Kup teraz i zapłać za 30 dni z PayPo
Darmowa dostawa od 70 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wiosenna konserwacja. Jak dbać o sprzęt outdoorowy?

2021-04-12
Wiosenna konserwacja. Jak dbać o sprzęt outdoorowy?

Wiosną wszystko budzi się do życia. W tym nasze chęci do wędrówek na łonie natury. Zanim skompletujemy cały potrzebny sprzęt i wyruszymy w podróż, pomyślmy o tym, jak o niego zadbać, by służył nam nie tylko przez letni sezon. Jak to zrobić? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym tekście.

Namiot
W idealnym świecie, po użyciu namiotu w terenie czekamy aż się wysuszy i wtedy wkładamy go z powrotem do plecaka.
W rzeczywistości jest to trudne, ponieważ utrzymuje się na nim rosa albo musimy pakować się w trakcie ulewy i nie ma mowy o suszeniu. Brak tlenu i wilgoć może spowodować powstanie pleśni i zniszczyć materiał. Jak do tego nie dopuścić?

Buty
Dbanie o obuwie trekkingowe zaczyna się już przy wyborze modelu i marki. Kupowanie asortymentu dobrej jakości, daje gwarancję większej odporności na użytkowanie. Warto zainwestować pieniądze w droższe obuwie, które będzie z nami przez lata, mimo częstego zakładania. Ciekawym rozwiązaniem jest też naprawianie butów zamiast kupowania nowych. Przykład stanowi firma Hanwag, która oferuje odpłatną usługę naprawy obuwia nawet po okresie gwarancji. Wystarczy zanieść je do naszego sklepu, wybrać jeden z wariantów - nowa podeszwa, nowy otok itp. a po kilku tygodniach buty będą wyglądały jak nowe.

Gdy mamy już odpowiednie buty musimy o nie dbać i poddawać konserwacji. Te wykonane ze skóry licowej, z membraną Gore-Tex oraz Sympatex warto zabezpieczyć specjalną odżywką, która impregnuje i konserwuje materiał oraz przywraca i utrzymuje elastyczność obuwia. Jak jej używać?

  • Najpierw umyjcie buty pod bieżącą wodą, by usunąć zabrudzenia.
  • Później wstrząśnijcie odżywkę przed użyciem. Naciśnijcie na gąbkę aż do zwolnienia zabezpieczenia.
  • Następnie przy pomocy aplikatora nałóżcie środek na wilgotną skórę i upewnijcie się, czy preparat wniknął w szwy i klejenia.
  • Na koniec wystarczy zetrzeć szmatką nadmiar wosku i wypolerować do połysku.

Inaczej konserwacja wygląda w przypadku butów z nubuku. Należy czyścić je szczotką z miękkiego plastikowego włosia, chyba że producent zaleci inny sposób. 

Wspólny punkt w pielęgnacji dla każdego rodzaju butów trekkingowych to regularne mycie po każdej wyprawie. Systematyczność zagwarantuje, że obuwie nie będzie się szybko niszczyć.

Plecaki
W tym przypadku również trzeba zwrócić uwagę na to, jaką jakość gwarantuje wybrana przez nas marka. Raz zainwestowana większa suma pieniędzy, będzie procentować przez lata niezawodnością plecaków i idealnym ich wykonaniem. Dobrym przykładem takiej marki jest firma Gregory, która stworzyła usługę gwarancji naprawy różnych elementów plecaka. Zamiast kupować nowy produkt, wystarczy wymienić w nim zużyty komponent i cieszyć się dalej wysokiej jakości produktem. Oczywiście nie można zapominać o odpowiedniej pielęgnacji plecaków. 

Po kilku wyczerpujących wędrówkach da się pewnie wyczuć wydobywającą się z plecaka nieprzyjemną woń. Jeśli warunki wyprawy były niesprzyjające, to  jest całkiem prawdopodobne, że jest też on brudny od kurzu i błota. Nie pozostaje nam nic innego niż pranie. Jednak jak zrobić je prawidłowo? Na pewno należy zrezygnować z pralki. Szybkie ruchy bębna mogą uszkodzić elementy plecaka.  Zdecydowanie lepiej skorzystać z… siły własnych rąk. 

  • Gąbka, szczotka i delikatne mydło - tyle powinno wystarczyć, by odświeżyć plecak. Zanurzcie go w wannie pełnej letniej wody, a potem stopniowo go czyśćcie. Najwięcej uwagi poświęćcie pasom biodrowym oraz plecom.

  • Na koniec wypłuczcie solidnie cały plecak i go wysuszycie. Piankowe elementy najlepiej delikatnie odcisnąć (nie wykręcać!) z nadmiaru wody. 

  • Gdy plecak jest już suchy, warto go zaimpregnować, aby był gotowy na kolejną wyprawę. 

O czym jeszcze pamiętać?

O odpowiednim doborze środków czyszczących czy impregnujących do rodzaju tkaniny. Dla bielizny technicznej dobrze sprawdzi się specjalny płyn do prania.Dzięki unikatowej formule delikatnie czyści, zmiękcza i odświeża odzież, jednocześnie poprawiając zdolność do wchłaniania przez nią wilgoci i przyspieszając proces jej suszenia. Do impregnacji odzieży wykonanej z tkaniny G-1000 najlepiej nadaje się naturalny wosk, a do odzieży z membraną Gore-Tex®, SympaTex®, eVENT®, Permatex® i Nikwax® Analogy® - impregnat na bazie wody.

Dobrze wiemy, że odpowiednia pielęgnacja sprzętu outdoorowego pozwala na jego dłuższe użytkowanie. Dlatego w naszym sklepie przygotowaliśmy dla Was szeroką ofertę środków konserwujących – czyszczących czy impregnatów oraz zawsze wiele pożytecznych porad.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 4390 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-01
Wszystko ok. Szybko i sprawnie. Polecam
2024-08-30
Wszystko poszło gładko i szybko. Polecam.
pixel