Kup teraz i zapłać za 30 dni z PayPo
Darmowa dostawa od 50 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jesień w mieście to zima na szlakach: jak przygotować się na zmienne warunki w górach?

2020-12-02
Jesień w mieście to zima na szlakach: jak przygotować się na zmienne warunki w górach?

 

Zima, śnieg, góry – z jednej strony wygląda jak sielski obraz, z drugiej może być typową sytuacją na szlaku…jesienią. Bo taka jest właśnie pogoda w górach. Nieprzewidywalna i zmienna.  Od czego zacząć planowanie swojej wędrówki na przełomie pór roku? 

Po pierwsze sprawdź pogodę oraz komunikaty lawinowe. Sezon na śnieg, np. w Tatrach jest znacznie dłuższy niż mieście. 

Stopnie zagrożenia lawinowego:

1 - niski (warunki do uprawiania turystyki są zazwyczaj dogodne);

2 - umiarkowany (warunki do uprawiania turystyki są częściowo niekorzystne i wymagają umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego);

3 - znaczny (warunki do uprawiania turystyki są w znacznej mierze niekorzystne i wiążą się z koniecznością posiadania dużego doświadczenia w ocenie zagrożenia lawinowego);

4 - wysoki (warunki do uprawiania turystyki są zdecydowanie niekorzystne. W okresie, gdy panuje czwarty stopień zagrożenia lawinowego zaleca się zaniechania wycieczek w tereny wysokogórskie);

5 - bardzo wysoki (warunki do uprawiania turystyki są wysoce niekorzystne. Wspinaczka i trekking są praktycznie niemożliwe, dlatego zaleca się absolutnego zaniechania wycieczek).

Ale to nie koniec. Lawiny się zdarzają i powinieneś wiedzieć, jak się w czasie nich zachowywać. Pomoże Ci w tym kurs lawinowy. W trakcie szkolenia nauczysz się niezbędnych podstaw pozwalających bezpiecznie spędzać czas w górach zimą. Wiedza i zdobyta na kursach praktyka to najważniejsze rzeczy w trakcie wędrówki po stokach. 

 

Jeśli uznasz, że warunki są dogodne, opracuj trasę, którą chcesz przybyć. Przeanalizuj stromość podejść, długość szlaku oraz określ, ile zajmie Ci cała wyprawa. Dobrą praktyką jest poinformowanie kogoś w schronisku, dokąd idziesz, aby w razie potrzeby mógł poinformować służby.

Jest jeszcze jedna bardzo ważna kwestia. Coś, co trzeba zrobić, zanim w ogóle wyjedzie się z domu. Tak, chodzi o skompletowanie odpowiedniego stroju i sprzętu. Sprawdźcie naszą check listę! 

Ratownicy TOPR rekomendują, aby zaopatrzyć się w:

Lawinowe ABC, czyli zestaw detektor, łopata i sonda, które w znacznym stopniu zwiększa szansę na szybkie zlokalizowanie i odkopanie osoby lub osób zasypanych w lawinie,

 

Plecak lawinowy –  stanowi on dodatkowe zabezpieczenie w razie porwania uczestnika wycieczki przez lawinę. Zasada działania plecaka jest niezwykle prosta, w razie zejścia lawiny wystarczy pociągnąć za rączkę aktywującą poduszkę powietrzną, wówczas następuje jej wypełnienie, co skutkuje zwiększeniem objętości osoby porwanej i ułatwia utrzymanie się na powierzchni zsuwu zapobiegając wciągnięciu osoby pod śnieg. Warto również zaznaczyć, że plecak zmniejsza ryzyko głębokiego zasypania, co niewątpliwie ułatwia ewentualną akcję ratunkową.

Czekan –  świetnie sprawdzi się w czasie różnego rodzaju aktywności o charakterze górskim odbywanych w okresie zimowym, zwiększając poziom bezpieczeństwa użytkownika. Doskonale poradzi sobie w zróżnicowanym terenie górskim zarówno w czasie poruszania się po lodowcu czy podchodzenia stromym zaśnieżonym zboczem.

Raki – Stanowią idealną opcję dla wszystkich aktywnych zimą turystów, którzy lubią w tym czasie przemierzać szlaki gór typu alpejskiego. Znajdą swoje zastosowanie w turystyce górskiej i wysokogórskiej oraz w mniej wymagających formach alpinizmu. Zwiększają znacząco poziom bezpieczeństwa w trakcie poruszania się po stromych zboczach i przemieszczania się w eksponowanym terenie. Dzięki swojej konstrukcji umożliwiają swobodniejsze i bardziej pewne poruszanie się w zmrożonym śniegu czy na oblodzonych stokach.

 

Odpowiednie ubranie – czyli, przede wszystkim kurtka. Pamiętaj, że prócz ciepła powinna zapewniać wodoodporność, swobodę ruchów i być lekka. Przykłady takiego okrycia znajdziesz w wersji damskiej i męskiej w E-pamir. Kolejnym ważnym elementem ubiory są polary i bluzy. Ubiór na cebulkę to najlepszy pomysł na górskie wędrówki. W razie nagłego deszczu warto mieć w plecaku również cienką kurtkę z membrany, która chroni przed wilgocią, oraz puchówkę, która zapewni ciepło podczas odpoczynku. Nie zapominaj również o bieliźnie termoaktywnej. Powinna ona pozwalać na zachowanie optymalnego stosunku wagi do właściwości termoizolacyjnych, o efektywnej oddychalności i odprowadzaniu wilgoci. Więcej o bieliźnie damskiej i męskiej dowiesz się w naszym sklepie. 

Latarki czołowe i kijki - czyli niezbędne sprzęty. Czołówki w łatwy sposób zapewnią widoczność na szlaku, a dzięki ich specyfice, nie trzeba nosić ich w rękach. Pamiętajmy, że jesienią po 16 robi się zupełnie ciemno, dlatego oświetlenie to podstawa! Kijki natomiast odciążając stawy, służąc wsparciem w trudniejszych momentach.

Jesień w mieście to zdecydowanie zima na szlaku, lecz czy góry nie wydają się wtedy piękniejsze? Na pewno bardziej wymagające, dlatego warto przygotować się na wędrówkę dużo wcześniej. 

 

I wiecie, co? My też kochamy góry w jesienno-zimowej aurze!

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 4303 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-07
Wszystko w porządku. Polecam
2024-05-05
Szybka wysylka, dobrze zabezpieczona. Polecam
pixel