Kup teraz i zapłać za 30 dni z PayPo
Darmowa dostawa od 50 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rzadko uczęszczane ścieżki, czyli jak uniknąć tłumów na szlaku w sezonie?

2020-07-06
Rzadko uczęszczane ścieżki, czyli jak uniknąć tłumów na szlaku w sezonie?Sezon wakacyjny rozpoczął się na dobre i wielu miłośników górskich wycieczek wyrusza na szlaki. W górach szuka się wytchnienia, spokoju i kontaktu z naturą; jak więc pogodzić to z wycieczkami w pełni sezonu, kiedy na trasach nierzadko tworzą się kolejki? Warto wybrać mniej uczęszczane, choć nie mniej piękne i ciekawe trasy. 


Szlaki dla samotników 

Tatry

Tatry to najbardziej turystyczne góry w Polsce. Tatrzańskie szlaki bywają pełne nawet poza sezonem, jednak mimo wszystko i tu da się znaleźć bardziej ustronne trasy. Na spokojną wędrówkę liczyć można na trasie do Doliny Lejowej. To doskonałe miejsce dla górołazów szukających ciszy i spokoju. Dolina Lejowa to największa dolina reglowa po polskiej stronie Tatr. Trasa prowadzi z Kir, przez Chochołów, ciągnąc się wzdłuż górnego skraju polany Biały Potok. Ta z kolei prowadzi do wylotu Doliny. U szczytu, na rozstaju dróg szlak łączy się ze Ścieżką nad Reglami.Innym wyjątkowym miejscem w Tatrach jest trasa prowadząca na Halę na Stołach. Jest to rozległa, spadzista łąka o powierzchni około 8 hektarów, położona na wysokości między 1280 a 1428 m n.p.m. Trasa stanowi pierwszy turystyczny szlak w Tatrach, jednak teraz jest ona nieco zapomniana, a przez to znacznie spokojniejsza. Na Halę dotrzeć można z Doliny Kościeliskiej - szlak jest nieco wymagający; żeby dotrzeć do celu trzeba przekroczyć potok, a następnie piąć się po dosyć stromym zboczu przez około 1,5 km. Wysiłek zdecydowanie rekompensuje jednak możliwość podziwiania wspaniałych widoków jedynie w towarzystwie flory.Trasa prowadząca na Przysłop Miętusi to odludny i piękny szlak. Droga rozpoczyna się na Nędzówce i prowadzi przez polanę aż do Drogi pod Reglami. Stąd dotrzeć można na pierwszy punkt widokowy na trasie, skąd rozpościera się piękny widok na Czerwone Wierchy, Dolinę Miętusią oraz górskiego rycerza - Giewont. Po pokonaniu ostatniej prostej można znaleźć się u celu, a więc na przełęczy Przysłop Miętusi, gdzie także można podziwiać wspaniałe widoki.Bieszczady

Bieszczady jeszcze do niedawna były górami niemal zupełnie odludnymi. Powoli jednak także i one zyskują dużą popularność, dlatego aby znaleźć mniej uczęszczane szlaki trzeba dobrze zaplanować wyprawę.Spokój znaleźć można na trasie do Okrąglika i Jasła. Wędrówkę rozpoczyna się nieopodal polsko-słowackiej granicy, zaraz za miejscowością Roztoki Górne. Szlak jest umiarkowanie trudny, bardzo przyjemny i zakończony malowniczymi widokami ze szczytów Okrąglik (1101 m n.p.m.) oraz Jasło (1153 m n.p.m.).Innym pożądanym przez samotników szczytem zdecydowanie jest Bukowe Berdo (1131 m n.p.m.). Najlepiej jest wybrać trasę z Mucznego; pokonanie trasy nie powinno zająć więcej niż godzinę. Ze szczytu podziwiać można piękną bieszczadzką panoramę - wierzchołki znajdujące się zarówno w naszym kraju jak i te położone za wschodnią granicą. Leśna, zaciszna trasa prowadząca do Drewnika - Kamienia nie wymaga wyjątkowej kondycji, a jednocześnie zachwyca spokojem i bliskością natury. Dodatkowym atutem jest fakt, że szlak posiada status ścieżki przyrodniczej, w związku z czym bez problemu pokonamy go z psim towarzyszem podróży. Niemal cały szlak prowadzi przez piękny las; który dopiero u szczytu rozrzedza się, by ukazać wspinającym się niezwykły widok na Magurę Stuposiańską oraz połoniny - Caryńską i Wetlińską. 


Samotnie i bezpiecznie

Szlaki, które pokonać można samotnie lub wyłącznie w towarzystwie najbliższych to wyjątkowe miejsca. Warto jednak pamiętać, żeby w tak odludnych miejscach tym bardziej przestrzegać niezbędnych zasad ostrożności, tak aby w ciszy, spokoju i w całkowicie bezpiecznie móc cieszyć się niezwykłymi górskimi krajobrazami.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 4311 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-11
Wszystko w jak najlepszym porządku.
2024-05-31
Super towar, przydatny i praktyczny. Szybka wysyłka.
pixel