Kup teraz i zapłać za 30 dni z PayPo
Darmowa dostawa od 50 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Bezpieczne wakacje - przegląd najlepszych środków przeciw kleszczom

2020-07-21
Bezpieczne wakacje - przegląd najlepszych środków przeciw kleszczomWakacje w końcu się zaczęły i mimo, że z pewnością inne niż zwykle, odpowiednio zaplanowane mogą być niezapomniane. Aktywny wypoczynek w trasie, leniwe ładowanie baterii w ogrodzie lub na działce, spacery po lesie - możliwości jest wiele, a wszystkie je łączy także jedna ważna kwestia. Bezpieczeństwo. Dużym zagrożeniem w sezonie letnim są kleszcze, które są stanowią niebezpieczeństwo zarówno dla dzieci i dorosłych, jak i dla czworonożnych towarzyszy odpoczynku.  Jak cieszyć się wolnym czasem, dbając jednocześnie o swoje bezpieczeństwo i uchronić się przed insektami? Podpowiadamy!
 
Odpowiedni ubiór i ostrożność

Pierwszym krokiem ku odpowiedniej ochronie przed kleszczami jest właściwy ubiór. Warto ubierać spodnie z długą nogawką, chronić głowę chustą, czapką lub kapeluszem. Przy spacerach w gęstej, wysokiej trawie można dodatkowo zabezpieczyć się wkładając nogawki spodni do skarpetek lub zaopatrzyć się w kalosze czy inne wysokie buty.    Kolor stroju także ma znaczenie - dla bezpieczeństwa lepiej wybierać jasne odcienie ubrań. Bynajmniej nie dlatego, że wybrane barwy odstraszają insekty, ale na jasnej kurtce czy spodniach łatwiej zauważyć kleszcza.    Oczywiście, czasem trudno jest wybrać sobie przetartą, wykoszoną ścieżkę w lesie czy na trasie, jednak w miarę możliwości warto unikać wysokich, gęstych traw, w których kleszcze chętnie przebywają najchętniej.

Ochrona w sprayu

Dla większej pewności, oprócz zwykłych środków ostrożności, warto zaopatrzyć się w specjalne środki ochronne przeciw kleszczom oraz innym insektom. Preparaty odstraszające kleszcze są niewielkie i niedrogie, a jednocześnie bardzo potrzebne. Zastosowanie takiego środka może ochronić nie tylko przed ukąszeniem kleszcza, ale także wieloma groźnymi chorobami, które przenosi. Przed zakupem preparatu przeciwko insektom warto sprawdzić jego skład.  Środek powinien zawierać dietylototuamid (w skrócie określany jako DET). Substancja DET stworzona została przez amerykańskich chemików, na potrzeby wojska, walczącego na terenach wilgotnych i podmokłych. Preparat nie zabija insektów, jednak blokuje ich receptory, tym samym zniechęcając je do wbijania się w skórę czy pozostawania na powierzchni ubrań; DET powoduje, że insekty tracą koordynację i nie są w stanie wykryć produktów metabolizmu człowieka, takich jak dwutlenek węgla, po których rozpoznają swój cel.
Środki przeciw kleszczom różnią się między sobą procentem stężenia substancji DET. Istnieją preparaty o:   
  • stężeniu 50%, przeznaczone wyłącznie dla dorosłych, do stosowania w warunkach tropikalnych,
  • stężeniu 20%, przeznaczone dla dorosłych oraz dzieci powyżej 12 roku życia, do stosowania w klimacie umiarkowanym,
  • stężeniu 9,5%, przeznaczonym dla dorosłych oraz dzieci powyżej 2 roku życia, bezpieczny także dla kobiet w ciąży, do stosowania w klimacie umiarkowanym.

Na koniec - obserwacja! Mimo zastosowania wszelkich środków ostrożności po każdym wyjściu na ryby, spacerze, wędrówce czy też wspinaczce górskiej warto dokładnie obejrzeć całe ciało. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na takie miejsca jak pachy, pachwiny, okolice brzucha, miejsca pod kolanami oraz skóra głowy.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 4303 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-22
polecam
2024-05-05
Szybka wysylka, dobrze zabezpieczona. Polecam
pixel