Kup teraz i zapłać za 30 dni z PayPo
Darmowa dostawa od 50 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kurtki outdoorowe - co, jak i po co?

2018-12-14
Kurtki outdoorowe - co, jak i po co?
Każdy z nas raz na jakiś czas staje przed zadaniem kupienia kurtki. Sprawa wydaje się prosta, jednak komplikuje się przy wizycie w sklepie. Softshelle, hardshelle, puchówki, kurtki 3w1 – można się łatwo pogubić. Krótki przegląd naszych artykułów powinien pomóc w podjęciu dobrej decyzji.

Pierwszym pytaniem, jakie należy sobie postawić przed zakupem, powinno dotyczyć przeznaczenia kurtki. Czy ma być ciepła? Czy będziemy jej używać w lecie? Czy ma nas ochronić przed deszczem i śniegiem, czy wystarczy nam ochrona przed wiatrem?

Patrząc ogólnie na wszystkie modele kurtek outdoorowych możemy wyróżnić ich 3 różne przeznaczenia:
  • Kurtka hardshell – jest to kurtka z membraną, która ma za zadanie ochronić nas przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, jak deszcz, wiatr czy śnieg. Membrany to bardzo cienkie warstwy, zwykle zrobione z teflonu (dokładnie tego samego teflonu, który używany jest na powłokach patelń), w porami mniejszymi o kilkadziesiąt tysięcy razy niż kropla wody. Dzięki tym porom woda nie dostaje się do środka, ale pojedyncze cząsteczki wody, które nasza skóra oddaje jako pot, mogą się wydostać na zewnątrz. Kurtki te mogą być dwuwarstwowe (2L) lub trzywarstwowe (3L). Czasem wyróżnia się też osobno kurtki 2,5L.
  • Kurtka softshell – lekka kurtka, która ma za zadanie ochronić nas przed wiatrem. Najlepiej sprawdzi się w sezonie letnim, gdy pogoda jest słoneczna, ale często wietrzna. Przy ubieraniu warstwowym można ją używać z powodzeniem również przez cały rok.
  • Kurtka docieplająca, tzw. puchówka – kurtka mająca ochronić nas przed chłodem, mrozem i zimnem. Może być wypełniona puchem naturalnym (kaczym lub gęsim – o lepszych parametrach) bądź sztucznym. Taka kurtka bez wątpienia przyda się zarówno w mieście, jak i w terenie.

Kurtka Jack Wolfskin Arland

Która kurtka jest najlepsza? Nie ma najlepszej kurtki, jednej do wszystkiego :)

Najlepiej jest posiadać każdą z powyżej wymienionych kurtek, gdyż każda z nich przydaje się w innych sytuacjach. Na początek najbardziej przyda się lekka kurtka membranowa lub wytrzymały softshell. W miarę łapania bakcyla turystycznego będzie można powiększać swoją szafę o kolejne modele kurtek. Dobrym pomysłem na początek jest również zakup kurtki 3w1. Składa się ona z kurtki membranowej oraz podpinki, będącej polarem bądź lekką puchówką ze sztucznym wypełnieniem. Można ich używać razem bądź każdej z osobna. Taką kurtką jest na przykład męski Jack Wolfskin Arland, czy damska Jack Wolfskin Norrland. Pozwolą one na dobre rozpoczęcie przygody z turystyką górską w każdym sezonie.


Jack Wolfskin Norrland

Nie moknij! – czyli kurtki membranowe.

Kurtki hardshell korzystają z różnych technologii, które sprawiają, że modele na rynku różnią się od siebie parametrami i zastosowaniami. Jednym z bardziej rozpoznawalnych materiałów jest Gore-Tex. Jest to technologia gwarantująca najwyższą ochronę przed nawet najbardziej niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Kurtki z membraną Gore-Tex muszą przejść szereg ciężkich testów, a niezaliczenie któregokolwiek z nich powoduje, iż kurtka musi wrócić do producenta i nie zostaje wypuszczona na rynek.

