Gdzie w góry zimą z dzieckiem
Chyba każdy miłośnik gór zgodzi się z tym, że wyprawa na szlak ze swoim dzieckiem, to niesamowita przygoda dla obojga, ale też i niezła harówka! Nie trzeba czekać do wiosny, aby odkrywać z maluchem górskie zakątki. Zima to również odpowiedni czas, należy się jedynie inaczej przygotować.
Jak dobrać odpowiednie miejsce?
Przede wszystkim musisz określić miejsce oraz czas.
Powinien być to znany szlak, który już przeszliście, np. latem i wiecie, że wędrowanie nim nie zajmie więcej niż 1-1,5h. To ważne, aby w czasie śnieżnej wycieczki nie zmarznąć, dlatego jest to optymalny czas. Zwróć uwagę, czy na trasie znajduje się jakieś schronisko, w którym Twój maluch może odpocząć, skorzystać z łazienki, zagrzać się czy coś zjeść. Nie zapominajmy o tym, że dla malucha Twój cel dotarcia do schroniska, zobaczenia pięknego widoku jest mało ważny. Dla niego liczy się każdy napotkany kamień, żuczek czy gałązka. Ważne, żeby każdy miał w górach dobry czas.
Start wędrówki najlepiej zaplanować na poranną godzinę, by mieć pewność, że zdąży się wrócić, zanim zacznie się ściemniać i robić chłodno. Oczywiście nie może być to za wcześnie, ponieważ poranne przymrozki również potrafią być dokuczliwe.
Dokąd się wybrać?
1. Tatry:
Polana Rusinowa - łatwa trasa nawet dla najmłodszych. Spokojnie możesz skorzystać z nosidełka, ponieważ spacer po płaskim terenie, nie będzie wymagający.
Szlak z Palenicy Białczańskiej nad Morskie Oko – najbardziej znana trasa, która nie przysporzy wielu trudności ze względu na teren i szlaki, a zwieńczeniem będzie wspaniały widok w otoczeniu gór i odpoczynek w jednym z piękniejszych tatrzańskich schronisk.
2. Beskid Śląski
Klimczok i Szyndzielnia - warto swoją wędrówkę zacząć z dzielnicy Szczyrku Podmagura. Trasa będzie krótsza, ale nie mniej ciekawa. Na trasie znajdują się aż dwa schroniska, w których Twoje dziecko może nieco odpocząć. Choć większą atrakcją zapewne stanie się odcinek między schroniskami, czyli czerwony szlak. Idealnie sprawdza się na zjeżdżanie na sankach.
3. Pieniny
Durbaszka to niski szczyt w Małych Pieninach. Trasę najlepiej pokonać z Jaworek drogą dojazdową do schroniska. Widok zachwyci Twoje dziecko!
4. Beskid Żywiecki
Rycerzową pokochają najmłodsi! Wybierz czarny szlak, aby droga była krótka, ale nie mniej ciekawa! Po drodze możecie wstąpić do schroniska, by chwilę odpocząć.
Jak przygotować dziecko?
Najważniejszy będzie oczywiście strój malucha. Podstawowa zasada jest taka sama jak dla dorosłych – ubieramy się na cebulkę. Trzeba pamiętać jednak, że inaczej będzie to wyglądać w przypadku dzieci chodzących samodzielnie, a inaczej tych, noszonych w nosidełku czy chuście.
Jeśli zabierasz swojego malucha w nosidełku, pamiętaj, że przyda mu się body, termoaktywna bielizna lub rajstopy i koszulka z długim rękawem, ciepłe skarpetki, czapka, kombinezon, a w zależności od temperatury polarowa bluza i otulacz na nosidełko lub chustę.
Starsze dzieci, które poruszają się samodzielnie, warto zaopatrzyć w raczki. Są wygodne i elastyczne, a przede wszystkim zapewniają bardzo dobrą przyczepność do podłoża. Znacznie ułatwi to młodym miłośnikom gór ich pierwsze eksploracje i zapewni bezpieczeństwo.
Dla takich maluchów niezbędna okaże się też bielizna termoaktywna. Odpowiedni materiał odprowadza nadmiar wilgoci w czasie intensywnego wysiłku fizycznego, co znacząco zwiększa komfort użytkowania, minimalizując efekt uczucia chłodu, zwłaszcza zimową porą w czasie niskiej temperatury.
Pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu przed zimnem głowy dziecka. Wybierz czapkę, która zapewnia optymalny komfort termiczny w czasie zimowej wycieczki. Czapki wykonane z akrylu i polaru z pewnością okażą się niezastąpione. Zaletą zastosowanych materiałów jest niezwykle krótki czas schnięcia, dzięki czemu wilgotna czapka, bardzo szybko staje się sucha. Uchroni to pociechy przed przegrzaniem czy nadmiernym zapoceniem, a w dalszej konsekwencji przed przeziębieniem. Luźniejsza struktura włókna akrylowego zapewnia dobrą wentylację jeszcze efektywniej odprowadzając ciepło i wilgoć.
Co jeszcze przyda się Twojej pociesze? Plecak! Choć cięższe rzeczy będziesz nosić ty, to każde dziecko i tak chce mieć własny plecak, by poczuć klimat wyprawy i uczyć się samodzielności. Zwróć uwagę na to, żeby był to plecak dedykowany dla najmłodszych, który zapewni odpowiedni komfort Twojemu dziecku.
Kolejne na liście są okulary przeciwsłoneczne. Przydadzą się, gdy słońce będzie odbijać się od śniegu i razić w oczy. Jednak zwróć uwagę, jak powinny one wyglądać. W przypadku zwykłych okularów, mocne słońce padające pod różnymi kątami przedostaje się poprzez prześwity u góry z dołu lub po bokach. W okularach górskich taka sytuacja nie ma miejsca, albowiem bardzo ściśle przylegają do twarzy, a boczne osłonki znakomicie chronią oczy przed promieniami padającymi z boku.
Co jeszcze ze sobą zabrać? Krem chroniący przed mrozem i wiatrem, termos z gorącą herbatą, przekąski tj. wszelkiego rodzaju bakalie, batony, zdrowe ciastka czy czekoladę i oczywiście turystyczną apteczkę. I przede wszystkim ogromne pokłady entuzjazmu i cierpliwości przed planowaną wycieczką!