Buty trekkingowe – co należy sprawdzić wybierając dobre buty trekkingowe na jesień/zimę?
2018-11-05

Sezon jesienno-zimowy to okres, w którym dobre obuwie jest szczególnie istotne. Odpowiednio dobrane buty zabezpieczą nasze nogi nie tylko przed zimnem i wilgocią, ale także uchronią nas przed poślizgnięciem się na mokrej nawierzchni - liściach, błocie, śniegu – a w efekcie pozwolą uniknąć niechcianej wizyty u ortopedy. Zanim jednak przystąpimy do zakupu konkretnej pary, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Przede wszystkim musimy określić, w jakich warunkach buty będą używane - czy planujemy zimowe wyjście w Tatry, Alpy, czy może potrzebujemy obuwia do spacerów po mieście i pobliskim lesie? Po drugie – czy wolimy naturalną skórę, czy raczej syntetyczny materiał? I po trzecie – czy chcemy, aby nasze buty służyły nam także latem, czy może mają być przeznaczone wyłącznie do zimowych wypadów?


Buty niskie
Obuwie z cholewką sięgającą poniżej kostki kojarzy nam się raczej z letnimi miesiącami. Jednak odpowiednio dobrane niskie buty trekkingowe świetnie sprawdzą się także w trakcie jesiennych wędrówek lub krótkich zimowych spacerów, na przykład w jurajskich dolinkach. Niezastąpione okażą się także w mieście, gdzie o poślizg na błocie pośniegowym nie jest wcale trudno. Dobry przykład stanowi tu seria Dragontail od Garmonta. Dostępne zarówno w wersji męskiej, jak i damskiej buty wykonano z naturalnego zamszu chronionego z przodu gumowym otokiem także dostępnego w wersji MNT (bardziej agresywny bieżnik podeszwy) z GORE-TEX®. Takie rozwiązanie znacznie poprawia odprowadzanie wilgoci i zapobiega zarówno odparzeniom, jak i przemarznięciu stopy. Dzięki podeszwie Vibram® gwarantują przyczepność nawet na leśnym błocie czy ubitym śniegu. Podobnymi właściwościami mogą pochwalić się także buty Hanwag Makra Low GTX, La Sportiva Boulder X, Scarpa Zen Pro czy Scarpa Mojito – te ostatnie ze względu na nieco płytszy bieżnik podeszwy szczególnie polecamy do poruszania się po miejskiej dżungli.

Buty z wysoką cholewką
Wysokie, obejmujące kostkę obuwie jest konieczne, jeśli choć trochę poważnie myślimy o wyjściu na szlak. Cholewka nie tylko utrzyma w miejscu staw skokowy, zabezpieczając go przed kontuzją w wypadku poślizgnięcia, ale także ochroni wnętrze buta przed błotem i śniegiem, które mogłyby dostać się doń górą - dla lepszej osłony możemy założyć jeszcze stuptuty. Wybierając wysokie buty trekkingowe, zwróćmy uwagę na ich oddychalność i nieprzemakalność - dwa parametry, dzięki którym nasza skarpeta pozostanie sucha przez całą wyprawę. Sprawdźmy też, czy możemy bez problemu założyć na podeszwę raki. Nawet najprostsze nakładki, na przykład Veriga Mount Track, sprawią, że chodzenie po oblodzonej ścieżce stanie się dużo łatwiejsze. Jeśli chodzi o same buty, na szczególną uwagę zasługuje Garmont Misurina V na membranie GORE-TEX®. Możemy także rozważyć zakup modelu Garmont Dragontail Hike II GTX, który jest „poważniejszą” wersją wspomnianych wyżej butów o niskiej cholewce. Wszystkie wymienione buty włoskiego producenta charakteryzują się właściwą cyrkulacją powietrza i podobnymi parametrami technicznymi. Dobór właściwego modelu trzeba uzależnić od osobistych preferencji i planów na zimowe wyprawy. Zaznaczmy, że Misurina V GTX, następca znanej i lubianej Tundry GTX, cieszy się spośród nich wszystkich największą popularnością. Innymi godnymi polecenia butami są: Meindl Borneo 2 MFS, Scarpa Terra GTX lub La Sportiva TX5 GTX.

Buty cięższego kalibru
No dobrze, wszystkie wspomniane powyżej modele to właściwie buty całoroczne. Dlatego pamiętajmy, żeby w trosce o odpowiedni komfort termiczny uzupełnić je o pasujące do okazji skarpety - może np. firmy Bridgedale z wełny merynosów lub materiałów syntetycznych. Jeśli jednak szukamy butów wyłącznie do zimowego chodzenia po wysokich górach, można przyjrzeć się butom wyposażonym bądź w ocieplinę - wyściółkę zapewniającą zatrzymanie ciepła w bucie, bądź w specjalną warstwę izolacyjną. Doskonały przykład obuwia z takim rozwiązaniem stanową modele butów Zamberlan Expert Pro GT RR, który dzięki zastosowaniu membrany GORE-TEX® Insulated Comfort skutecznie chroni przed zimnem, Scarpa Triolet GTX, Scarpa Mont Blanc GTX lub Zamberlan Baltoro GTX. Buty te mogą być z powodzeniem wykorzystywane przez miłośników zdobywania alpejskich czy kaukaskich lodowców, tatrzańskiego wspinu albo ambitnej turystyki górskiej. Oczywiście przy planowaniu poważnych wypraw zimowych pamiętajmy, aby wcześniej skonsultować się z jednym (lub kilkorgiem) fachowców - zły dobór sprzętu mógłby nieść ze sobą tragiczne skutki. Ale mamy nadzieję, że o tym, jak ważne jest bezpieczeństwo w górach nikomu (a szczególnie doświadczonym wspinaczom) przypominać nie trzeba.
Podsumowując - przede wszystkim musimy określić, gdzie chcemy spędzić jesień i zimę, określić nasze górskie cele. Wejście na kopiec Kościuszki, nawet w kopnym śniegu, nie będzie wymagać zakładania wysokogórskich butów Zamberlanów, ale już na dwudniowe wyjście w Gorce może nam się przydać Misurina V. Jeśli nie chcemy kupować butów do chodzenia wyłącznie w zimie, nie zapomnijmy do budżetu doliczyć przynajmniej kilku par ciepłych skarpet o dobrych parametrach, które pozwolą na odprowadzenie wilgoci na zewnątrz. A jeśli nie jesteśmy pewni, zwróćmy się do fachowca. Zespół E-pamir zawsze służy wsparciem :)
Autor: Ekipa E-Pamir
Autor: Ekipa E-Pamir
Pokaż więcej wpisów z
Listopad 2018
Polecane
Podziel się swoim komentarzem z innymi