Rodzajów Gore-Texu również jest kilka. Klasyczny Gore-Tex 2L składa się z warstwy zewnętrznej połączonej na stałe z membraną, która jest od wewnątrz zabezpieczona podszewką. Kurtki te są często rozbudowane, mają wiele kieszeni, regulowane kaptury, i inne „bajery” dodawane przez producentów. Świetnym przykładem takiej kurtki jest Patagonia Departer w wersji męskiej oraz damskiej.


Kurtka Patagonia Departer

Dla osób, które potrzebują kurtki lekkiej, pakownej i całkowicie wodoodpornej powstał Gore-Tex Paclite. Jest ona często przedstawiana jako 2,5L, gdyż zamiast klasycznej podszewki mamy poliestrową bądź nylonową warstwę, która zabezpiecza membranę i podnosi oddychalność. Dodatkowo jest miła w dotyku. Kurtki z tą membraną są zwykle proste, mają mało kieszeni – lecz dzięki temu ich waga jest zredukowana do minimum. Modele takie jak Mammut Convey Tour czy Black Diamond Liquid Point są świetnymi partnerami to przejść w stylu fast&light oraz tam, gdzie potrzebujesz jak najlżejszej, ale pewnej ochrony przed deszczem.


Kurtka Mammut Convey Tour

Kolejny w kolekcji jest Gore-Tex Active. Jest to pewna modyfikacja laminatu trójwarstowego, gdzie materiał zewnętrzny jest odchudzony, podobnie jak warstwa wewnętrzna. Ta technologia została stworzona specjalnie dla osób uprawiających sporty wysokowysiłkowe jak biegi, jazda na rowerze czy skitouring. Gore-Tex Active fantastycznie oddycha, a przy tym waży poniżej 400g (w rozmiarze M). Naszym przedstawicielem tego modelu jest Black Diamond Helio.

Ostatnim modelem Gore-Tex dostępnym w E-Pamirze jest klasyczny laminat trójwarstwowy 3L. Są to kurtki niemal niezniszczalne, zapewniające całkowitą ochronę przed deszczem, śniegiem i wiatrem. Ich wzmocniona konstrukcja zewnętrzna sprawia, że przy wspinaniu czy innych sportach, gdzie kurtka jest narażona na uszkodzenia, możemy być spokojni o naszą ochronę. Mnogość kieszeni, regulowany kaptur – oczywiście kompatybilny z kaskiem, świetne dopasowanie dzięki ściągaczom – to wszystko sprawia że Gore-Tex 3L to kurtka naprawdę do wszystkiego. Patagonia Triolet czy Mammut Crater to sprawdzone modele, które od lat potwierdzają slogan firmy Gore – „Guaranteed to keep You dry”.


Kurtka Patagonia Triolet

Innymi kurtkami membranowymi, które nie odstają parametrami od produktów bazujących na Gore-Texie są między innymi modele Jack Wolfskin czy Patagonii. Modele Jack Wolfskin North Fjord czy Patagonia Torrentshell, które bazują na membranach swoich producentów, również zapewnią ochronę przed niekorzystną pogodą. Każda z nich ma swoje zalety, lecz jedno jest wspólne – obie są tworzone z materiałów z recyklingu, dzięki czemu kupując je sprawiamy, iż środowisko jest eksploatowane w mniejszym stopniu.


Kurtka Jack Wolfskin North Fjord

Nie daj się przewiać! – kurtki softshellowe

Sezonem na klasyczne, lekkie softshelle jest lato. W zimie cienki softshell może się nie spisać, ze względu na niezbyt dobrą ochronę przed deszczem, śniegiem czy zimnem. Przydatny może okazać się model z dodatkową ociepliną, taki jak Jack Wolfskin Zenon.

Nieco odmienne podejście do softshella prezentuje firma Fjallraven z materiałem G-1000. Ta mieszanka bawełny i poliestru w stosunku 65:35 ma fantastyczne właściwości oddychające i wiatroodporne, a przy tym jest zdecydowanie wytrzymalsza od normalnej kurtki softshellowej. Każdy produkt Fjallraven jest przemyślany, posiada niespotykane indziej rozwiązania, które powodują, że marka ta ma ciągle rosnące grono wielbicieli.


