Garmont - buty do zadań specjalnych!
Wystarczy rzut oka na buty Garmont, żeby zorientować się, że mamy do czynienia z włoskim designem. Sylwetka modelu Dragontail stała się niemal wzorcem klasycznych podejściówek. Poza zjawiskowym wyglądem i górskim stylem modele Garmonta są naszpikowane technologiami, które sprawiają, że są to buty do zadań specjalnych. Sprostają najcięższym górskim wyzwaniom.
Dziś Garmont jest jednym z najbardziej docenianych producentów. Choć na początku, czyli w 1867 roku z fabryki nie wychodziło więcej niż tysiąc par rocznie. Jednak ciągły rozwój i dążenie do perfekcji zaowocowało opatentowaniem wielu technologii, które szybko zostały docenione przez ludzi gór.
Od wielu pokoleń Garmont rozwija swoją ofertę czerpiąc inspirację z otaczających siedzibę firmy fantastycznych terenów trekkingowych i narciarskich – z Dolomitów. Pozwala to na tworzenie produktów, które są trwałe, bezpieczne i wygodne w każdych warunkach. Dążenie do perfekcji zaowocowało wieloma unikalnymi rozwiązaniami oraz podjęciem współpracy z najlepszymi markami outdoorowymi na rynku.
Vibram® projektuje i wykonuje bieżniki dla wielu modeli w bogatej kolekcji butów Garmont. Są one niepowtarzalne i stosowane tylko w tych butach. Od wielu lat Garmont współpracuje również z firmą Gore, produkującą membranę Gore-Tex®. Pozwala to na osiągnięcie doskonałej ochrony przed przemakaniem. Garmont nie zamyka się jednak na nowości. W efekcie ciągłych badań i testów firma zaczęła współpracować z Michelin® używając ich podeszwy oraz otworzyła się na nową membran G-Dry.
W swojej ofercie włoska firma posiada szereg udanych modeli niezwykle cenionych przez turystów z różnych krajów. Buty trekkingowe Garmont są bowiem jednymi z popularniejszych jakie widuje się na szlakach turystycznych, w tym także w Polsce. Szczególną sympatię zaskarbiły sobie niskie podejściówki Garmont ze sztandarowym modelem Dragontail, które produkowane są w różnych wersjach. Podobnie model o wyższej cholewce - Vetta - doskonale sprawdza się na trudnych technicznie szlakach i via ferratach.
Wygoda jest najważniejsza - A.D.D.
Co czyni buty Gramonta tak wygodnymi i precyzyjnymi jednocześnie? Otóż lata testów i badań naukowych zaowocowało opracowaniem systemu A.D.D. (Anatomically Directed Design), który uwzględnia budowę i kształt stopy.Kluczem jest zastosowanie materiałów najwyższej jakości oraz anatomicznej konstrukcji, która jest dopasowana do naturalnej budowy stopy i sposobu jej poruszania. Dlatego A.D.D. wspomaga efektywność kroku, absorbuje wstrząsy oraz stabilizuje nogę w bucie. Na system składa się kilka elementów.
- Przestrzeń dla dużego palca - czubek butów Garmont jest zaprojektowany tak, żeby duży palec zawsze miał miejsce. Nawet gdy stopa zaczyna być zmęczona i zwiększa swoją objętość dodatkowa przestrzeń pozwala zapobiec spychaniu reszty palców w trakcie marszu. Rozwiązanie to jest wyjątkowo korzystne dla osób których palce są wrażliwe na deformacje i odgniecenia.
- Asymetryczny system sznurowania - ukośne sznurowanie pokrywa się z linią naturalnego zgięcia palców. Podnosi to komfort, zwłaszcza podczas długich wyjść. Stopa nie mam dodatkowego oporu, a but zgina się dokładnie tam, gdzie tego potrzeba. Wpływa to również na żywotność butów Garmont.
- Boczna asymetria języka - w celu najlepszego możliwego dopasowania zewnętrzna część języka w butach z systemem A.D.D. jest cieńsza, tak by dokładnie przylegała do piszczeli. Po drugiej stronie zastosowano z kolei miękką wyściółkę, która uzupełnia luz po zewnętrznej stronie łydki.
- Zróżnicowanie wkładki w okolicach kostki - jeśli przypatrzymy się naszym stopom to szybko zrozumiemy, że kostki anatomicznie nie są w prostej linii po obu stronach stawu skokowego. Wewnętrzna kostka jest odrobinę niżej, dlatego odpowiednie wyprofilowanie buta pozwala na jego lepsze dopasowanie.
- Asymetryczna wysokość cholewki - chodząc większość osób uderza piętą od zewnętrznej strony, odchylając nieznanie palce. Jest to zagrożeniem dla wewnętrznej strony łydki. Garmont znalazł rozwiązanie na ten problem - wystarczyło obniżyć zewnętrzną krawędź cholewki. Lepsze podparcie wewnętrznej części stopy pozwalają na zwiększenie wygody podczas podchodzenia zwłaszcza w wymagającym terenie.