów. Zrywanie i próbowanie owoców z krzewów to także nie tylko niestosowne, ale i niebezpieczne zachowanie. W dzikich owocach mogą znajdować się pasożyty, szkodliwe dla naszego organizmu. Na szlaku może także trafić się krzew szczególnie niebezpiecznych wilczych jagód, których nieuważne zrywanie czy spożycie może skończyć się tragicznie.

Wyznaczone w górach szlaki to także jednocześnie środek ostrożności, jak i sposób na zagwarantowanie bezpieczeństwa górskiemu ekosystemowi. Nie zbaczaj z wytyczonych ścieżek - robiąc to nie tylko narażasz się na spotkanie z dzikimi zwierzętami, ale także zaburzasz ich środowisko naturalne i zadeptujesz - być może chronione - gatunki roślin. Pamiętaj, że w ten sposób narażasz się także na naprawdę wysoki mandat.


Świeć przykładem!

Na szlaku zwracaj uwagę na zachowanie innych. Taktowne upomnienie może czasem przynieść pozytywny efekt. Jeżeli podczas wyprawy zauważysz resztki, które pozostawili mniej kulturalni turyści, spakuj je do swojego worka na śmieci i zabierz ze sobą - jeżeli to koniecznie, pomyśl o naturze za innych!
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 4299 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-10
Szybka realizacja zamówienia. Plecak zgodny z opisem.
2024-05-04
Super!!!
pixel