Kup teraz i zapłać za 30 dni z PayPo
Darmowa dostawa od 70 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Prowiant na wyprawy ekstremalne - co warto zabrać ze sobą na najwyższe szczyty

2020-04-07
Prowiant na wyprawy ekstremalne - co warto zabrać ze sobą na najwyższe szczytyEkstremalne wyprawy górskie to zabawa dla doświadczonych górołazów. Bardzo ważne jest właściwe zaprawienie do wspinaczki - kondycyjne i psychiczne - a także odpowiednie przygotowanie się na czekający na ścianie wysiłek. Mowa tu oczywiście o niezbędnym prowiancie, dostosowanym do poziomu trudności wyprawy oraz czasu jej trwania.



Jakość, ale także ilość!

Dobrej jakości żywność, bogata w substancje odżywcze to podstawa. W przypadku planowania posiłków na kilkudniową wyprawę liczy się jednak nie tylko jakość, ale i ilość prowiantu. Ważne jest, aby precyzyjnie obliczyć potrzebną nam ilość prowiantu, tak, aby na ostatnie dwa dni wspinaczki nie zostać bez jedzenia.

Jak więc obliczyć odpowiednią ilość prowiantu? Przede wszystkim, wziąć pod uwagę ilość członków wyprawy oraz ich standardowe zapotrzebowanie kaloryczne. Jeżeli wyprawa ma trwać dłużej niż 7 dni, warto wziąć pod uwagę, że zapotrzebowanie na kalorie będzie zmieniać się w czasie jej trwania. Przez pierwszych kilka dni, będziemy bowiem korzystać jeszcze z własnych zapasów, zgromadzonych w organizmie; później nastąpi widoczne zwiększenie zapotrzebowania kalorycznego.

Kalorie a przebyte kilometry

Załóżmy, że podstawowa dieta, zapewniająca prawidłowe funkcjonowanie w warunkach miejskich to 2000 kcal. Przenosząc się w krajobraz górski, do tej liczby należy dodać około 60-90 kalorii na każdy przebyty kilometr. Dzienne przebycie 10 kilometrów będzie więc wymagało spożycia łącznej ilości 2600 do 2900 kalorii. Przy tego typu obliczeniach warto wziąć pod uwagę własne predyspozycje oraz zmienne warunki na trasie, tj. swoją wagę ciała, ciężar bagażu, temperaturę czy dzienne zdobyte przewyższenie.

Warto także pamiętać, że na ekstremalnych wysokościach, powyżej 5 tysięcy następuje swoiste zatrucie, w związku z malejącą ilością tlenu w atmosferze, co wiąże się z osłabieniem apetytu i stopniowym zanikiem łaknienia. Mimo to, zawsze należy przyjmować odpowiednie ilości kalorii, zawartych w wartościowych posiłkach, aby zachować siły niezbędne przecież podczas tak wymagającej wyprawy.



Żywność liofilizowana

Na krótsze, kilkudniowe wyprawy można zabrać ze sobą zapas półproduktów, garnki i przenośny kartusz oraz palnik turystyczny, aby na łonie natury przyrządzić sobie niemal domowy obiad. W przypadku długich i ekstremalnych tras warto jednak ograniczyć bagaż, który będzie nas obciążać i zabierać nam siły. Dobrym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą żywności liofilizowanej. Dlaczego? Przede wszystkim, taki prowiant waży nawet do 90% mniej niż zwykła żywność. Zajmuje ona także mniej miejsca.

Proces liofilizacji, to usunięcie wody z zamrożonego pokarmu; zapewnia on długotrwałą konserwację produktów bez konieczności użycia dodatkowych, sztucznych wspomagaczy. Tak zakonserwowana żywność może być przechowywana nawet przez 3 lata! Ponadto, żywność liofilizowana to oszczędność czasu. Przygotowanie jej do spożycia nie zajmuje więcej niż 15 minut - wystarczy jedynie zalać ją wrzątkiem, odczekać i gotowe. To cecha niezwykle pożądana, zwłaszcza podczas ekstremalnych wypraw, gdzie liczy się każda godzina. Po posiłku nie trzeba też tracić czasu na zmywanie czy sprzątanie, ponieważ żywność liofilizowaną przygotowuje się bezpośrednio w opakowaniu - nie potrzebne są więc dodatkowe naczynia, ani miejsce na nie w plecaku.

Obecnie, wybór dań i przekąsek liofilizowanych jest tak bogaty, że z powodzeniem można skompletować nie tylko zestaw niezbędnych, wysokoenergetycznych posiłków, ale także zbiór uzupełniony o smaczne desery, takie jak mieszanka owoców.



Nie zapominaj o nawodnieniu

Nie zapominajmy, że oprócz odpowiedniego przygotowania prowiantu, bardzo ważne jest także zapewnienie sobie stałego dostępu do wody i napojów. Dzienne zapotrzebowanie na płyny, podobnie jak na kalorie, zwiększa się wraz z intensywnym wysiłkiem, jakim jest wspinaczka. Należy więc przyjmować co najmniej 4 litry wody dziennie. Warto także wspomagać się napojami węglowodanowo-elektrolitowymi, aby zapewnić sobie odpowiednie wchłanianie płynów, a tym samym uniknąć niebezpiecznego odwodnienia.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 4457 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-21
szybko, sprawnie, OK
2024-10-14
Wszystko super
pixel