Kup teraz i zapłać za 30 dni z PayPo
Darmowa dostawa od 70 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

W góry z psem, czyli jakie trasy można pokonać z czworonogiem?

2020-06-04
W góry z psem, czyli jakie trasy można pokonać z czworonogiem?Górske wycieczki i wspólne zdobywanie szczytów, z których roztaczają się zapierające dech w piersi widoki to doskonały sposób na aktywne spędzanie czasu z rodziną. Co jednak, gdy członkiem rodziny jest także pies? Czy w polskie góry można wybrać się z czworonogiem? Które trasy wybrać i jak przygotować się do wyprawy z psem?

Szlaki otwarte dla czworonogów

Niestety, wiele górskich szlaków w naszym kraju wciąż pozostaje zamkniętych dla psów. Można jednak znaleźć kilka naprawdę ciekawych tras, w które da się wyruszyć na sześciu nogach.



Tatry

Jedna z najpopularniejszych górskich tras turystycznych, trasa nad Morskie Oko, jest zamknięta dla czworonogów. Jednak już na Gubałówkę można bez problemu wejść z psem. Na jej szczyt można dostać się od kilku stron, a każda z tras jest jak najbardziej osiągalna dla sprawnego psa. Jeżeli jednak pogoda nie dopisze lub pies odmówi wspinaczki, można poratować się kolejką na szczyt - wystarczy tylko zakupić dodatkowy bilet dla pupila, w cenie 5 zł.

Kolejną ciekawą propozycją na spacer z psem w Tatrach jest Dolina Chochołowska. Prosta i wyjątkowo malownicza trasa jest idealna dla mniej doświadczonych turystów - tych ludzkich jak i psich - choć nie jest on krótka. Na jej pokonanie warto zarezerwować sobie cały dzień - pies na pewno doceni możliwość dłuższego powąchania każdego zakątka, jak i chwilę na odpoczynek i nawodnienie. Z racji tego, że trasa ta jest dość popularna, warto rozpocząć wycieczkę nieco wcześniej. Dzięki temu nie tylko łatwiej znajdziecie miejsce na parkingu, ale także zapewnicie psu większy komfort spaceru bez tłumów.

Miłośnicy Tatr na górski spacer z psem mogą wybrać także Ścieżkę pod Reglami. Należy jednak pamiętać, żeby trzymać się wyznaczonych ścieżek i nie wkraczać na teren Parku Narodowego. Ci, którym wciąż mało będzie tatrzańskich szczytów, powinni zwiedzić także słowacką część gór. Za południową granicą naszego kraju znajduje się bowiem dużo więcej miejsc przyjaznych czworonogom.



Beskid Żywiecki

Piękny beskid Żywiecki także posiada trasy, które pokonać można z psem. Niestety na samą Babią Górę z czworonogiem wyjść można wyłącznie od słowackiej strony, jednak już takie miejsca jak Przełęcz Przysłóp Potócki, Praszywka Wielka, Rycerka Dolna podziwiać można z pupilem.

Beskid Żywiecki jest także dobrym rozwiązaniem dla właścicieli psów ze względu na zdecydowanie mniejszą ilość turystów.



Góry Sowie

Kolejny cel ludzko-psich wypraw. Długie podejścia, wyjątkowe zakamarki i dające schronienie chłodne leśne ścieżki to niekwestionowane walory pięknych, zalesionych Gór Sowich.

Z psem wejść można na najwyższy szczyt gór - Wielką Sowę. Jedna z tras o długości 4,5 km w jedną stronę prowadzi przez Kozie Siodło. Jest dość łatwa i przyjemna, idealna na nieco dłuższy choć nie tak wymagający spacer z pupilem.

Innym szczytem możliwym do zdobycia z czworonogiem jest także Srebrna Góra, na której znajduje się największa górska twierdza w Europie. Wycieczka może być bardzo ciekawa, jednak warto ją dobrze przemyśleć - jeżeli Wasz pies łatwo się płoszy lepiej nie zabierać go w to akurat miejsce. Twierdzę zwiedza się bowiem z udziałem przewodnika, który podczas zwiedzania demonstruje działanie broni z epoki strzelając z niej. 


Karkonosze

Wymagający miłośnicy gór z pewnością ucieszą się z informacji, że z psem można wejść także na Śnieżkę. Jest to najwyższy polski szczyt, który można legalnie zdobyć czworonogiem. Także po czeskiej stronie gór znaleźć można ciekawe trasy, które z pewnością usatysfakcjonują zarówno psy jak i ich właścicieli.



W góry z psem - o czym pamiętać?

Górską wycieczkę z psem należy dobrze zaplanować. Bardzo ważne jest dokładne sprawdzenie pogody jak i przygotowanie się na jej gwałtowne zmiany. Należy pamiętać o właściwej ilości wody dla siebie i psa. Aby nie narażać się na dźwiganie dużych ciężarów warto wybrać trasy, na których znajdują się górskie strumyki, zapewniając tym samym naturalne źródło nawodnienia dla czworonoga. Warto zaopatrzyć się w mocne i bezpieczne szelki, zapas jedzenia dla psa jak i przenośne, składane miski.

Pamiętajmy także o tym, że nawet wysportowany pies będący w dobrej kondycji może potrzebować odpowiedniego przygotowania przed wyruszeniem w najbardziej wymagające górskie szlaki.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 4414 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-13
Wszystko sprawnie i bezbłędnie.
2024-09-10
Szybko, sprawnie, wzorowo - polecam!
pixel