Kup teraz i zapłać za 30 dni z PayPo
Darmowa dostawa od 70 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Buty wspinaczkowe - jak wybrać?

2022-03-29
Buty wspinaczkowe - jak wybrać?

Dlaczego warto zainwestować w buty wspinaczkowe? Jaki model wybrać na początek? Czy wspinaczkowy but zawsze musi być ciasny i niewygodny?

Pierwsze kroki w pionie zawsze wyglądają tak samo. Męczysz się w zwykłych trampkach, próbując stanąć na stopniach albo wypożyczasz na ścianie buty wspinaczkowe, które nie pasują na twoją stopę. Dlatego gdy zrozumiesz, że wspinanie jest Twoją nową pasją, to czeka cię pierwsza wspinaczkowa inwestycja - własne buty wspinaczkowe.Zadanie to wydaje się dość skomplikowane. Na rynku dostępnych jest wiele różnych opcji, a różnice między nimi często nie są zauważalne. Dlatego właśnie przygotowaliśmy kilka wskazówek, które ułatwią wybór i pozwolą zrozumieć zasady doboru obuwia wspinaczkowego.

Czy buty wspinaczkowe są niezbędne?

Tak! Buty to podstawa wspinaczkowego sprzętu. Muszą być dobrze dopasowane do stopy, dlatego po kilku wypożyczeniach butów na ścianie warto zainwestować w zakup własnej pary. Tak naprawdę, nie ma alternatywy. Oczywiście zawsze znajdzie się ktoś, wspominający jak to dawniej ludzie wspinali się w korkerach z uciętymi korkami. Oczywiście tak było, ale dziś mamy już wygodniejsze rozwiązania i warto z nich skorzystać. :)But wspinaczkowy ma swoją specyficzną konstrukcję, która pozwala na optymalne poruszanie się w pionie. Dopasowana konstrukcja cholewki, doskonała przyczepność oraz precyzyjny czubek buta umożliwiają postawienie nogi nawet na bardzo małym stopniu. Dobra praca nóg jest kluczowa w tym sporcie, dlatego jeśli zrezygnujesz z profesjonalnego obuwia, nie będziesz w stanie w pełni cieszyć się wspinaniem.

Buty wspinaczkowe - modele dla początkujących

Szukając pierwszej pary warto zwrócić uwagę na przeznaczenie danego modelu. Buty wspinaczkowe mają różne kształty, a co za tym idzie róży poziom asymetrii. Zasada jest prosta - im większa asymetria, tym większa precyzja. W tym miejscu warto jednak realnie ocenić swój poziom i nie kupować butów na zapas. Stopy potrzebują czasu, żeby przyzwyczaić się do wspinaczkowych stopni oraz do specyficznego rodzaju obuwia. Jeśli zatem kupimy zbyt asymetryczny model często zdążymy go zetrzeć zanim naprawdę nauczymy się dobrze z niego korzystać. Na początek warto zaoszczędzić stopy i pieniądze :) Przykładami butów wspinaczkowych  idealnych na początek: Ocun Crest, Ocun Strike, czy Scarpa Origin. Te modele są świetną opcją dla wspinaczy stawiających pierwsze kroki w skałach lub często odbywają treningi na panelu.

Buty na rzepy czy wiązane?

Większość modeli butów wspinaczkowych jest dostępnych w dwóch wariantach - wiązane lub na rzepy. Obie opcje mają swoich zagorzałych fanówRzepy można szybko założyć oraz równie ekspresowo zdjąć. To wyjątkowo przydatne podczas treningów na sztucznej ścianie, kiedy praktycznie cały czas zakładamy i zdejmujemy buty. Problem pojawia się, gdy but jest już rozbity i rzep nie jest w stanie dociągnąć cholewki w wystarczającym stopniu. Buty ze sznurówkami zapewniają natomiast bardzo dobre dopasowanie do stopy, nawet po pewnym czasie, kiedy buty już odrobinę się rozbiją i zaczną tracić swój kształt. Wiązane buty wspinaczkowe są też często najwygodniejszą opcją dla osób o nietypowych stopach. Sznurówki pozwalają bardzo dobrze dopasować cholewkę i uniknąć ucisku w newralgicznych miejscach.

