Kup teraz i zapłać za 30 dni z PayPo
Darmowa dostawa od 70 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Lina wspinaczkowa – jak wybrać?

2022-10-24
Lina wspinaczkowa – jak wybrać?

Jakie są rodzaje lin? Jak dobrać rodzaj i średnicę liny? Jaka długość jest potrzebna na Jurę?

Jeśli nie skupiasz się wyłącznie na bulderach, to prędzej czy później czeka cię zakup liny. To dość oczywista i prosta kwestia. Problem zaczynają się w chwili, gdy trzeba wybrać nowy sznurek. Wchodzimy na stronę ulubionego sklepu i …  No właśnie... Dostajemy milion różnych opcji, które na pierwszy rzut oka niczym się nie różnią. Dlatego warto zerknąć do naszego poradnika, żeby zorientować się w najważniejszych parametrach i dopasować linę do swoich potrzeb.Od czego zacząć? Tutaj sprawdza się uniwersalna zasada wszystkich zakupów. Ustal czego potrzebujesz! Zastanów się. Gdzie do czego będziesz używać nowej liny? Pomyśl, czy chcesz wykorzystać ją podczas weekendów na Jurze, czy może planujesz wyjazd do El Chorro? Wspinasz się sportowo, czy raczej wybierasz się na górską przygodę na wielowyciągach? Może chcesz tylko założyć wędkę dla dzieciaków, żeby spróbowały czegoś nowego? Mając sprecyzowane oczekiwania szybciej trafisz na dopasowany produkt.

Statyczna czy dynamiczna?

Podstawowym rozróżnieniem z jakim się spotkamy jest podział lin na statyczne i dynamiczne. Wybranie odpowiedniej jest kluczowe, ale na szczęście również bardzo proste, gdy zrozumiemy różnicę między nimi.

  • Lina statyczna – lina, która nie jest podatna na rozciąganie. Jest sztywna i zwykle występuje w dość grubych średnicach. Rozciągliwość jaką się charakteryzuje to około 5% całkowitej długości. Często jest sprzedawana na metry. To lina związana z ratownictwem, pracami wysokościowymi, poręczowaniem oraz speleologią. Nie można używać ich do asekuracji z dołem. Statyk nie pochłania energii związanej z odpadnięciem od ściany. Brak amortyzacji przy szarpnięciu może doprowadzić do bardzo poważnych obrażeń. Jeśli więc zależy nam na kręgosłupie trzeba zapamiętać, że lina statyczna przyda się wyłącznie do wspinania na wędkę.
  • Lina dynamiczna – to klasyczna lina asekuracyjna. Jej wydłużenie i sprężystość pozwalają na zapewnienie bezpieczeństwa przy ewentualnym odpadnięciu. Charakteryzują się zwiększonymi parametrami sprężystości i wytrzymałości, które pozwolą zamortyzować lot i zapewnią, że lina nie pęknie przy gwałtownym dynamicznym obciążeniu. Można zatem założyć, że szukając „uniwersalnej liny do wspinania” chodzi właśnie o dynamika .

Pojedyncze, połówkowe czy bliźniacze?

Wybór liny statycznej lub dynamicznej nie wyczerpuje tematu. Pojawiają się kolejne pytania, nad którymi musimy się pochylić. Szukając sznurka natkniemy się na trzy rodzaje dynamików. Chociaż w większości przypadków będziemy potrzebować liny pojedynczej warto znać pozostałe opcje, bo wraz z rozwojem naszego wspinania ta wiedza może się przydać.

  • Lina pojedyncza – chodzi o pojedynczą żyłę, na której będziemy się asekurować. To najpopularniejsza opcja. Średnica liny pojedynczej waha się między 9 a 11 mm (choć coraz częściej średnica wybieranych lin się zmniejsza). Niska waga oraz uniwersalność sprawiają, że to najczęściej spotykanej rozwiązanie we wspinaniu sportowym oraz tradowym.
  • Liny połówkowe – opcja asekuracji na dwóch cieńszych żyłach. Średnica takiej liny to zazwyczaj 8-9 mm. Liny wpina się do ekspresów naprzemiennie, co zwiększa bezpieczeństwo w wymagającym terenie. Asekuracja linami połówkowymi wymaga wprawy zarówno dla wspinającego, jak i asekuranta. To rozwiązanie jest niezastąpione przy wspinaniu wielowyciągowym, tradowym, lodowym oraz mikście.Lina bliźniacza – dość rzadko stosowana opcja asekuracji na dwóch żyłach, ale wpinanych jednocześnie w karabinek.
  • Liny bliźniacze są bardzo cienkie i lekkie. Najczęściej wykorzystywane są podczas wspinania lodowego i alpinizmu.

Jaką średnicę liny wybrać?

Zastanawiając się nad grubością liny musimy ocenić nasze umiejętności oraz ustalić na czym zależy nam najbardziej. Wypracowanie kompromisu pomiędzy wygodą korzystania, a poczuciem bezpieczeństwa jest dość trudne, ale możliwe do osiągnięcia. Dlatego największą popularnością cieszą się liny o średnicy 9,8 mm. Cieńsze liny zwykle lepiej pracują w przyrządach asekuracyjnych. Płynność wydawania liny się zwiększa, jednak trzeba pamiętać, że mało doświadczonemu asekurantowi wyłapanie lotu może sprawić większy problem. Kolejną zaletą jest niska waga lin o mniejszej średnicy. Ma to znaczenie zwłaszcza przy długich drogach, gdzie ciągniemy za sobą ciężar liny.Osobom początkującym, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze wspinaniem poleca się grubsze średnice - ok.10 mm. Pozwala to na komfortową naukę i zwiększone poczucie bezpieczeństwa, które jest bardzo przydatne na samym początku. 

Jaką długość liny kupić?

Podczas wyboru liny wspinaczkowej jednym z dylematów jest wybór odpowiedniej długości. Oczywiście musimy się zastanowić, gdzie będziemy chcieli używać nowego sznurka. Zazwyczaj do wyboru mamy odcinki po 50, 60, 70, 80 metrów.  Lina o długości 60 metrów jest najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Wystarczy na większość dróg w Polsce i na Frankenjurze. Jednak mając w planach wyjazdy zagraniczne w rejony, gdzie drogi są długie, warto zainwestować w 70 metrowy odcinek. Miłośnicy hiszpańskiego i francuskiego wspinania mogą śmiało kupić nawet linę o długości 80 metrów. Co z krótszymi linami? To dobra opcja dla początkujących, którzy nie planują wypadów poza Jurę Krakowsko-Częstochowską albo potrzebują linę na ścianę wspinaczkową. 50 metrowa lina jest lżejsza i łatwiej ją zabrać ze sobą na szybki trening.Wspinacze często wybierają dłuższe odcinki liny, żeby mieć zapas na jej późniejsze skrócenie. Końcówki liny zużywają się najszybciej, dlatego odcinając po 2-3 m z każdej strony możemy przedłużyć jej życie. 

Jeśli dalej zastanawiasz się nad pierwszym sznurkiem najlepiej rozejrzyj się za liną dynamiczną o średnicy 9,8 mm w 60 metrowym odcinku. Warto zapoznać się z ofertą producentów takich jak Beal oraz Edelrid. To firmy, które od lat rozwijają swoje technologie zapewniając najlepsze parametry i maksymalne bezpieczeństwo.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 4457 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-14
Wszystko super
2024-10-09
Bardzo dobry sprzedawca, dobry kontakt telefoniczny i fachowe doradztwo.
pixel