Kup teraz i zapłać za 30 dni z PayPo
Darmowa dostawa od 70 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pierwsza uprząż wspinaczkowa - jak wybrać?

2022-05-26
Pierwsza uprząż wspinaczkowa - jak wybrać?

Czy istnieje uniwersalna uprząż wspinaczkowa? Jak należy dopasować rozmiar? Czym różni się uprząż sportowa od górskiej i ile klamer tak właściwie potrzebujemy?

Jeśli właśnie odkryłeś w sobie pasję do chodzenia w pionie, to uprząż wspinaczkowa powinna znaleźć się na szczycie twojej listy zakupów. Choć kompletowanie sprzętu wspinaczkowego może wydawać się trudne, to zazwyczaj sprawia mnóstwo frajdy! Dlatego, żeby ułatwić podjęcie dobrej decyzji przygotowaliśmy krótki poradnik jak kupić wygodną uprząż dla początkujących.W zależności od przeznaczenia można spotkać różne rodzaje uprzęży. W tym miejscu skupimy się wyłącznie na najbardziej uniwersalnej opcji – uprzęży biodrowej. Jej budowa jest bardzo prosta. Składa się z pasa biodrowego, łącznika oraz pętli udowych. Dochodzą do tego szpejarki do których przypinamy karabinki oraz ekspresy. I tyle!

Czy muszę mieć własną uprząż?

Kiedy twoje wizyty na ściance zaczynają być regularne, wypożyczanie uprzęży przestaje być opłacalne. Bez własnego sprzętu ciężko też będzie rozpocząć przygodę ze wspinaniem w skałach, więc warto się w niego zaopatrzyć przed rozpoczęciem kursu skałkowego. Komfortowa, dobrze dopasowana uprząż sprawi, że łatwiej będzie się skupić na przyswajaniu wiedzy. Poza oczywistą wygodą posiadania własnej uprzęży warto zwrócić uwagę na względy bezpieczeństwa. Kupując swój sprzęt mamy pełną kontrolę nad tym co dzieje się z naszą uprzężą. Warto chronić ją przed nadmierną ekspozycją na promienie UV, czy zbyt dużą wilgocią. Kontrolowanie stopnia zużycia będzie dużo łatwiejsze, jeśli wiemy co się działo ze sprzętem i w jaki sposób był używany.

Uprząż sportowa czy górska?

Jaka uprząż wspinaczkowa jest najlepsza? Jak zwykle wszystko zależy od naszych potrzeb. Określając rodzaj aktywności jaki będzie nam najczęściej towarzyszył ułatwimy sobie podjęcie decyzji. Opcje są dwie:

  • Uprząż sportowa – jest lekka i minimalistyczna. Zapewnia maksymalny komfort przy możliwie najniższej wadze. Idealnie sprawdzi się na ścianach wspinaczkowych oraz ubezpieczonych drogach w skałach. Ma tylko jedną klamrę. Pętle udowe często nie mają dodatkowej regulacji, co korzystnie wpływa na wagę oraz szybkość zakładania. Szpejarki mieszczą set ekspresów, karabinek i lonżę. Do rekreacyjnego wspinania nic więcej nie potrzeba. Świetnym przykładem tego typu uprzęży jest model Black Diamond Solution, który jest lekki i zajmuje bardzo mało miejsca po spakowaniu. 
  • Uprząż górska – znacznie bardziej rozbudowana i uniwersalna opcja. Zazwyczaj ma pełną regulację, czyli dwie klamry przy pasie biodrowym oraz klamry przy pętlach udowych. Pomaga to wycentrować łącznik oraz zmieścić się w uprzęży nawet w ciepłych ubraniach. Uprząż górska przeznaczona jest do górskich działań, wspinania z własną asekuracją lub na drogach wielowyciągowych. Górskie modele mają szersze i sztywniejsze pasy biodrowe. Pozwala to na wygodne działanie nawet podczas wielogodzinnej wspinaczki. Uprzęże górskie takie jak Petzl Corax mają większą ilość szpejarek, często z dodatkową opcją wpięcia karabinków sprzętowych.
Uprząż Black Diamond Zone Woman's

Damska uprząż wspinaczkowa

Praktycznie każdy producent proponuje modele uprzęży zaprojektowane specjalnie dla kobiet. Często jednak pada pytanie, czy poza kolorem różnią się czymś od uniwersalnych rozwiązań? Okazuje się, że budowa damskiej uprzęży jest inna. Poszerzone pasy udowe oraz specjalnie wyprofilowany pas biodrowy pozwalają lepiej dopasować się do kobiecych kształtów. Jednak najbardziej odczuwalna jest „długość” łącznika. Damskie modele mają mniejszą odległość między pasem biodrowym, a pętlami udowymi. Warto, żeby wspinające się dziewczyny zaczęły poszukiwania uprzęży od damskich wersji, ale może okazać się, że model uniwersalny będzie bardziej komfortowy. Wszystko zależy od modelu oraz budowy ciała. Dlatego warto przymierzyć kilka różnych opcji, takich jak Edelrid Jayne lub Black Diamond Zone Woman’s.

Jak dobrać rozmiar uprzęży?

Najlepiej zacząć od sprawdzenia tabeli rozmiarów. Pomoże to wstępnie zorientować się od jakiej wielkości zacząć. Można od razu wtedy zamówić sąsiadujący rozmiar tak, żeby porównać, który lepiej leży.Podczas mierzenia sprawdzamy, czy uprząż jest równo założona. Paski oraz pętle udowe nie powinny być poskręcane, ani odwrócone na lewą stronę. Łącznik zawsze musi znajdować się w pozycji centralnej.Na początek sprawdzamy pas biodrowy. Musi być mocno zaciągnięty. Dobrym testem jest wsunięcie dłoni za pas. Jeśli ledwo możemy ją włożyć, to znaczy, że rozmiar jest dobry. Oczywiście pas nie może utrudniać oddychania, więc nie należy przesadzać. Po zapięciu powinno zostać nam trochę luźnego paska. Jeśli nie możemy swobodnie złapać końcówki, to lepiej spróbować z większym rozmiarem. Pętle udowe powinny przylegać. Zbyt luźne nogawki mogłyby zahaczyć o skałę lub przesunąć się na nodze podczas wspinania.Jeśli masz taką możliwość to przetestuj uprząż w pozycji wiszącej. Pozwoli to sprawdzić, czy podczas wiszenia nic nie uwiera i czy pętle udowe nie wbijają się zbyt mocno w ciało. Jeśli jednak po lekturze dalej masz wątpliwości jaką uprząż wspinaczkową wybrać, zadzwoń lub przyjdź do naszego sklepu stacjonarnego. Pomożemy Ci dobrać odpowiedni sprzęt!

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 4414 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-16
Bardzo jestem zadowolony
2024-09-10
Szybko, sprawnie, wzorowo - polecam!
pixel