Pierwsze buty wspinaczkowe - jak dobrać rozmiar?

Jeśli już jesteś zdecydowany i wiesz jaki model będzie dla Ciebie optymalny, trzeba wybrać odpowiedni rozmiar. Pierwsze buty wspinaczkowe nie muszą być bardzo ciasne. Nie daj podpuścić się obiegowym opiniom, że im mniejszy rozmiar wciśniesz na stopy tym lepszym będziesz wspinaczem. Wszystko zależy od modelu buta, rodzaju skóry z którego jest cholewka oraz tabeli rozmiarów producenta. Najlepiej zacząć od zmierzenia bosej stopy. Stań prosto, najlepiej przy ścianie i zmierz odległość od pięty do palca. Uzyskany wynik to doskonały punkt wyjścia do poszukiwań.  Z tą informacją możesz zacząć sprawdzać tabele rozmiarów. Jest to konieczne, gdyż każdy producent ma inną rozmiarówkę. Przykładowo osoba nosząca rozmiar 42 (w zwykłych butach), kupując buty Ocun wybierze rozmiar 41,5 lub 42, a już w przypadku butów LaSportiva będzie musiał zacząć mierzenie od rozmiaru 40. Różnica jest spora! Dodatkowo pamiętaj, że buty wspinaczkowe nie mają wkładek, więc tabele rozmiarów będą wskazywały długość buta. Bezpiecznym rozwiązaniem jest zamówienie kilku par butów i zmierzenie sąsiadujących rozmiarów. Gdy zaczniesz mierzenie, załóż bardzo cienką skarpetkę (stopkę). Docelowo wspinamy się bez skarpet, więc im cieńsza warstwa tym lepiej będziesz w stanie dopasować rozmiar. Podczas mierzenia zwróć uwagę czy but dokładnie opina stopę. Czy skóra na cholewce się nie marszczy i czy palce dobrze ją wypełniają. Jeśli coś odstaje przy kostce, źle się układa, to spróbuj z mniejszym rozmiarem. But wspinaczkowy zawsze będzie niewygodny, Zwłaszcza na początku, kiedy stopy nie są przyzwyczajone do tego rodzaju obuwia. Nie może jednak sprawiać ogromnego bólu! To częsty błąd na początku. Jeśli ból będzie zbyt duży szybko nabawimy się złych nawyków wspinaczkowych, odruchowo chcąc unikając bólu zaczniemy krzywić stopy.

Rozbijanie butów wspinaczkowych - skóra czy syntetyk?

Pod wpływem ciepła i wilgoci generowanych przez stopy buty  wspinaczkowe po jakimś czasie zaczynają się rozbijać, czyli dopasowywać do stopy. Tracą swoją pierwotną sztywność i stają się wygodniejsze. W zależności od intensywności wspinania może to potrwać od kilku tygodni do 2-3 miesięcy. Rozbijanie dotyczy głównie szerokości buta. Nie należy spodziewać się, że w but rozbije się na długość.Materiał, z którego robione są buty wspinaczkowe ma ogromne znaczenie. Możemy znaleźć buty ze skóry naturalnej oraz z syntetycznych tworzyw. Skóra naturalna jest bardzo dobra dla naszych stóp - nie podrażnia oraz wolniej przyjmuje nieprzyjemne zapachy. Ma jednak jedną wadę - mocna się rozbija. Buty wspinaczkowe  ze skóry syntetycznej są bardziej odporne na ten proces. Choć i one po pewnym czasie zaczynają przypominać kapcie. Sporą wadą butów wspinaczkowych  syntetycznych jest to, że dość szybko zaczynają intensywnie pachnieć. Oczywiście można temu przeciwdziałać ozonowaniem i dbaniem o właściwe suszenie butów po każdym treningu.Wiemy, że dobór właściwego buta nigdy nie jest łatwy. Jeśli dalej nie wiesz co wybrać, to zadzwoń lub przyjdź do naszego sklepu stacjonarnego. Pomożemy dobrać odpowiedni sprzęt!

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 4414 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-13
Jak zwykle wszystko na 6+.Dziękuję :)
2024-09-13
Bardzo sprawnie i fachowo
pixel