Kup teraz i zapłać za 30 dni z PayPo
Darmowa dostawa od 70 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dbać o ubrania, by długo nam służyły?

2021-01-13
Jak dbać o ubrania, by długo nam służyły?

Dbanie o ubrania, by służyły nam jak najdłużej, to nie tylko sposób na oszczędności związane z kupowaniem nowych produktów, ale i na życie w zgodzie z ekologią. Dlaczego to jest tak ważne?

Problem z nadmiernym kupowaniem ubrań to prawdziwa zmora naszych czasów. Przemysł modowy jest odpowiedzialny za 10 proc. całkowitej emisji dwutlenku węgla. Konsumenci chętnie zaopatrują się w nowe kolekcje, a wyrzucają nieco starsze ubrania ze swoich szaf. 

Czy wiecie, że aż do 85 proc. tekstyliów trafia każdego roku na śmietnik? Świadoma konsumpcja, ale i odpowiednie użytkowanie ciuchów pozwoli na zmianę tych statystyk. Więc co może zrobić każdy z nas?

Wysoka jakość

Kupowanie ubrań dobrej jakości, to pierwszy krok do dbania o środowisko. Produkty te są bardziej odporne na użytkowanie, ale i wszelkie zabiegi pielęgnacyjne jak pranie czy suszenie. Warto zainwestować pieniądze w droższe ubranie, które będzie z nami przez lata, mimo częstego zakładania. O tym, jak znaleźć marki etyczne, które dbają o ekologię, pisaliśmy szerzej w innym tekście.  

Pranie

Zwróć uwagę na temperaturę, w jakiej pierzesz. Im cieplejsza woda, tym kolory szybciej się wypłukują, a biel szarzeje. Warto zawsze najpierw sprawdzić metki i dowiedzieć się, jaka jest optymalna temperatura. 

Jednak wpływ na stan ubrań ma również częstotliwość wykonywanego prania. Materiał ten źle reaguje na częste pranie, szczególnie przy użyciu różnych detergentów. Zamiast tego świetnie znosi niskie temperatury. Aby go odświeżyć, wystarczy wsadzić ubranie do zamrażalki. Chłód zabija bakterie, ale nie wpłynie w żaden sposób na strukturę tkaniny. 

Wełna natomiast nie znosi pralek i proszków do prania. Zamiast nich warto sięgnąć po naturalny szampon do włosów, który zmiękcza tkaninę i niweluje „gryzienie” lub po prostu wietrzyć ubranie bądź wrzucać do zamrażalnika. Co więcej wspaniałe właściwości wełny, szczególnie merino, sprawiają, że nie trzeba jej często prać: nie przechodzi przykrymi zapachami!

Kolejnym popularnym materiałem jest bawełna. Najlepiej prać ją na lewej stronie w niskiej temperaturze bez wirowania. Aby łatwiej było później wyprasować ubranie, strzepnij je po wyjęciu z pralki.

Suszenie

To kolejny ważna czynność, o której musisz pamiętać. Suszenie na gorącym słońcu, lub na wieszaku, może zniszczyć ubranie – rozciągnąć je (wyjątek stanowią koszule) lub zmniejszyć intensywność kolorów. Suszenie na płasko na ręczniku pomoże zachować idealny stan tkanin. Dobrym rozwiązaniem jest też suszenie powieszonych na suszarce ubrań przy otwartych oknach lub na świeżym powietrzu.

Impregnowanie

Fabryczna impregnacja chroni materiał przed przemakaniem jedynie przez określony czas. Jest on zależny od tego, ile razy ubranie było już prane oraz czy było używane w czasie dużych ulew. Po sezonie kurtka czy buty mogą już nie być tak samo odporna na przemakanie, jak to było na samym początku. Ale to nie oznacza, że trzeba kupować nowe! Wystarczy zaimpregnować ubrania specjalnym preparatem.
Podstawowym zadaniem impregnatu jest przywrócenie oryginalnego, hydrofobowego wykończenia, które zapobiega nasiąkaniu materiału wodą. Ta sama sytuacja dotyczy butów trekkingowych, szczególnie tych skórzanych. Dobry
impregnat do obuwia potrafi nie tylko przywrócić właściwości wodoodporne, ale także chroni buty przed zniszczeniem i zwiększa ich żywotność. Skóra, która ciągle jest narażana na namakanie i wysychanie pęka bez odpowiedniej impregnacji, a to już pierwszy krok do pożegnania się z obuwiem.

Buty z membraną Gore-Tex czy Sympatex również należy zabezpieczać odpowiednim impregnatem dzięki czemu będą nam służyć na lata! Za to odzież Fjallraven z tkaniny G-1000 najlepiej impregnować naturalnym woskiem. Jest to najlepsze ekologiczne rozwiązanie, ponieważ w skład takiej kostki wchodzi parafina i wosk pszczeli - wszystko biodegradowalne!

Filozofia RRR

To jak długo zostaną z nami ubrania zależy w dużej mierze od nas samych. Odzieżowe korporacje przyzwyczaiły nas do niskich cen oraz tego, że łatwiej jest kupić coś nowego, zamiast naprawiać obecne. Na szczęście wracamy do filozofii dawania drugiego życia starym rzeczom, a wtórują temu najlepsze firmy outdoorowe! Filozofia RRR jest prosta:

Repair: czyli zamiast wyrzucać - napraw. Szczególnie teraz warto wpierać lokalne zakłady krawieckie i dawać pracę rzemieślnikom.

Reuse: to znaczy używanie na nowo. Coraz bardziej popularny w modzie upcycling dotyczy wszystkich przedmiotów użytkowych. Jeżeli znudziły Ci się swoje ciuchy, możesz wymienić się nimi z innymi, albo podrasować je w zakładzia krawieckim czy pobawić się w rękodzieło samemu!

Recycle: to ostatecznosć. Kiedy nie da sie odratować starego ubrania, upewnij się, że zutylizujesz je tak, aby niepotrzebna rzecz była surowcem dla nowego przedmiotu.

Należy też pamiętać, że dobre marki dają długoletnią lub dożywotnią gwarancję na swoje produkty, tak jak  Gore-Tex. Jeżeli kurtka z goretexu straci swoje wodoodporne właściwości, należy ją odesłać do producenta. 

Z kolei Patagonia od lat namawia swoich Klientów: nie kupujcie nowych ubrań! Aby im w tym pomóc stworzyła mobilny zakład naprawczy, w którym za darmo i z pomocą fachowców można naprawić swoje stare ubrania. Czekamy na coś takiego w Polsce!

 

Dbanie o ubrania nie jest takie trudne, wystarczy wyrobić w sobie kilka dobrych nawyków. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy, ale dołożymy swoją cegiełkę do działań proekologicznych i dbania o przyrodę.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 4347 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-22
Wspaniala
2024-07-13
Jestem b.zadowolona z obsługi, z szybkości i zrozumienia potrzeb.Przede wszystkim z możliwości wymiany towaru.
pixel