Kup teraz i zapłać za 30 dni z PayPo
Darmowa dostawa od 70 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zimowa kurtka trekkingowa - pranie, suszenie, konserwacja

2019-11-14
Zimowa kurtka trekkingowa - pranie, suszenie, konserwacja
Zimowa kurtka trekkingowa to nieco droższy element garderoby, który warto mieć w swojej szafie, jeżeli jesteśmy fanami górskich wędrówek w niższych temperaturach. Chroni przed zimnem, śniegiem i wiatrem, zapewniając komfort i izolując nasze ciało od zimna. Aby służyła nam długo, warto poznać zasady odpowiedniej konserwacji kurtki. Ponieważ porządna kurtka turystyczna kosztuje niemałe pieniądze, chcemy, aby była ona z nami dłużej niż jeden sezon.
Nie raz słyszy się o zniszczonej kurtce puchowej, której wypełnienie zbiło się, przez co straciła ona swoje funkcje, za to zyskała nieestetyczny wygląd. Aby temu zapobiec, przedstawiamy krótki i konkretny poradnik konserwacji.

Co mówi producent kurtki?

Zanim przystąpimy do jakichkolwiek działań, należy zacząć od najważniejszego kroku - czyli sprawdzenia metki. Na niej producent umieszcza istotne informacje dotyczące temperatury prania, możliwości suszenia w suszarce bębnowej czy prania ręcznego. Stosując się do tych zaleceń, z pewnością nie zniszczymy swojej kurtki zbyt szybko.


Pranie kurtki puchowej

Wbrew pozorom kurtki puchowe można prać - trzeba tylko wiedzieć jak to robić. Przede wszystkim nie róbmy tego po każdym noszeniu - idealnie będzie po każdym sezonie użytkowym, chyba że kurtka w międzyczasie była narażona na mocne zabrudzenia. Jeżeli plamy są miejscowe, można próbować je usunąć bez prania całej kurtki. Temperatura dozwolona w praniu odzieży i akcesoriów puchowych zwykle nie powinna przekraczać 30-40 stopni. Można je prać normalnie w pralce - raczej unikamy prania chemicznego i ręcznego. Kurtkę wrzucamy do bębna samą, bez dodatkowej odzieży. Niektórzy specjaliści zalecają przed praniem właściwym, “puścić” pralkę bez żadnego wkładu, aby pozbyć się resztek detergentów. Jeżeli chodzi o środki piorące, najlepiej zaopatrzyć się w specjalne płyny przeznaczone do prania odzieży puchowej. Przed praniem sprawdzamy zawartość kieszeni (jeżeli coś w nich zalega, oczywiście wyciągamy), zapinamy wszystkie zamki, rzepy i zatrzaski w kurtce. Tak przygotowaną - wrzucamy do bębna pralki i ustawiamy delikatny tryb z dodatkowym płukaniem, do którego nie używamy żadnych detergentów - pozwalamy pralce wypłukać kurtkę samą wodą. Jeżeli na metce nie ma przeciwwskazań, możemy ustawić najdelikatniejszą opcję wirowania.


Suszenie kurtki

Posiadacze suszarek bębnowych mogą swoje kurtki suszyć właśnie z ich pomocą, o ile metka tego nie zabrania. Można zaopatrzyć się w akcesoria, które rozbijają puch w trakcie suszenia - na przykład specjalne piłeczki z wypustkami, które wrzucamy do suszarki wraz z kurtką. W innym przypadku należy zastosować odpowiednią metodę, aby kurtka po wysuszeniu wróciła do swojego stanu wyjściowego. Przede wszystkim kurtki nie wieszamy, a rozkładamy na płasko. Właściwie nie potrzebujemy do tego stojącej suszarki - możemy użyć stołu, a nawet podłogi uprzednio zabezpieczonych na przykład ręcznikiem. Kurtkę najlepiej suszyć na powietrzu, w ciepły i lekko wietrzny dzień. Rozkładamy ją na przygotowanej przez nas powierzchni i co jakiś czas oklepujemy jej powierzchnię ze wszystkich stron, aby rozbić puch, który zbryla się we wnętrzu kurtki. Jeżeli pozostawimy kurtkę do samodzielnego wyschnięcia, prawdopodobnie czeka nas podobna historia, jak ta przytoczona na początku tego artykułu.


Konserwacja kurtki puchowej

Jeżeli nie chcemy sami zajmować się praniem i suszeniem naszej kurtki puchowej, oddajmy ją do serwisu, który się tym zajmuje. Wiele sklepów i producentów odzieży sportowej oferuje takie usługi. Mamy pewność, że odzież zostanie profesjonalnie wyczyszczona i odświeżona. Do takiego serwisu możemy zwrócić się również wtedy, gdy uszkodzimy naszą puchową kurtkę. Często jesteśmy w stanie ją odratować - w tym właśnie pomagają serwisanci. Taka naprawa pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze, które wydalibyśmy na kupno nowej kurtki. Kurtka trekkingowa na zimę często po kilku latach użytkowania traci swoje właściwości wodoodporne. Wtedy warto skorzystać z impregnatu.


Przechowywanie kurtki zimowej puchowej

Puchową odzież i akcesoria (na przykład śpiwory) powinno się przechowywać złożone luzem, przykładowo na półce w szafie. Można je włożyć do specjalnego worka, aby nie zbierały kurzu. Co ważne, nie ściskamy i nie kompresujemy odzieży przechowywanej w workach czy torbach - to może powodować odkształcenia i zbrylanie się puchu. Mocno zwinięta kurtka trekkingowa może być w ten sposób przechowywana tylko przez krótki czas - w podróży czy w trakcie przeprowadzki. Dbając o puchowe kurtki trekkingowe mamy pewność, że posłużą nam przez długie lata. Ponieważ specjalistyczne kurtki turystyczne są droższe od zwykłej odzieży codziennej, konserwujmy je w odpowiedni sposób. Z naszym poradnikiem jest to bardzo proste!

Załoga E-Pamir
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2019
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 4458 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-21
Szybka przesyłka. Towar zgodny z zamówieniem.
2024-10-11
Zamówienie bardzo szybko zrealizowane, a samo opakowanie bardzo przemyślane - tak by przy rozpakowaniu nie uszkodzić towaru
pixel