Kup teraz i zapłać za 30 dni z PayPo
Darmowa dostawa od 50 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Segregacja śmieci – pierwszy krok w stronę ekologii

2018-08-03
Segregacja śmieci – pierwszy krok w stronę ekologii
Każdego dnia produkujemy śmieci. Opakowania po jogurtach, wędlinach, serze. Kasze i makarony w plastikowych woreczkach. Owoce i warzywa w foliowych siatkach. Kosmetyki w plastikowych buteleczkach. Trochę tego jest, prawda?

Czy wiecie, że statystyczny Polak zużywa ponad 400 plastikowych reklamówek rocznie? Dla porównania, mieszkaniec Danii korzysta z 4 jednorazowych siatek w tym samym okresie.1

Śmieci towarzyszą nam każdego dnia i do całkowitej rezygnacji z nich prowadzi daleka droga. Najczęściej, gdy uświadomimy sobie ilość odpadów jaką codziennie wytwarzamy, nie wiemy od czego zacząć żeby produkować ich mniej. Dlatego proponuję wprowadzać zmiany stopniowo – małymi krokami. Dzięki temu jest większa szansa, że nowe przyzwyczajenia po prostu wejdą nam w nawyk.Pierwszy krok - segregacja śmieci – dowiedz się jak dzielić

Na początek musisz dowiedzieć się, gdzie wyrzucić to, co wyprodukujesz. Oszczędzi Ci to zastanawiania się każdym śmieciem. Osobno wyrzucamy:
 • Plastik i metal
 • Papier
 • Szkło
 • Biodegradowalne (nie zawsze mamy możliwość robienia własnego kompostu, na szczęście w wielu miastach znajdują się ogólnodostępne kompostowniki
 • Odpady zmieszane
Więcej zachodu wymagają: leki, materiały niebezpieczne oraz meble i sprzęt AGD - należy wyrzucić je do odpowiednich pojemników. Możemy je znaleźć w dużych marketach (baterie, żarówki), aptekach (odpady medyczne) oraz punktach selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

Praktyczne porady dotyczące segregacji pojawią się w kolejnych wpisach, a póki co, zerknijcie na przejrzystą infografikę.Drugi krok – ograniczenie odpadów – czy to możliwe?

 • Możemy łatwo zmniejszyć ilość produkowanych reklamówek – wystarczy przerzucić się na materiałową torbę :). Warto zawsze mieć jedną przy sobie, gdy będziemy musieli zrobić niezaplanowane zakupy.
 • Drugie życie opakowań – pudełko po lodach czy słoik po maśle orzechowym, wystarczy je umyć by zyskać doskonały pojemnik na  ryż, kaszę czy bakalie.
 • Wybieranie produktów jak najmniej zafoliowanych – owoce i warzywa często są dodatkowo zapakowane w plastik – zupełnie niepotrzebnie! Nic się nie stanie, jeśli wrzucimy je luzem do własnej torby. Obecnie, w prawie każdym sklepie warzywa i owoce waży się przy kasie.Na koniec: 5 zasad życia bez odpadów   
 1. Refuse - odmawiaj
 2. Reduce - ograniczaj
 3. Reuse – użyj ponownie
 4. Recycle - przetwarzaj
 5. Rot - kompostuj 
Rozwinięcia możecie spodziewać się niebawem, w kolejnych artykułach.

Marianna Przygońska


Źródła:
1
Wągrowska K. Życie zero waste
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2018
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 4313 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-12
Szybko, fachowo i bardzo miło. Zdecydowanie wrócę
2024-05-27
Szybko!, Tym bezproblemowa wymiana towaru:) Polecam
pixel