Jak wyczyścić bukłak na wodę?
W jaki sposób dokładnie wymyć rurkę i ustnik? Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu? Czy można uratować zapleśniały bukłak?
Odpowiednie nawodnienie to podstawa każdej aktywności. Wystarczająca ilość płynów pozwala efektywne działanie w terenie. Niestety często mamy tendencję do zapominania o regularnym piciu. Na szczęście jest na to metoda - system nawadniający. Montujemy bukłak do plecaka, wyciągamy rurkę i gotowe! W każdej chwili możemy się napić bez konieczności zatrzymywania się i sięgania po butelkę. Bukłak na wodę jak każdy sprzęt potrzebuje naszej uwagi. Jeśli odpowiednio o niego zadbamy będzie nam służył przez lata. Konserwacja systemu hydro nie jest bardzo skomplikowana i wbrew pozorom nie jest aż tak czasochłonna. Wymaga jednak regularności.
Lepiej zapobiegać…
W przypadku systemów hydro zaniedbania szybko się mszczą. Pozostawienie bukłaka z resztą płynu w plecaku to prosta droga do wymiany sprzętu. Ciepło i wilgoć tworzą bowiem doskonałe warunki do namnażania się bakterii, które ciężko potem usunąć. Jeśli do pojemnika na płyn wlewamy izotoniki istnieje ryzyko, że będziemy musieli jeszcze na dodatek walczyć z pleśnią. Dlatego z troski o własne zdrowie warto trzymać się dwóch podstawowych zasad:
- Nigdy nie zostawiaj bukłaka w plecaku.
- Nalewaj płyn tuż przed wyjściem i pilnuj żeby chować sprzęt jak będzie całkowicie suchy.
Czyszczenie - szybka wersja
Czasami po intensywnej wycieczce ciężko zmotywować się do dokładnego szorowania pojemnika na wodę. Niezbędnym minimum jest wtedy przepłukanie sprzętu pod wodą i pozostawienie go do wyschnięcia. Jeśli do zbiornika nalana była tylko czysta woda bez dodatków, to sprawa jest dość prosta. Wystarczy szybkie czyszczenie, które przedstawiamy w poniższych punktach:
- Wylej wszystko co pozostało w bukłaku.
- Napełnij bukłak ciepłą wodą (¾ objętości) i energicznie nim potrząśnij.Unieś zbiornik, rozprostuj wężyk i wylej przez rurkę całą wodę.
Sytuacja komplikuje się gdy w pojemniku był słodki napój, rozpuszczony izotonik lub woda z cytryną. Potrzebujemy wtedy mocniejszych środków. Wypłukany wstępnie bukłak napełniamy ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Potrząsamy płynem, a następnie czyścimy wnętrze szczotką do butelek. Kiedy ścianki będą umyte ponownie przepłukujemy wszystko czystą, ciepłą wodą.
Suszenie
Bukłak musi być zawsze suchy, gdy ląduje w szafie ze sprzętem. Możemy go schować dopiero gdy pozbędziemy się wilgoci która jest idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii. Jak się do tego zabrać? Na początek warto odpiąć rurkę od pojemnika oraz zdemontować ustnik. Dzięki temu wężyk będzie miał lepszy przepływ powietrza. Jeśli mamy duży problem ze zdjęciem końcówek z rurki warto zastosować sprytny patent. Wystarczy przez kilka sekund przytrzymać jej koniec nad parą lecącą z czajnika. Tworzywo stanie się wtedy bardziej elastyczne i w łatwy sposób zdejmiemy ustnik.Problematyczny może być sam pojemnik na płyn. Przez cały czas musi być otwarty, a ścianki nie mogą się sklejać. Dobrą metodą jest włożenie do środka kulki z papierowego ręcznika lub nałożenie bukłaka np na stojaczek do kubków.
Czyszczenie awaryjne
W idealnym świecie czyściliśmy bukłak po każdym użyciu. Ale cóż… nie zawsze tak jest. Zdarza się, że zostawimy płyn w plecaku i po kilku dniach mamy piękną hodowlę bakterii i pleśni. Na szczęście jest opcja, żeby usunąć i takie zabrudzenia. Procedura jest wtedy bardziej wymagająca, ale jest szansa, że uratujemy nasz system hydro. Oto przepis na czyszczenie awaryjne bukłaka:
- Po wstępnym czyszczeniu (opis powyżej) zalewamy bukłak ciepłą wodą do ¾ objętości. Uwaga! Nie stosujemy wrzątku.
- Dodajemy dwie łyżeczki sody oczyszczonej i mieszamy roztwór.
- Zamykamy pojemnik i czekamy pół godziny.W misce z ciepłą wodą szykujemy taki sam roztwór z sodą i wrzucamy do niego ustnik oraz rurkę.Warto dodatkowo przeczyścić rurkę sztywnym wyciorem.
- Zakładamy rurkę oraz ustnik na miejsce, a następnie wypuszczamy wodę przez ustnik.Zalewamy bukłak wodą z płynem do naczyń i płukamy cały system.
- Na koniec kilkakrotnie przelewamy wszystko ciepłą wodą.Jak bukłak będzie suchy możemy go schować. Jeśli ciągle ciężko pozbyć się zapachu z bukłaka ostatnią deską ratunku jest włożenie go do zamrażarki. Należy jednak pamiętać, że powinien być czysty i suchy.