Kurtka Fjallraven Keb

Kurtka Fjallraven Keb stworzona by sprostać ciężkim, szwedzkim warunkom nada się również na nasze polskie warunki. Wiele kieszeni, wywietrzniki pod pachami czy przedłużany krój powodują, że ta kurtka sprawdzi się w różnych warunkach. Jej lżejszy odpowiednik, Fjallraven Keb Touring, spisze się lepiej tam, gdzie wysiłek będzie większy, a warunki nieco lepsze – odchudzenie kurtki i dodanie do niej jeszcze większej ilości streczu sprawiło, że ten model świetnie sprawdzi się w cieplejszych miesiącach. Jako kurtka miejska bardzo dobrze sprawdzi się Fjallraven Skogso, uszyty w całości z G-1000, dzięki czemu niemal nie do zdarcia. Świetna oddychalność, pełna ochrona przed wiatrem, klasyczny krój – to wszystko sprawia, że w niej podbijanie miejskiej dżungli będzie przyjemnością.


Kurtka Fjallraven Skogso

Nie zmarznij! – kurtki docieplające

Kurtki z ociepleniem możemy podzielić na dwie grupy – z wypełnieniem naturalnym i syntetycznym. Każda z tych grup ma swoje wady i zalety, i każda z nich jest na nieco inne warunki.

Naturalny puch ma świetne właściwości izolujące, zdecydowanie lepsze niż jakakolwiek syntetyczna ocieplina, natomiast ma jednego wroga – wilgoć. Gdy naturalny puch zawilgnie, zaczyna się zbijać i jednocześnie przestaje nas grzać. Jednak gdy jest sucho, to kurtki puchowe zapewnią nam duży komfort termiczny, dzięki czemu działanie w dużym zimnie będzie możliwie przyjemne.

Modele w naszej ofercie różnią się między sobą, zarówno krojem, jak i rodzajem puchu. Patagonia Down Sweater to klasyczna puchówka na miasto, który sprawdzi się również podczas alpejskich wspinaczek. Z kolei Mammut Broad Peak to lekki model, który został zaprojektowany specjalnie dla wspinaczy. Na największe mrozy i najtrudniejsze warunki najlepszym wyborem będzie Patagonia Fitz Roy, z jedną z największych na rynku ilości najlepszego jakościowo puchu.


Kurtka Patagonia Down Sweater

Kurtki z puchem syntetycznym może i są nieco chłodniejsze niż te z puchem kaczym czy gęsim, ale ich przewaga uwidacznia się gdy robią się mokre. Tam gdzie puch naturalny traci swe właściwości, to włókna syntetyczne nadal nas grzeją – mokre włókna Primaloft grzeją w 98% tak jak suche. Dlatego jadąc w miejsca z dużą wilgotnością powietrza lepiej zaopatrzyć się w kurtkę z puchem syntetycznym. Również po przypadkowym zamoczeniu przez śnieg czy deszcz w trakcie naszej polskiej zimy nie odczujemy spadku właściwości termicznych. Taką kurtką jest Jack Wolfskin Aero Trail – ciepła kurtka z syntetycznym wypełnieniem Microguard. Zewnętrzny materiał jest wiatroodporny, dzięki czemu nawet bez dodatkowej warstwy zewnętrznej nie będziemy narażeni na przewianie. Nieco cieńszą kurtką, która będzie świetną warstwą ocieplającą pod softshellem lub membraną będzie Patagonia Nano Puff – wykonana w większości z materiałów recyklingowanych, z wypełnieniem Primaloft Gold, zapewnia ciepło w każdych warunkach, a ponadto jej klasyczny wygląd sprawia, że dobrze wygląda również w mieście.


