Kup teraz i zapłać za 30 dni z PayPo
Darmowa dostawa od 70 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

E(ko) Pamir - zdrowe porządki

2018-09-07
E(ko) Pamir - zdrowe porządkiCo łączy sklep turystyczny z domowymi środkami czystości?

- Absolutnie nic! Jednak dla mnie dbanie o środowisko jest kompleksową sprawą. Jeśli stawiam na eko produkty w outdoorze, to staram się przenieść to na każdy apekt funkcjonowania. Dlatego właśnie starając się krok po kroku zmieniać nawyki na zdrowsze i przyjaźniejsze dla natury, podreptałam do szafki ze środkami czystości. Dotarło do mnie, że miesięcznie wylewam litry różnego rodzaju chemikaliów i to w moim własnym domu! Stąd dzisiejsze rozważania, którymi postanowiłam się z wami podzielić :)



Czyści, czy szkodzi?

Mleczka czyszczące, proszki, płyny - jest tego tyle, że można dostać zawrotów głowy. W ekstremalnym przypadku dostaniemy róznież wysypki, alergii i podrażnień... Domowe detergenty w dużym stężeniu nie są zbyt przyjazne dla naszgo organizmu. Zwłaszcza, kiedy zaczynamy je ze sobą mieszać. Chemiczne koktajle nie należą do moich ulubionych... Na stronie inicjatywy
 "Miasto na detoksie" można znaleźć dość dokładne tabele zestawiające środki chemiczne z domowych półek i ich wpływ na zdrowie. Trafiłam równieża na kontrowersyjne badania twierdzące, że kosmetyki i domowa chemia są źródłami smogu

Naturalna alternatywa

Byłam bardzo zaskoczona, gdy dowiedziałam się, że można wyczyścić mieszkanie bez użycia szerokiej gamy kupnych środków czystości.  Obecnie można znaleźć rodzaje domestosów i cifów tak przeróżne, że aż trudno się zdecydować co właściwie jest naprawdę potrzebne. Na szczęście okazuje się, że można inaczej – podstawowe domowe środki czystości zrobisz w kilka minut, przy pomocy półproduktów, które znajdziesz nawet w spożywczaku. Po co?
  • Oszczędniej – półprodukty są łatwo dostępne i tanie
  • Mniej produkowanych śmieci – składniki można kupić w papierowych torbach, szklanych butelkach (ograniczamy plastik)
  • Zdrowiej – proste składy
  • Własne kompozycje zapachowe – dodajemy dowolne olejki eteryczne
  • Nie uczulają – znamy skład od początku do końca, nie dodajemy do naszych domowych środków czystości podejrzanych składników, jakie są w sklepowej chemii (lista potrafi być bardzo długa)
  • Radość z tworzenia :)


Kilka przepisów na naturalne środki czyszczące, które znalazłam w książce: "Dom bez chemii" autorstwa Joanny Tołłoczko.

Delikatny płyn do mycia kuchni i łazienki

Woda i ocet (spirytusowy lub jabłkowy) (1:1)
Kilka kropli olejku eterycznego
Wlewamy wodę, ocet i olejki do pojemnika ze spryskiwaczem. Potrząsamy. Płyn świetnie nadaje się do mycia zlewu, blatów kuchennych, umywalkę oraz kabinę prysznicową (ocet usuwa kamień).

Pasta do czyszczenia

Szklanka octu spirytusowego
4 łyżki sody oczyszczonej)
Kilka kropli olejku eterycznego
Mieszamy ocet z sodą i olejkami (najlepiej w dużym naczyniu bo mocno się pieni). Pasta nadaje się do czyszczenia kafelków i glazury.    

Marianna Przygońska
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2018
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 4411 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-15
szybko i sprawnie jak zawsze!!!!
2024-09-13
Jak zwykle wszystko na 6+.Dziękuję :)
pixel