Kup teraz i zapłać za 30 dni z PayPo
Darmowa dostawa od 50 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Uprzęże wspinaczkowe – dla każdego coś odpowiedniego

2019-06-25
Uprzęże wspinaczkowe – dla każdego coś odpowiedniego
Dla wspinacza skałkowego, taternika czy alpinisty uprząż jest podstawowym elementem wyposażenia, bez którego niemożliwe jest bezpieczne wspinanie. Jeśli nie jesteś Alexem Honnoldem, to uprząż zdecydowanie Ci się przyda :)

Producentów uprzęży wspinaczkowych jest  co najmniej kilkudziesięciu, a dostępnych na rynku modeli są setki – lżejsze i cięższe, kolorowe i stonowane, maksymalnie odchudzone i bardzo wygodne. Chcąc wspinać się z liną którąś trzeba wybrać. Ten poradnik powinien pozwolić Ci dobrać akurat ten model dla Ciebie.

Rozmiary uprzęży wspinaczkowych


Przede wszystkim uprząż nie może być za duża! Spotkałem kilka osób, które były bardzo nastawione na zakup uprzęży „bo jest na promocji, co z tego, że rozmiar nie pasuje”. Otóż z za dużej uprzęży można wypaść, podczas lotu głową w dół. Taki lot zdarza się najczęściej z zaskoczenia, nawet gdy wydaje się nam, że linę prowadzimy bezpiecznie. Sam się o tym dwukrotnie przekonałem. Dlatego polecam uprząż najpierw zmierzyć, trochę w niej powisieć (w sklepie stacjonarnym jest możliwość zawiśnięcia na linie), sprawdzić, czy rozmiar jest dobrze dobrany, a sama uprząż wystarczająco wygodna. Dotyczy to wszystkich uprzęży – zarówno tych bardzo lekkich zawodniczych, jak i cięższych, do ogólnego zastosowania.

Przy doborze rozmiaru można posłużyć się prostymi wskaźnikami: za pas biodrowy nie powinno się dać łatwo włożyć dłoni, a pasek wystający po zapięciu z klamry powinien wystawać z zaciśniętej pięści. W pasy biodrowe powinno się móc wsunąć dłoń nieco łatwiej, lecz nadal z wyczuwalnym oporem.
Gdy kupuje się uprząż do wspinania górskiego bądź zimowego, trzeba pamiętać o większym zapasie miejsca na kilka dodatkowych warstw. Warto przymierzyć taką uprząż na bluzę bądź kurtkę. Podobnie powinno się postąpić przy przymierzaniu uprzęży skiturowej.  

prawidłowo założona uprząż wspinaczkowa

Jak znaleźć rodzaj uprzęży dla naszych potrzeb?

Przede wszystkim trzeba zadać sobie pytanie – gdzie zamierzamy się w tej uprzęży wspinać? Inną uprząż będzie chciała kupić osoba wspinająca się okazyjnie w skałkach podkrakowskich, inną osoba jeżdżąca po rejonach sportowych w Europie, by połykać 8a, a jeszcze inną wspinacz idący na zimowe wspinanie w Tatry.
Każda uprząż ma pas biodrowy oraz 2 pasy udowe. W zależności od modelu i przeznaczenia, pas biodrowy może być regulowany jedną bądź dwoma klamrami, a pasy biodrowe mogą być nieregulowane, bądź regulowane jedną klamerką.

uprząż PETZL CORAX
uprząż PETZL CORAX

Uprzęże najbardziej regulowane – czyli z 2 klamrami na pasie biodrowym oraz regulowanymi pasami udowymi – są najbardziej uniwersalne. Można ich użyć zarówno do wspinania na ściance, podczas wyjazdu w skały, jak i w górach – zarówno zimą jak i latem. Pasy biodrowe i udowe są dość szerokie i miękko wyściełane, przez co uprząż jest dość wygodna podczas wiszenia bądź siedzenia w niej. Standardem w uprzężach są obecnie 4 szpejarki, usztywniane według patentu producenta. Główną wadą takich uprzęży jest waga – zwykle ważą one około 500g, co sprawia, że po całym dniu możemy je nieco czuć na sobie. Do najpopularniejszych modeli należą Petzl Corax oraz Black Diamond Momentum DS.

uprząż BLACK DIAMOND MOMENTUM
uprząż BLACK DIAMOND MOMENTUM

Kolejnym typem uprzęży są uprzęże sportowe. Są one zwykle produkowane w 4 bądź 5 rozmiarach (od XS/S do XL). Mają tylko jedną klamrę na pasie biodrowym, a pasy udowe są w niektórych modelach regulowane, a w niektórych nie. Każda klamra dodaje wagi, więc w tych najlżejszych modelach ich nie uświadczymy. Każdy producent stosuje swoje technologie, jeśli chodzi o materiały, ułożenie szpejarek, czy wyściółkę pasa biodrowego. Waga sportowej uprzęży z regulowanymi pasami udowymi to ok. 400-430g, a wersje maksymalnie odchudzone potrafią ważyć nawet poniżej 250g!

uprząż PETZL SITTA
uprząż PETZL SITTA

Do najpopularniejszych modeli zaliczyć można m.in. Petzl Sama, Black Diamond Solution, Beal Ghost, Ocun Webee, Mammut TogirBlack Diamond Zone czy Wild Country Mission.