Kurtka Jack Wolfskin Aero Trail

Nieco osobno należy traktować kurtki, które łączą własności 3 grup wymienionych powyżej. Popularnymi kurtkami na zimę są ocieplane modele z membraną, które poprzez swoją konstrukcję nadają się wyłącznie do użytku, gdy temperatura spadnie. Będą sprawować się świetnie zarówno w mieście, jak i na stoku narciarskim. Takie modele jak Patagonia Insulated Torrentshell czy Jack Wolfskin Troposphere z pewnością zadowolą najbardziej wymagających użytkowników i użytkowniczki, które szukają wodo i wiatroodpornej,a zarazem ciepłej kurtki.

Z kolei połączeniem kurtki softshellowej z kurtką ocieplaną będą modele firmy Fjallraven: Ovik Stretch Padded czy Greenland Winter. Zaprojektowane w Szwecji posiadają szereg rozwiązań, które sprawdzą się również na naszym rynku. Ocieplina jest gruba i odporna na wilgoć, a materiały zewnętrzne zapewniają ochronę przed wiatrem. Modele te mają klasyczny wygląd, co jest ważne przy kurtkach miejskich. Wszystko to sprawia, iż ludzie szukający warstwy zewnętrznej na mroźne zimy powinni się zainteresować tymi modelami.


Kurtka Fjallraven Ovik Stretch Padded

Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie kurtki?

Po wytypowaniu kilku modeli najlepiej wybrać się do sklepu, gdzie można te wytypowane przez nas sztuki przymierzyć. Warto wziąć ze sobą przynajmniej jeden sweter, bądź część odzieży, jaką zamierzamy ubierać pod warstwę zewnętrzną którą będzie nowa kurtka. Dzięki temu lepiej będziemy w stanie dobrać rozmiar. Należy zwrócić uwagę na krój – czegoś innego będzie potrzebować wspinacz (krój dopasowany, lekko przedłużony z tyłu, podcięte rękawy), a czegoś innego osoba szukająca kurtki na miasto (kurtka nieco szersza, pozwalająca założyć grubszą warstwę). Ilość kieszeni oraz ich ułożenie też może być jednym z kryteriów wyboru. Przy kurtkach bardziej technicznych warto zwrócić uwagę, czy kurtka posiada wykończenie DWR – Durable Water Repellent. Pozwala to zwiększyć wodoodporność kurtki, gdyż woda na początku nie będzie wsiąkać w materiał, tylko po nim spłynie. Osoby wspinające się bądź szukające kurtki narciarskiej docenią duży kaptur, w którym zmieści się kask. Regulacja kaptura również będzie na plus. Nie należy również być ślepo zapatrzonym w konkretny model, gdyż może on na nas po prostu nie pasować. Firmy odzieżowe dostosowują rozmiarówki swoich produktów do rynków macierzystych, więc kroje europejskie nieco się różnią od amerykańskich – co nie powinno dziwić.

Kupiłem/am upragnioną kurtkę, jak o nią dbać?

Najlepiej używać kurtek zgodnie z przeznaczeniem – czyli kupując kurtkę puchową bądź softshellową nie dopuszczać do jej przemoczenia, przechowywać je rozwieszone na wieszaku a nie w plecaku, bądź rzucone w kąt. Również raz na jakiś czas każdej kurtce przyda się pranie. Do tego celu rekomendujemy szeroki wachlarz produktów marki Nikwax bądź Granger’s. Należy pamiętać, że w innym środku będziemy prać kurtkę puchową, a w innym membranową. Ponadto, po pewnym czasie każda membrana traci swoje właściwości, i należy je przywrócić poprzez impregnację. Do produktów marki Fjallraven można dokupić wosk, by kurtki dodatkowo woskować i dzięki temu zmieniać nieco ich parametry. Warto dbać o kurtkę, dzięki temu starczy nam ona na dłużej, a jej parametry nie będą się pogarszać.

Czarek Chełkowski
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2018

Polecane

Kurtka Fjällräven Keb Touring

Kurtka Fjällräven Keb Touring

1 579,00 zł brutto757,92 zł brutto
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 4229 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-21
Wszystko w pytę
2024-03-19
Wszystkiego git!!!
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel