Jak dobrać kije trekkingowe?
Moda na używanie kijów trekkingowych przyszła do Polski już kilka lat temu. Ale czy to tylko moda? Wielu miłośników górskich wypraw i wycieczek nie wyobraża sobie bez nich wędrówek. Dlaczego? Kijki to realna pomoc w trakcie aktywności. Przede wszystkim:
- Pomagają stabilizować równowagę, odciążają stawy i pozwalają zaoszczędzić energię;
- Przynoszą ulgę dla naszych nóg i angażują mięśnie górnej części tułowia podczas długich wędrówek, same nie będąc dodatkowym obciążeniem;
- Przyniosą ulgę dla kolan, zwłaszcza w czasie stromych zejść.
Jeśli już wiemy, dlaczego są nam potrzebne kije trekkingowe, to dowiedzmy się też, jak je odpowiednio wybrać.
Zwróć uwagę na konstrukcję
Tak, kijki mają różne konstrukcje, a dokładnie składają się z różnej liczby segmentów. Wpływa to na wytrzymałość sprzętu, jego wymiarów po złożeniu oraz wagę.
- Kijki dwusegmentowe
Ta prosta konstrukcja charakteryzuje się dużą stabilnością. Minusem jest natomiast duży rozmiar po złożeniu, który nie nadaje się do schowania w plecaku w trakcie wędrówek.
- Kijki trójsegmentowe
Zalecane do górskich wędrówek z kilku powodów. Po pierwsze zakres regulacji jest w nich bardzo duży, po drugie - po złożeniu ich długość wynosi ok. 60 cm, a po trzecie - regulowanie dwóch segmentów pozwala dopasować kije do każdych warunków.
- Kijki czterosegmentowe
Z racji tego, że da się je złożyć na cztery części, zajmują najmniej miejsca , gdy przestajemy z nich korzystać i chcemy je schować do plecaka.
Dopasuj długość
Kijek trekkingowy powinien tworzyć kąt 90 stopni z przedramieniem, którego staw łokciowy także tworzy kąt prosty. Dzięki tej regule można łatwo dopasować długość sprzętu. Firmy outdoorowe przygotowały małe pomoce. Według Black Diamond, wygląda ona tak:
dla wzrostu do 154 cm - długość całkowita: 100 cm
dla wzrostu 154-171 cm - długość całkowita: 110 cm
dla wzrostu 172-182 cm - długość całkowita: 120 cm
dla wzrostu od 183 cm - długość całkowita: 130 cm
Wybierz materiał
Aluminium czy włókno węglowe? Materiał, z którego wykonane zostały kije trekkingowe, w bardzo dużym stopniu decyduje o ich wytrzymałości. Kije aluminiowe są bardziej odporne na złamania. Pamiętaj jednak, aby zwrócić uwagę na jakość aluminium. Najlepszy taki materiał oznaczony jest numerem 7075. Z kolei kijki karbonowe to niesamowita lekkość!
Ważny jest również materiał zastosowany w końcówkach. Tutaj do wyboru również są dwa rodzaje - stal lub węglik spiekany, popularnie nazywany widią. Widiowe groty są najbardziej wytrzymałe i są standardem wśród najlepszych producentów. Ostatnim kluczowym elementem, jeśli chodzi o wytrzymałość kijów trekkingowych, jest system blokowania segmentów. Wewnętrzna blokada, która działa poprzez skręcanie segmentów, jest bardziej zawodna i mechanizm ten nie radzi sobie dobrze w niskich temperaturach. Dlatego w kijkach marek Black Diamond i Komperdell stosowany jest zewnętrzny system blokowania. Bardzo wygodna w użyciu dźwignia jest rozwiązaniem najbardziej wytrzymałym i komfortowym - regulacji kijów bez problemu dokonasz nawet w grubych rękawicach.
Dobierz rączkę
A raczej materiał, z jakiego jest wykonana. Największy komfort zapewniają te, zrobione z pianki lub korka. Oba materiały zapobiegają ześlizgiwaniu się ręki, są przyjemne w dotyku i świetnie radzą sobie z odprowadzaniem wilgoci. W dodatku są bardzo lekkie.
Na jaką porę roku?
Duże znaczenie w tym temacie mają talerzyki. W sklepach możesz znaleźć talerzyki letnie bądź zimowe. Oczywiście zestawy są wymienne, więc możesz dokupić odpowiedni rodzaj na daną pogodę. Przydatne okażą się też inne akcesoria, np. gumowe końcówki. Będą przydatne, gdy chcesz zredukować hałas albo gdy poruszasz się poza górskimi ścieżkami, np. po asfalcie czy brukowanym chodniku.
Wybór kijków trekkingowych może okazać się prosty, gdy wiadomo, na jakie elementy zwrócić uwagę. Pamiętaj o naszych pięciu wskazówkach i ciesz się idealnym sprzętem w górach. Najlepsze kije trekkingowe topowych marek znajdziesz oczywiście w naszym sklepie!