uprząż BLACK DIAMOND ZONE
uprząż BLACK DIAMOND ZONE

Każda z marek ma swoją rozmiarówkę, która może być przesunięta o kilka centymetrów względem konkurencji – a ulubiona Mka z Petzla okaże się być już Lką w Wild Country – zatem warto zwrócić na to uwagę.  Ponadto zdarzały się również zmiany w rozmiarówkach na przestrzeni lat u tego samego producenta.

uprząż WILD COUNTRY MISSION

Kolejnym rodzajem uprzęży, dość specyficznym, są uprzęże do wspinaczki wielkościanowej (big wall). Są one nieco cięższe, ale z bardzo miękkimi i wygodnymi pasami biodrowymi i udowymi, dużą ilością szpejarek i dużą regulacją. W nich ma być użytkownikowi wygodnie nawet podczas całodziennego wiszenia w ścianie z dużą ilością szpeju. Takimi modelami w naszej ofercie są m.in. Wild Country Syncro, Black Diamond Big GunPetzl Calidris czy Ocun Webee Quattro.

uprząż BLACK DIAMOND BIG GUN

Jeszcze innym typem uprzęży są uprzęże skiturowe. Są one bardzo lekkie, zwykle niemal bez wyściełania i pakują się do bardzo małych rozmiarów. Ponadto, dzięki specjalnym klamerkom, da się je założyć na stojąco - bez zdejmowania nart, butów czy raków. Mają zwykle mniej szpejarek, dla uzyskania niższej wagi. Do regularnego wspinania są niezbyt wygodne, ze względu na brak jakiegokolwiek wyściełania pasów biodrowych czy udowych. W ofercie z takich uprzęży polecamy takie modele jak Petzl Altitude, Black Diamond CouloirPetzl Tour czy Mammut Zephir Altitude.

uprząż PETZL TOUR

Większość producentów ma w swojej ofercie uprzęże damskie, dostosowane do kobiecej sylwetki. Panie powinny właśnie w nich upatrywać modeli dla siebie. Mają one nieco inaczej profilowane pasy biodrowe i udowe, nieco zmieniony zakres rozmiarowy oraz, to co najbardziej rzuca się w oczy – inne kolory. W końcu uprząż, jak niemal wszystko, kupuje się też oczami. Niektóre z damskich uprzęży dostępne u nas to Black Diamond Momentum Women, Ocun Webee Lady, Petzl Luna, Petzl SelenaBlack Diamond Solution Women czy Mammut Ophir Speedfit Women.

uprząż BLACK DIAMOND SOLUTION WOMEN

Jako że wspinanie jest nie tylko dla dorosłych, powstały specjalne uprzęże dla dzieci. Możemy wyróżnić 2 odrębne typy: uprzęże pełne oraz uprzęże biodrowe.

uprząż PETZL OUISITITI

Uprząż pełna dla dziecka jest połączeniem uprzęży dolnej i górnej. Ma ona wyżej (na wysokości klatki piersiowej) umiejscowiony punkt wiązania, przez co jest niemożliwe obrócenie się głową w dół podczas lotu. Zwykle uprząż pełna jest atestowana do wagi użytkownika 40kg oraz 140cm wzrostu, co związane jest z obowiązującą europejską normą. Modele dostępne w naszej ofercie to Black Diamond Momentum Kids FULL Body, Petzl Ouistiti czy Petzl Simba. Różnią się one między sobą głównie wyściełaniem pasów, a także zakresem regulacji poszczególnych pasów.

uprząż PETZL SIMBA

Po osiągnięciu nieco większego stażu wspinaczkowego i wieku można zmienić uprząż pełną na uprząż biodrową. Te dziecięce różnią się od dorosłych przede wszystkim zakresem regulacji, który jest znacząco zmniejszony, dostosowany do dziecięcej budowy ciała – zarówno w pasie, jak i na udach. Takie rozwiązanie zastosowano w modelach Ocun Webee Kid czy Black Diamond Momentum Kids.

uprząż OCUN WEBEE KID

Na koniec zostawiłem uprzęże jednorozmiarowe (zwane czasem ferratowymi). Są to najprostsze uprzęże, z bardzo dużym zakresem regulacji – od kilkuletnich drobnych dzieci, do nawet bardzo wysokich czy umięśnionych osób. Ich zaletą, poza bardzo dużą regulacją, jest dość niska waga czy prostota w zakładaniu. Uprzęże tego typu mają zwykle inaczej wszyty łącznik, który daje możliwość szybkiego przypięcia koniecznych elementów ekwipunku bądź zawiązania liny. Takie uprzęże są często stosowane na przykład w parkach linowych, czasem również na ściankach wspinaczkowych. Modelami z tej grupy są Climbing Technology Discovery czy Petzl Pandion.

uprząż PETZL PANDION

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wybór typu uprzęży będzie prostszy, a do wybrania pozostanie tylko kolor. Wszystkie modele, zarówno wymienione jak i niewymienione powyżej, znaleźć można w dziale z uprzężami, do którego zapraszam. W sklepie stacjonarnym jest możliwość przymierzenia dostępnych modeli, włącznie z zawiśnięciem na linie. Doradcy na miejscu również chętnie pomogą, dzieląc się własną wiedzą i doświadczeniami z używaniem tego typu sprzętu. Zapraszamy do zakupów w E-Pamir! :)

Autor: Czarek Chełkowski
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2019
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 4303 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-20
Błyskawiczna realizacja - wszystko w jak najlepszym porządku.
2024-05-18
Szybko, sprawnie, bezproblemowo. Polecam.
pixel