Kup teraz i zapłać za 30 dni z PayPo
Darmowa dostawa od 50 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Filmy i książki o wspinaczkach górskich - co oglądać i czytać podczas kwarantanny?

2020-05-08
Filmy i książki o wspinaczkach górskich - co oglądać i czytać podczas kwarantanny?Od 4 maja oficjalnie można już zatrzymywać się w hotelach, a co za tym idzie - powoli wracać na tory sezonu turystycznego. Mimo odgórnego przyzwolenia niektórzy jednak wolą jeszcze przez jakiś czas wstrzymać się od podróży i górskich wycieczek, co jest oczywiście całkiem zrozumiałe - bezpieczeństwo przede wszystkim.

Tym, którzy w tym miesiącu jeszcze nie planują wyjazdów podrzucamy pomocne w czasie oczekiwania zestawienie najlepszych filmów i książek o tematyce górskiej. Przedstawiamy kilka pozycji, które przybliżą Was do świata gór i pomogą przeczekać do pierwszej, realnej wyprawy po izolacji!Góry na ekranie - co warto obejrzeć?

Filmów na temat wspinaczek górskich, pokonywania własnych słabości na górskich szlakach i historii zdobywania najwyższych szczytów świata powstało już naprawdę wiele. Naszym zdaniem, poniższa trójka zdecydowanie zajmuje pierwsze miejsca na tej długiej liście.Czekając na Joe

To oparty na faktach, powstały na podstawie książki Dotknięcie pustki, film autorstwa Kevina Macdonalda z 2003 roku. Fabuła wykreowana przez reżysera i aktorów przeplatana jest wypowiedziami prawdziwych alpinistów, co znacznie wpływa na autentyczność całej historii i wrażenie jakie wywołuje w widzu.

Film ten, to historia z 1985 roku. Dwóch alpinistów - Joe Simpson oraz Simon Yates - wyruszyło na wyprawę w Andach Peruwiańskich. Ich celem było zdobycie szczytu Siula Grande od ściany zachodniej - coś, czego do tej pory nie podjął się jeszcze nikt.

Ten film to niezwykła historia opowiadająca o tej niezwykłej pasji i tym, jak bardzo niebezpieczna może być. To opowieść o przyjaźni, trudach wspinaczki i prawdziwej woli przetrwania.

127 godzin

To kolejna filmowa opowieść oparta na prawdziwej historii. Film w reżyserii Danny'ego Boyle'a powstał w roku 2010.

Choć opowiada o przygodach na wysokości, jej głównym bohaterem nie jest alpinista, a miłośnik Wielkiego Kanionu. Film zaczyna się niemal sielankowo - piękne widoki, ujmujące krajobrazy - potem jednak, sytuacja znacznie się komplikuje, kiedy główny bohater, John, ulega poważnemu wypadkowi.

Zdany tylko na siebie rozpoczyna walkę z czasem o własne przetrwanie. Tytułowe 127 godzin to czas trwania jego batalii. Jak przebiegnie ta walka i czy zakończy się zwycięsko? Tego już nie zdradzimy!

Everest


To najnowsza pozycja w naszym zestawieniu - film w reżyserii Baltasara Kormakura z 2015 roku, opowiadający o grupowej wyprawie na Mount Everest.

Podobnie jak poprzednie dwa, także i ten film opowiada o prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w 1996 roku. To wciągająca i przejmująca historia członków ekspedycji, próbujących zdobyć marzenie każdego górołaza - najwyższy szczyt świata.

Podczas filmu wraz ze śmiałkami możemy podziwiać zapierające dech w piersiach krajobrazy, ale także poznać nie tak kolorowe oblicze drogi na szczyt. To doskonale zharmonizowana historia - estetyczna, ciekawa, trzymająca w napięciu. Więcej już chyba nie trzeba mówić - obejrzyjcie sami!Górskie szlaki na papierze

Wiele filmów o tematyce górskiej powstało nie tylko na kanwie prawdziwych wydarzeń, ale także na podstawie opisujących je książek. Na naszej krótkiej liście pojawiły się jednak książki nie o konkretnych wyprawach, ale o ludziach, którzy swoimi dokonaniami stworzyli świat gór.

Wanda Rutkiewicz, Na jednej linie

Wanda Rutkiewicz - najsłynniejsza polska himalaistka, wielka osobowość dla każdego miłośnika gór. W książce Na jednej linie możemy poznać całą jej historię.

Nie jest to tylko opowieść o zdobyciu w 1978 roku Mount Everest, ale o samych początkach pierwszej polskiej zdobywczyni tego szczytu. Przeczytamy o jej rodzinnym domu, zainteresowaniach, pierwszych wspinaczkach i rodzącej się oraz rosnącej fascynacji i miłości do gór.

To także pouczająca historia o pokonywaniu własnych słabości i niezłomnym charakterze, który kobiecie himalaistce w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku był szczególnie potrzebny.

Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście

Tak jak w tytule - książka stanowi historię najbardziej znanego polskiego himalaisty, Jerzego Kukuczki. Stworzona przez Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego, wydana w roku 2016 książka to z pewnością warta poznania pozycja.

To niezwykłe przedstawienie człowieka legendy, historia o górach i prawdziwej determinacji. To także opowieść o realnym zagrożeniu, jakie niesie za sobą zdobywanie szczytów. W książce znajdziemy oryginalne zapiski z pamiętnika Kukuczki, a także fragmenty jego rozmów z żoną czy członkami wypraw, w których brał udział. Wszystkie te wyjątkowe materiały, połączone w kunsztowny i wyważony sposób stworzyły niepowtarzalną historię, której żaden szanujący się górołaz nie może pominąć!

Zapełniajcie czas oczekiwania

To, naszym zdaniem, wyjątkowe filmy i książki, którymi można umilić sobie czas oczekiwania na prawdziwe wyprawy, a także, z całą pewnością wyciągnąć praktyczne wnioski na kolejne wspinaczki.

Oczywiście, wartościowych i ciekawych pozycji jest znacznie więcej. My jednak musieliśmy ich wybrać zaledwie kilka, bo jako miłośnicy skalnych krajobrazów moglibyśmy bez końca wymieniać tytuły, dzielić się wrażeniami i zanurzać się w górskim świecie.

Życzymy miłego seansu i wciągającej lektury!
Pokaż więcej wpisów z Maj 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 4344 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-16
Szybko
2024-07-13
Mój ukochany sklep górski!
pixel