Kup teraz i zapłać za 30 dni z PayPo
Darmowa dostawa od 50 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Biwak zimą – nie rezygnuj z przygody!

2022-02-03
Biwak zimą – nie rezygnuj z przygody!

Jak przygotować się na zimowy nocleg? Jaki sprzęt będzie niezbędny do bezpiecznego obozowania? Gdzie zacząć?

Nocleg zimą? Pod namiotem?! Oczywiście! Może brzmieć to odrobinę ekstremalnie, ale przy dobrym przygotowaniu, to może być niezapomniana przygoda. Trzeba jednak pamiętać, że zimowe warunki nie wybaczają błędów. Dlatego należy bardzo uważnie zaplanować każdy aspekt takiej wyprawy.

Określ czas i miejsce akcji

Zacznij od precyzyjnego ustalenia celu wycieczki. Odpowiedz sobie na pytania: 

1.Gdzie będziesz nocować?

Weź pod uwagę zimowe warunki i wybierz miejsce, które już znasz i w miarę swobodnie orientujesz się w jego okolicy. Na pierwszy raz warto wybrać opcję, z której łatwo można się wycofać. Może być to na przykład okolica schroniska, do którego udasz się w razie potrzeby lub polanka, z której szybko w awaryjnej sytuacji zejdziesz z powrotem do samochodu. Mierz siły na zamiary i nie stwarzaj dla siebie zagrożenia zbyt ambitnym podejściem do tematu.

2.Jak tam dotrzesz?

Opracuj dokładny przebieg trasy. Pamiętaj, że zimowe przemierzanie szlaków znacznie różni się od letnich spacerów. Weź pod uwagę, że po obfitym opadzie śniegu, świeży puch może cię znacznie spowolnić. Postaraj się wcześniej dowiedzieć jakie są warunki i dopasuj do nich swoje wyposażenie oraz trasę. Przy dużej ilości śniegu dobrą opcją będą rakiety śnieżne. 

3.Kiedy się tam wybierasz?

Zimą dni są krótkie. Koniecznie uwzględnij to w swoich planach. Nie wpadaj w pułapkę myślenia, że początek zimy jest cieplejszy. Mimo, że temperatura jest faktycznie wyższa, to często listopad i grudzień bywają deszczowe. O wiele łatwiej zniesiemy lekki mróz niż wszechobecną wilgoć. Monitoruj uważnie prognozy pogody i postaraj się w miarę możliwości wybrać optymalny dzień.

Przygotuj potrzebny sprzęt

Sprzęt zimowy będzie różnił się od letniego, to oczywiste. O ile część ekwipunku możemy spokojne zastosować całorocznie, to jest kilka punktów, których nie przeskoczymy. Potrzeby będzie porządny śpiwór zimowy oraz samopompująca mata turystyczna o odpowiedniej izolacji. 

1. Namiot zimowy – zazwyczaj jest mały i dość niski - mniejszą powierzchnię łatwiej ogrzać, a niska konstrukcja będzie bardziej odporna na porywisty wiatr. Całkiem nieźle sprawdza się klasyczna konstrukcja igloo. Sypialnia nie powinna być zbyt mocno wentylowana. Zimą przydatne będą fartuchy śnieżne – ustabilizują namiot, zatrzymają hulający wiatr oraz pomogą utrzymać wyższą temperaturę wewnątrz.

2.Śpiwór zimowy – może być puchowy lub syntetyczny. Przewagą naturalnego wypełnienia jest zachowanie bardzo wysokich parametrów termicznych przy niskiej wadze oraz świetnej kompresji. Śpiwór  zimowy  syntetyczny może być odrobinę cięższy, ale przynajmniej jest odporny na wilgoć. Wybierając się na zimową wycieczkę warto zabrać ze sobą dodatkową wkładkę do śpiwora. Zapewni nam kilka dodatkowych stopni.

3.Mata samopompująca – nawet najcieplejszy śpiwór zimowy bez odpowiedniej izolacji będzie niewystarczający. Wybierając zimową matę szukaj wysokiego współczynnika R-Value (około 4). Zasada jest prosta - im większy współczynnik izolacyjności tym będzie nam cieplej w nocy. Dobrym pomysłem jest dodatkowe zabezpieczenie posłania folią aluminiową lub kocem NRC.

4.Kuchenka – gotowanie zimą jest kluczowe, potrzebujemy ciepłych napojów oraz posiłków. Jednak trzeba pamiętać, że przy niskich temperaturach zużycie paliwa jest większe, a wszystko co poprawi szybkość i komfort gotowania jest na wagę złota. Na początek warto wybrać mieszankę gazu dostosowaną do zimowych warunków. Świetnym rozwiązaniem będą kuchenki zintegrowane z naczyniami (jak Primus Lite Plus).

Utrzymuj ciepło!

Wybierając się na  camping zimowy  pamiętaj o kilku zasadach, które pomogą bezpiecznie i komfortowo spędzić czas na wycieczce.

1.Utrzymuj ciepło – postaraj się nie doprowadzać do wychłodzenia organizmu. Zwróć szczególną uwagę na stopy i dłonie. Zastosuj ubiór na cebulkę i korzystaj mądrze z zakładanych na siebie warstw. Ubierz się, gdy zaczyna Ci się robić chłodno, ale pamiętaj też o tym, żeby się nie przegrzać. Jeśli się spocisz to wilgotna odzież szybko pozbawi cię bezcennego ciepła. Zwróć szczególną uwagę na stopy i dłonie.

2.Rozgrzej się przed snem – połóż się w śpiworze, gdy będzie ci ciepło, śpiwór izoluje oraz podtrzymuje temperaturę, nie działa jak grzejnik ;) Najlepiej kłaść się w bieliźnie termicznej (na przykład z wełny merino). Pamiętaj o czapce! Przez głowę ucieka sporo ciepła.

3.Zjedz kolację - nie kładź się z pustym żołądkiem. Ciepły, wysokokaloryczny posiłek przed snem dodatkowo rozgrzeje organizm. Podczas wieczornego gotowania możesz zagrzać więcej wody, wlać ją do butelki, robiąc z niej turystyczny termofor. Butla z ciepłym płynem włożona do śpiwora w okolicy stóp zapewni kilka godzin dodatkowego grzania.

 Jeśli podczas lektury pojawiły się u Ciebie pytania związane z organizacją zimowego biwaku oraz doborem zimowego sprzętu campingowego to śmiało dzwoń lub przyjdź do naszego sklepu stacjonarnego. Chętnie pomożemy dobrać odpowiedni sprzęt i podzielimy się naszymi doświadczeniami.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 4277 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-19
Zamówienie przebiegło dość sprawnie, nie mam uwag do wysyłki. Rozumiem też, że w regulaminie czas na zwrot środków jest określany na 14 dni. Natomiast nie do końca rozumiem, czemu nie można zrobić tego trochę szybciej, skoro zwrot został uznany. Byłby to zdecydowanie pozytywny gest w stronę klienta, dla którego zablokowanie sporej kwoty może być problematyczne.
2024-04-14
Wszytko super jak zwykle. Przesyłka na czas i dobrze zapakowana.
pixel