Kup teraz i zapłać za 30 dni z PayPo
Darmowa dostawa od 50 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Z głową w górach, czyli bezpieczeństwo podczas wypraw górskich

2020-03-25
Z głową w górach, czyli bezpieczeństwo podczas wypraw górskichGórskie eskapady, zdobywanie szczytów i poznawanie własnych możliwości to aktywna rozrywka z dozą adrenaliny. Aby przepis na wyprawę był jednak idealny, zawsze trzeba dodać do tego także sporą dawkę rozsądku i bezpieczeństwa, zarówno w przypadku wspinaczek ekstremalnych, jak i tych bardziej turystycznych, amatorskich.Bezpieczne wycieczki górskie — podstawy

O bezpieczeństwo wyprawy należy zadbać jeszcze przed jej rozpoczęciem-jak? Dobrze ją planując. Weź pod uwagę wszystkie możliwe okoliczności i przeciwności na trasie. Zaplanuj nie tylko przebieg wycieczki, ale także wyposażenie plecaka.Mimo że obecnie właściwie każdy z nas nosi w kieszeni mapę z GPS-em w postaci telefonu, nie zaszkodzi także zaopatrzyć się w jej papierową wersję. Z pewnością warto także wziąć ze sobą tradycyjny kompas oraz latarkę - sprzęty elektroniczne mają przecież określoną żywotność swoich baterii. W plecaku powinny znaleźć się także ciepłe ubrania na zmianę - pogoda w górach bywa nieprzewidywalna, bądź przygotowany zarówno na deszcz, jak i nagłe ochłodzenie.

Podczas wysiłku, jakim ewidentnie jest górska wspinaczka, należy zawsze mieć przy sobie odpowiednią ilość wody i prowiantu. Płyny przechowuj w szczelnych bidonach, termosach lub kubkach termicznych. Prowiant spakuj do odpowiednich pojemników bądź menażek, tak aby nie zgniótł się lub nie zepsuł podczas trasy. Praktycznym rozwiązaniem jest także zaopatrzenie się w żywność liofilizowaną. Jest ona lekka, zabiera dużo mniej miejsca w plecaku, a w dodatku do jej przygotowania wystarczy jedynie gorąca woda. To dobry wybór na dłuższe trasy, z dala od schronisk czy ośrodków turystycznych. Nawet w przypadku mniej wymagających tras warto zabrać ze sobą także plastry, bandaże i wodę utlenioną - na wypadek skaleczenia czy otarć.Planując wyprawę, weź pod uwagę własne możliwości, kondycję i stan zdrowia. Jeżeli organizujesz wycieczkę w większym gronie, dostosuj jej przebieg oraz stopień trudności do najsłabszego członka grupy.Bezpieczeństwo na trudniejszych  trasach

Trudniejsze wycieczki, oprócz wyżej wymienionych, podstawowych zasad bezpieczeństwa, wymagają dodatkowego przygotowania. Kiedy w grę wchodzą duże wysokości, ważne jest odpowiednie przygotowanie się do trasy, dobra kondycja i niezbędny ekwipunek. W tym wypadku do plecaka, oprócz ciepłych ubrań i odpowiedniego prowiantu, spakuj także niezbędny sprzęt. Dobrze przeanalizuj trasę i listę niezbędnych akcesoriów. Na pewno przydadzą się raczki lub raki, będące właściwie niezbędnym sprzętem przy każdej górskiej wyprawie. Bardzo ważne jest ich odpowiednie dopasowanie, zarówno do butów, jak i przeznaczenia, dlatego też jeszcze przed rozpoczęciem wycieczki warto przejść krótkie szkolenie lub przynajmniej skonsultować się ze specjalistą, który pomoże dobrać odpowiedni sprzęt. 

Czekany to - oprócz raków - również element podstawowy ekwipunku górołaza. Mogłoby się wydawać, że jest to sprzęt dla ekstremalnych, doświadczonych zdobywców górskich szczytów, jednak czekany, dzięki swojemu szerokiemu zastosowaniu mogą przydać się także mniej doświadczonym turystom. Nie mniej jednak, podobnie jak w przypadku raków, warto wcześniej nauczyć się nimi posługiwać, aby w pełni korzystać z ich możliwości. Do czego więc może przydać się czekan? Przede wszystkim stanowi on element asekuracyjny - pozwala sprawnie i bezpiecznie schodzić po oblodzonych terenach i pomaga uniknąć ześlizgnięcia się. Ponadto, może on takżę posłużyć jako podparcie, a wreszcie, jako narzędzie do wyrąbywania stopni podczas ekstremalnych tras. 

Pamiętaj - posiadanie odpowiedniego sprzętu to tylko połowa sukcesu! Bardzo ważne jest także fizyczne i psychiczne przygotowanie się do trasy, odpowiednia kondycja i umiejętne posługiwanie się ekwipunkiem. Rozsądek ponad doświadczeniem

Nawet zaprawieni miłośnicy górskich wypraw, w obliczu spodziewanego załamania pogody, czy niekorzystnych warunków na trasie, powinni przełożyć wycieczkę na czas bardziej jej sprzyjający. Istnieją miłośnicy samotnych górskich eskapad, jednak ci mniej doświadczeni nie powinni wypuszczać się samotnie na ekstremalne wycieczki. W góry zawsze lepiej jest wyruszać w zaufanym towarzystwie. Dobrym nawykiem jest także pozostawianie informacji z dokładnym przebiegiem trasy oraz planowaną godziną czy datą powrotu. Można zgłosić to pracownikom hotelu czy schroniska lub znajomej osobie, nieuczestniczącej w wyprawie.

Bezpieczeństwo w górach to sprawa niezwykle istotna, choć zbyt często pomijana. Wiele osób wybierających górską aktywność zapomina lub świadomie nie zachowuje podstawowych środków ostrożności, czego skutki bywają tragiczne.Pamiętaj! Na każdą wyprawę weź ze sobą odpowiednio spakowany plecak, świadomość i zdrowy rozsądek!
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 4322 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-21
Super obsługa, szybka wysyłka, polecam!
2024-06-12
Szybko, fachowo i bardzo miło. Zdecydowanie wrócę
pixel