Sezon na biwaki rozpoczęty: jak się dobrze przygotować?
Wiosna długo nie chciała do nas zawitać, ale mamy nadzieję, że teraz będzie nas rozpieszczać słońcem i temperaturą. Czekają na to fani outdoorowych aktywności oraz biwakowania. Pogoda bywa jednak zmienna i kapryśna, dlatego warto odpowiednio przygotować się na spanie w terenie. Zastanawiacie się, jak to zrobić? Spokojnie, przygotowaliśmy dla Was „niezbędnik biwakowicza”. Zapraszamy do czytania.
Przede wszystkim zapewnij sobie ‘dach nad głową’.
Namioty możemy podzielić według wielkości na jednoosobowe, dwuosobowe, trzyosobowe i większe. oraz na typ konstrukcji - iglo i tunel. Do najważniejszych kryteriów zalicza się również sezonowość - namioty turystyczne mogą być całoroczne lub przeznaczone na trzy sezony.
Wielkość ma znaczenie
Namioty 1-osobowe lub 2-osobowe są dobrym wyborem, jeśli zależy Wam na modelu jak najlżejszym, a komfort biwakowania nie jest ważny. Idealne do trekkingu i długich wędrówek są wersje:
· lekkie (namiot trekkingowy jednoosobowy może ważyć ok. 1,5 kg),
· odporne na wiatr i deszcz,
· szybkie w rozkładaniu (najlepsze namioty trekkingowe są tak skonstruowane, by możliwe było ich rozłożenie w 10, a czasem nawet w 5 minut).
Do rodzaju wyprawy dopasujcie dodatkowo rozmiar namiotu. Jeśli ma być to jedynie sypialnia, wybierzcie mały namiot wolnostojący z niewielkim przedsionkiem. Jeśli macie w planach długie wyprawy trekkingowe w większej grupie polecamy Wam Coleman Laramie 3 Blackout. To model dwupowłokowego, lekkiego namiotu trekkingowego o tunelowej budowie, idealnego nawet dla trzech osób, charakteryzującego się relatywnie niską wagą oraz dobrymi parametrami. Dzięki swojej konstrukcji oraz właściwościom namiot świetnie sprawdzi się podczas górskiej aktywności, zapewniając komfortowy sen.
Natomiast namioty 3-osobowe, 4-osobowe i większe są świetnym wyborem dla pary lub dla rodzin z dziećmi, które udają się na kemping czy biwak. Ważna jest nie tylko wielkość podłogi, ale także wysokość namiotu. Rekomendujemy, aby wynosiła ona ok. 110 cm dla komfortu przemieszczania się w środku. Pamiętajcie też o obszernym przedsionku. Będzie on służył nie tylko do przechowywania bagaży, ale w czasie niepogody również za miejsce przygotowywania posiłków. Polecamy szczególnie produkty od Coleman, np. Bering 6 lub Bering 4. Każdy z nich to znacznych rozmiarów namiot rodzinny lub kempingowy, który oferuje bardzo dużo przestrzeni dla użytkowników w postaci dwóch obszernych sypialni mieszczących łącznie aż sześć osób oraz ogromnego przedsionka, w którym swobodnie można spożywać posiłki lub poruszać się w pozycji stojącej.
Typy konstrukcji
Namiot o konstrukcji typu tunel mają specyficzny, podłużny kształt. Charakteryzują się stosunkowo długim przedsionkiem, który może stać się miejscem do przechowywania lub przyrządzania posiłków. Namioty o konstrukcji tunelowej słyną też z odporności na boczne podmuchy wiatru.
Namioty typu iglo mają konstrukcję opierającą się na dwóch, krzyżujących się ze sobą pałąkach. Ich największą zaletą jest funkcjonalność. Rozłożenie namiotu zajmuje ok. 10 minut! Dobrym przykładem jest Coleman Darwin 2. Jego podłoga jest zintegrowana z sypialnią, całość podczepiana jest na stelażu pod tropikiem. Do powieszenia służą szybkie klipsy, które znacznie ułatwiają i przyspieszają rozbijanie obozu.
Pamiętaj, aby wskoczyć pod dobry śpiwór
Jeśli planujecie wyprawę pod namiot czy na biwak w obecnym sezonie wiosenno-letnim, to wystarczający będzie lekki śpiwór. Zajmuje on mało miejsca, natomiast jego cena jest bardzo kusząca. Polecamy szczególnie produkty od Deuter. Firma oferuje świetnej jakości śpiwory letnie. O tym, jak je dobrać odpowiedni sposób, pisaliśmy obszernie w naszym artykule: Jak wybrać śpiwór? Modele, konserwacja, przechowywanie.
Zorganizuj sobie kuchnię i łazienkę
Stwórzcie przestrzeń, w której będziecie żyć przez czas trwania biwaku. Na pewno przyda się kącik do gotowania i przyrządzania potraw, a w nim:
- Kuchenka gazowa i kartusze do niej,
- Zestawy naczyń i sztućców turystycznych oraz garnków,
- Latarki, w tym „czołówki”,
- Krzesełka i stolik, hamaki, materace i inne wyposażenie kempingowe.
Potrzebna będzie również tymczasowa łazienka. Stworzycie ją, zabierając ze sobą przenośny prysznic, środki czystości, a nawet turystyczne pralki. Wszystko zależy od tego, ile dni zamierzacie spędzić w namiocie. Pamiętajcie też, że nocując na dziko koniecznie musicie zabrać ze sobą małą saperkę, którą zakopiecie nieczystości po skorzystaniu z „dzikiej toalety”
Na koniec biwakowy savoir-vivre
Jeśli wiecie już, co ze sobą zabrać, to pozostaje jedno. Musicie poznać biwakowe savoir-vivre, a raczej filozofię leave no trace. Opiera się ona na 7 żelaznych zasadach odpowiedzialnej turystyki.
-
Planuj i przygotuj się odpowiednio – zaplanujcie wcześniej całą wyprawę, przygotujcie niezbędny sprzęt i zapoznajcie się z zasadami panującymi na danym terenie.
-
Podróżuj i obozuj na wytrzymałych powierzchniach – wybierajcie oznakowane szlaki i wyznaczone obozowiska. Zachowajcie dystans 60 m od rzeki lub jeziora, by chronić strefy przybrzeżne.
-
Pozbywaj się swoich odpadów w odpowiedni sposób – zabierajcie śmieci i resztki jedzenia ze sobą. Zakopujcie odchody na głębokości przynajmniej 15 cm, co najmniej 60 m od wody, obozowiska czy szlaku.
-
Zostaw to, co znajdziesz – nie przenoście ani nie zabierajcie kamieni, roślin czy innych naturalnych obiektów. Zostawcie przyrodzie to, co należy do niej.
-
Minimalizuj wpływ ognisk – odpowiedzialne biwakowanie jest najważniejsze. Wybierajcie specjalnie wyznaczone miejsca na ognisko lub używajcie przenośnych kuchenek.
-
Respektuj dzikie życie – szanujcie mieszkańców lasów i gór. Obserwujcie dzikie zwierzęta z bezpiecznej odległości i nigdy ich nie dokarmiajcie.
-
Pamiętaj o innych – bądźcie uprzejmi na szlaku i w razie potrzeby udzielajcie pomocy innym.
Czujecie się gotowi, by wyruszyć w drogę? Mamy nadzieję, że nasz artykuł dobrze Was przygotował do biwakowania. Jeśli chcecie dowiedzieć się jeszcze więcej, zapraszamy do naszego sklepu. Chętnie doradzimy Wam w wyborze niezbędnego ekwipunku.